Aké sú vaše slabé stránky?

Prišli ste na pohovor a zrazu na vás vybalia otázku o vašich slabých stránkach? Žiadny strach. Táto otázka je celkom bežná. Pripravte sa na otázku o vašich slabých stránkach na pohovore.

„Aké sú vaše slabé stránky?“ Otázka, ktorá mnohých desí. Na pohovoroch je však jednou z najčastejších. A nielen ona, ale rovnako sú na tom aj silné stránky na pohovore. Ako na takú otázku o silných a slabých stránkach na pohovore reagovať? A čo chce personalista vlastne počuť?

Pripraviť sa na pohovor zahrnuje okrem zistenia cesty, ako sa do danej firmy dostanete, a ako sa obliecť na pohovor, aj to, že si dopredu pripravíte odpovede na niektoré z otázok, ktoré sa na pohovoroch vyskytujú najčastejšie. Otázka na slabé a silné stránky na pohovore určite v niektorej časti padne. Nepodceňte prípravu na ňu.

Ako na slabé stránky na pohovore?

Väčšina záujemcov sa tejto otázky bojí. Neradi by prezradili svoje slabé stránky, aby tak neprišli o príležitosť. Dôležitá je preto príprava. Ako sa s otázkou o na slabé stránky vysporiadať? Nájdite slabú stránku, ktorá je pre dané pracovné miesto relevantná, ale je väčšinou krátkodobá a prirodzená. Môžete byť tvrdohlavý, priveľký detailista alebo perfekcionista.

Môžete tiež povedať úprimne, aké sú vaše slabé stránky. Dajte si však pozor, aby ste neboli až príliš úprimný. To, že ste lenivý, budúci zamestnávateľ určite nechce vedieť. Pripravte si viac odpovedí, personalistovi pravdepodobne jedna slabá stránka na pohovore stačiť nebude.

Nebojte sa to ukázať

Nájdite a povedzte svoju ozajstnú slabinu. Vysvetlite ale, že ste si jej vedomý a pracujete na nej. Vážte svoje odpovedi. Silné stránky sa spolu so slabými často navzájom vyvažujú, napríklad kreatívny človek môže byť zároveň trochu chaotický a môže mať vo všetkom neporiadok, ale na druhej strane sa v ňom vyzná a vie s ním pracovať.

Pripravte sa

Keď si doma pripravíte zopár slabých stránok na pohovor, nebudete zaskočený, keď sa táto otázka objaví. Vždy majte pripravený aj príklad situácie a danú slabú stránku uveďte v kontexte s ňou. Rozveďte klasické frázy ako tvrdohlavosť a povedzte, kedy sa táto vlastnosť u vás môže prejaviť a prečo ju považujete za slabú stránku. Ak za svoju slabú stránku považujete napríklad svoju povahu alebo to, že si veľmi nerozumiete s technikou, ponúknite k tejto slabej stránke na pohovore aj riešenie, na ktorom ideálne už pracujete.

Súboj dobra a zla

Môžete obrátiť pozitívne v negatívne. Ste priveľký perfekcionista? Môže to byť vaša slabá aj silná stránka a na pohovore to môžete zmieniť. Ale majte sa na pozore, personalista môže tento trik prekuknúť.

Prečo chcú vedieť vaše slabé stránky?

Ak sa vás na pohovore opýtajú na vaše slabé stránky, väčšinou zisťujú váš charakter. Mali by ste teda byť úprimný a odpovedať pravdivo. Máte naučenú odpoveď? Hneď na ňu zabudnite. Snažte sa vyhnúť bežným odpovediam a na chvíľu sa zamyslite. Personalistov tiež často zaujíma, čo odpoviete a ako budete reagovať. Úprimnosť je cenená aj v prípade, že píšete motivačný list. Má vaša odpoveď zmysel? Povedzte aj konkrétny príklad. Pracujete na odstránení vašich slabých stránok? Ste si ich vedomý? V neposlednom rade chcú vedieť, či aj po tom, čo prezradíte vaše slabé stránky, zanecháte dobrý dojem.

Väčšina takýchto otázok je zameraná na to, či daná slabá stránka nebude v práci prekážkou. Možno poznáte výrok od Billa Gatesa:

„Na uskutočnenie ťažkej práce si vyberám lenivého človeka. Pretože lenivý človek nájde jednoduchý spôsob, ako túto prácu zvládnuť.“

Nespoliehajte sa na to, že váš zamestnávateľ vašu lenivosť ocení. A radšej podobnú slabinu nehovorte.

Čo nikdy nerobiť?

Nikdy nehovorte, že neviete alebo žiadnu slabú stránku nemáte. Každý má slabé a silné stránky. Na pohovore ich využite. Nájdite ich. Keď poviete, že žiadne slabé stránky nemáte, nemôžete na nich ani nijako pracovať a budete horšie znášať kritiku.

Ako nájsť svoje slabiny?

Slabé stránky sa hľadajú ľahšie ako tie silné. Málokto vie hneď z rukáva vysypať aspoň 5 silných stránok na pohovore, ale s tými slabými stránkami tak veľký problém nemá. Prečo? Mnoho ľudí sa vníma negatívne a neustále na sebe nachádza niečo zlé. Ako ale nájdete svoje slabé stránky? Skúste si spísať zoznam neúspechov a priradiť k nim, prečo sa vám nepodarilo ich doviesť do víťazného konca. Alebo sa opýtajte známych, rodiny či kamarátov. Veríme, že nájdete veľa slabých stránok, ktoré budete môcť použiť. Snažte sa však vybrať tie, ktoré vám priveľmi neuškodia a najmä uviesť, že na nich pracujete.

Nikto nie je dokonalý

Nepredstierajte, že ste pán Dokonalý alebo pani Dokonalá. Dali by ste tak najavo, že neviete rozoznať chybu a ani to, že ste spravili niečo zle. Nehovorte o príkladoch, ktoré priamo súvisia s danou pozíciou. Personalista by mohol spochybniť váš pracovný výkon. Poučte sa z chýb a ukážte, že o nich viete. Ukážte, že ste ochotný na sebe pracovať, rozvíjať sa a vzdelávať sa aj ďalej.


Tak čo? Vedeli by ste povedať, aké sú vaše slabé stránky? A vedeli by ste ich povedať tak, aby vám neuškodili? Hlavné je nebyť zaskočený a keďže teraz už viete, že je to jedna z najčastejších otázok na pohovore, môžete sa na ňu poriadne pripraviť. Prípravu určite nepodceňujte. Pozrite sa aj na to, čo povedať, keď sa vás spýtajú na silné stránky na pohovore. Postup so silnými stránkami na pohovore je rovnaký, ako v prípade tých slabých. nezabúdajte, že silné a slabé stránky má každý z nás, treba ich len nájsť.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pripravte sa na pohovor: Odhaľte svoje silné stránky

Na pracovnom pohovore môžu padnúť rôzne otázky. Od tých naozaj šialených až po overenú klasiku. Často preto dostanete aj otázku: „Aké sú vaše silné stránky?" Ale ako na ňu odpovedať?

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Ďalšie články