Prvý Máj: Ako oslavujú sviatok práce vo svete?

Sviatok práce oslavujeme už od roku 1889. Vedeli ste, že nie sme jediný, kto tento sviatok oslavuje? Spolu s nami ho oslavuje takmer celý svet. Ako také oslavy prebiehajú?

Prvý Máj, lásky čas. Čo teda oslavujeme? Lásku alebo prácu? Pravdou je, že obidve veci. Oslavy Prvého Mája majú mnohí z nás spojené s obdobím socializmu, aj keď vznikol ešte dávno pred tým. A oslavuje ho takmer celý svet, dokonca aj celá Afrika.

Ako sviatok vznikol?

Málokto dnes vie, že sviatok práce vznikol koncom 19. storočia, kedy robotníci požadovali zlepšenie svojich podmienok v práci a 8 hodinový pracovný čas. Samotnému sviatku tak predchádzali manifestácie, kde robotníci žiadali kratšiu pracovnú dobu. Typické boli najmä v Amerike alebo Austrálii. Napriek tomu sa tu oslavy tohto sviatku neuchytili tak, ako v Európe.

Medzinárodný sviatok práce sa oslavuje na pamiatku chicagských robotníkov, ktorí v roku 1886 protestovali za lepšie pracovné podmienky. Tieto protesty si vyžiadali desiatky životov. Za Sviatok práce zvolili 1. máj v Paríži až o 2 roky neskôr.

Ako Sviatok práce oslavuje svet?

Každá krajina má vlastný spôsob, akým tento sviatok oslavuje. Niekde sa dokonca oslavuje v úplne iný deň než u nás. Stále je však 1. máj Sviatkom práce v takmer 80 % sveta.

USA a Kanada

Napriek tomu, že podnet pre Sviatok práce a boj za osem hodinový pracovný čas dali práve americký robotníci, a to práve v dňoch 1. – 3. mája, tak Sviatok práce je v Amerike o niečom úplne inom než u nás. Oslavuje sa vždy prvý pondelok v septembri a uzatvára dovolenkovú a letnú sezónu. Ľudia si v tento deň, resp. víkend užívajú posledné dovolenky a výlety. V Kanade ho oslavujú v rovnaký deň.

Americký sviatok práce sa oslavoval ešte skôr než sa konali protesty v 1886, a to už o štyri roky naspäť na podnet odborovej organizácie.

Austrália

Aj táto krajina je na tom podobne ako Severná Amerika. Avšak Sviatok práce majú rozložený do niekoľkých dní podľa oblastí a regiónov. Austrálčania oslavujú Sviatok práce prvý pondelok v októbri, v Tasmánii a Viktórii zasa druhý pondelok v marci a západ krajiny prvý pondelok v marci. Queenslande a Severné teritória však za deň, ktorý oslavuje zamestnancov zvolili 1. máj.

Ázia

Krajiny tohto kontinentu oslavujú sviatok práce takmer všetky. V Indii ho nazývajú Maharashtra a v Číne majú dokonca 3 dni voľna. Oslavuje ho aj Hongkong, Pakistan, Malajzia, Sri Lanka alebo Vietnam. Japonsko tento sviatok neslávi. Filipíny ho naopak oslavujú dlhšie ako Slovensko.

Afrika

Takmer všetky štáty tu Sviatok práce oslavujú. I keď oslavy pravdepodobne nie sú tak bujaré ako u nás alebo sú bujaré iným spôsobom. Často sa konajú aj protesty alebo pochody za lepšie pracovné podmienky alebo situáciu v krajine.

A čo Európa?

Aj takmer celá Európa oslavuje 1. máj ako Sviatok práce. Oslavuje sa už od 30. rokov 20. storočia. Vo Fínsku napríklad korunujú sochy v mestách a študenti nosia čiapky. Môžeme povedať, že sa tento sviatok presunul na mladšiu generáciu. U nás, ale aj napríklad v Nemecku alebo Rakúsku či Česku sa zvykne stavať máj. Bulhari naopak zakladajú ohne, ktoré preskakujú.


Sviatok práce oslavuje takmer celý svet. Či už sú to honosné oslavy a sprievody na pripomienku udalostí minulého storočia alebo len kľudné užívanie si voľna. Pre mnohých je však prvý máj oslavou lásky, neúprosne spätý s bozkom pod rozkvitnutou čerešňou.

Či už pôjdete na prvomájový pochod, postavíte si máj alebo dáte prednosť sviatku lásky a dňu strávenému so svojim najmilším alebo najmilšou, veríme, že aj tohtoročný deň voľna si náležite užijete. Nech sa rozhodnete akokoľvek, majte pekný Prvý Máj.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Pracujete vo sviatok? Dostanete príplatok

Pracovať počas sviatkov sa nám často nechce. A aj keď väčšina z nás do práce ísť nemusí, existujú profesie, kde musíte. Najmä v potravinách sú zamestnanci takmer každý deň v roku. To sa však mení, za prácu počas sviatkov dostanete príplatky.

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ďalšie články