Som nezamestnaný. Dostanem podporu?

Či už ste sa tak rozhodli dobrovoľne a dali výpoveď, firma hromadne prepúšťala alebo ste mali k odchodu iné dôvody, stali ste sa nezamestnaným. Vtedy môžete využi't svoj nárok na podporu v nezamestnanosti.

Najprv si povedzme, kto sa berie ako nezamestnaný. Nie všetci, ktorí nepracujú nimi aj sú.

Kto sa považuje za nezamestnaného?

Nezamestnaný je ten, kto môže pracovať a hľadá si zamestnanie, ale nemôže nájsť uplatnenie. Ideálne je evidovaný na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ak ste prišli o zamestnanie a ešte stále ste vo veku, kedy môžete pracovať, mali by ste sa do 7 dní od skončenia pracovného pomeru evidovať na Úrade práce. Tu vás zaradia do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Potom je možné žiadať o podporu v nezamestnanosti.

Kto má nárok na podporu v nezamestnanosti?

K tomu, aby ste mohli vôbec o dávku v nezamestnanosti požiadať, musíte byť evidovaný na príslušnom Úrade práce. Tam vám vystavia doklad a potvrdenie o tom, že vás zaradili do evidencie. S týmto potvrdením a vyplnenou žiadosťou o dávky pôjdete do Sociálnej poisťovne, kde vašu žiadosť preskúmajú. Ak ste splnili všetky podmienky, nemusíte sa báť, že by žiadosť odmietli.

Zmeny 2018

Minulé roky bol rozdiel v tom, na aký typ úväzku ste boli zamestnaný. Od roku 2018 už však nie je rozdiel či ste pracovali na trvalý alebo skrátený úväzok či na dohodu. Podmienky získania podpory v nezamestnanosti v roku 2018 sú rovnaké pre všetkých. Pozrite si aj ďalšie zmeny pre rok 2018.

Ešte však nemáte vyhraté. K tomu, aby vám Sociálna poisťovňa priznala dávku v nezamsetnanosti v 2018, musíte byť aspoň 2 roky z posledných 4 rokov poistený v nezamestnanosti. Teda aspoň 730 dní. Čo to znamená? Zamestnancovi platí toto poistenie každý jeho zamestnávateľ. Alebo si ho môžete platiť aj dobrovoľne, napríklad ak ste samostatne zárobkovo činný.

Koľko teda dostanete?

Dávka v nezamestnanosti je v roku 2018 vo výške 50 % zo súčtu hrubej mzdy práve v posledných 2 rokoch. Je to teda rovnako ako v predchádzajúcom roku 2017. Výška záleží na tom, koľko ste za posledné roky zarobili.

Aká je najvyššia čiastka?

Maximálne môžete dosiahnuť na čiastku 929,50 €. Záleží však aj na tom, koľko má mesiac dní. V prípade 30 dňového mesiaca je čiastka o niečo nižšia.

Ako dlho môžete dávku poberať?

Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, kedy to bolo od 4 do 6 mesiacov, od roku 2018 je to 6 mesiacov pre všetkých. Nárok na podporu v nezamestnanosti vám vzniká od toho dňa, kedy ste boli zaradení do evidencie uchádzačov o prácu.

Dlho neváhajte

Ak ste sa ocitli v situácii, kedy ste náhle stratili zamestnanie, tak neváhajte a prihláste sa na Úrad práce. Neotáľajte ani so žiadosťou o podporu, ak nemáte isté ďalšie zamestnanie. Dostávať môžete až takmer 1 000 € a to po dobu 6 mesiacov. Nezabudnite však, že musíte byť poistený v nezamestnanosti.


Ak neviete nájsť uplatnenie, skúste svoje šťastie na niektorom z voľných miest na našom webe. Alebo nám povedzte o svojom predchádzajúcom zamestnávateľovi. Ako sa vám uňho pracovalo, aké boli podmienky alebo pracovné prostredie? Môžete tým pomôcť budúcim potencionálnym zamestnancom.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Výpovedná doba, ak výpoveď podal zamestnanec

Stojíte pred rozhodnutím, či zostať alebo odísť? Rozmýšľate, či sa podmienky zlepšia alebo nie? Súčasná práca už vás nenapĺňa? To sú otázky, ktoré by vám mali napovedať, že je čas na zmenu.

Ďalšie články