Stravné lístky: Kto na ne má nárok?

Vedeli ste, že zamestnávateľ je povinný vám zabezpečiť stravovanie? Či už vo vlastnom stravovacom zariadení alebo vám poskytne príspevok. Dnes sú najvyužívanejšou formou príspevku stravné lístky. Kto na ne ale má nárok?

Nie vždy si však zamestnávateľ plní svoje povinnosti a snaží sa ich obísť. Vám ale príspevok na stravu náleží nielen za bežný pracovný deň, ale v mnohých ďalších prípadoch. Nárok vám vzniká od chvíle, kedy pracujete viac ako 4 hodiny.

Akým spôsobom zabezpečiť stravovanie?

Zamestnávateľ má niekoľko možností, ako vám zabezpečiť stravovanie. Prvou z nich je vlastné stravovacie zariadenie, teda napríklad firemná jedáleň. Potom je to možnosť využiť takéto zariadenie u iného zamestnávateľa, ak je v blízkosti vášho pracoviska. Posledným spôsobom je príspevok na stravovanie pomocou stravných lístkov.

Hodnota straveniek

Stravný lístok má minimálnu hodnotu 3,38 €. Najviac však môžete mať stravenky v hodnote 4,50 € a zamestnávateľ je povinný vám prispieť aspoň na 55 % sumy stravného.

Čo je stravný lístok?

V podstate ide o ceninu, ktorá nahrádza finančnú hotovosť. Ich výdaj je na zamestnávateľovi a stravné lístky nepodliehajú zdaneniu.

Kto má nárok na stravné lístky?

V prvom rade vzniká nárok najmä zamestnancovi v trvalom pracovnom pomere, ktorý pracuje viac ako 4 hodiny. Odporúča sa prispievať aj na druhé teplé jedlo v prípade, ak pracujete viac ako 11 hodín.

Dohodári a skrátený úväzok

Bohužiaľ, ak pracujete na dohodu alebo dohodu o brigádnickej práci študentov, nárok na stravné lístky nemáte. U skráteného úväzku platí, že ak ste v práci viac ako 4 hodiny denne, nárok vám vznikne, inak stravné lístky nedostanete.

A čo dovolenka, sviatky alebo PN-ka?

V tomto prípade odpoveď mnohých nepoteší. Ak totiž zamestnanec nepracuje, nemá nárok na stravné lístky. Je však samozrejme možné sa dohodnúť so zamestnávateľom, ktorý sa dohodol so zástupcami zamestnancov a túto situáciu vyriešiť. Za dni strávené na PN-ke budete však musieť stravenky vrátiť.

Zdravotné problémy a firemná jedáleň

Ak máte zdravotné problémy a váš zamestnávateľ vám stravovanie zabezpečuje pomocou firemnej jedálne, rozhodne naďalej nemusíte jedáleň využívať. Ak vám totiž spôsob stravovania nevyhovuje zo zdravotných dôvodov a preukážete ich potvrdením od lekára, budete mať nárok na finančný príspevok.


Väčšina firiem dnes využíva práve možnosť príspevku na stravovanie vo forme stravných lístkov. Firemné jedálne využívajú najmä väčšie firmy alebo výrobné závody. Výhodou stravných lístkov je aj to, že ich môžete použiť aj v rôznych obchodoch s potravinami. Nezneužívajte ich však, sú určené na stravovanie v práci.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Dohoda o pracovnej činnosti: Zmeny v roku 2018

Pracujete na dohodu o pracovnej činnosti? Aké sú jej náležitosti? Kedy sa s ňou stretnete a koľko si môžete zarobiť? Všetko, čo potrebujete vedieť o dohode o pracovnej činnosti sa dozviete v tomto článku.

Chcete byť šťastný? Poradíme vám ako na to

Máte pocit, že vám nič nevychádza? Nič vás neteší? Šťastie vás obchádza oblúkom? Aby ste boli šťastný a spokojný, musíte preto aj niečo urobiť. Ak budete len čakať, kedy na vás príde rad, môže sa stať, že to nebude nikdy. Ako teda byť šťastný?

Ďalšie články