Workoholik: Keď je práca nadovšetko

Ste dlho v práci? A neviete vypnúť ani doma? Možno ste workoholik. Ale nebojte sa, vaša diagnóza sa dá liečiť. Ako spoznáte workoholika a ako s tým bojovať? Existuje niekoľko príznakov. Čítajte ďalej.

Je v práci každý deň, vždy je prvý a často odchádza ako posledný. Dovolenku prenáša alebo sa nevie od práce odpútať ani doma. Posadnutosť prácou môže naznačovať, že ste sa stretli s workoholikom. Kto to presne je?

Kto je workoholik?

Človek, ktorý je workoholikom, často berie prácu ako jediný zmysel vo svojom živote. Vždy ju kladie na prvé miesto, dokonca aj pred rodinu. Občas to môže dôjsť do stavu, kedy sa takýto človek nevie začleniť do normálneho života a pokiaľ sa to netýka práce, tak ho to nezaujíma.

Nie každý, kto stále pracuje je workoholik

Niekto, kto o sebe môže tvrdiť, že je workoholik, im väčšinou vôbec nie je. Sú to najmä ľudia, ktorí začali s nejakou novou aktivitou či nastúpili do práce a teraz sa zaúčajú. Ale aj tí, čo si nevedia zorganizovať čas a prácu, a preto v kancelárii strávia celý deň.

Workoholikom postupne

Práca je pre workoholika zmyslom života. Má však svoje úrovne a príznaky, ktoré vám takéhoto človeka pomôžu rozoznať. Aké to sú?

Príznaky workoholizmu

Jedným zo základných príznakov je podráždenosť. Ďalej sa daný človek vôbec nestará o svoju duševnú hygienu a je presvedčený, že všetko zvládne sám. Samozrejme na prácu myslí neustále 24/7 a nevie prerušiť rozrobenú a nedokončenú prácu. Rovnováha medzi prácou a voľným časom mu nič nehovorí. V neposlednom rade už ani nemyslí na svoje zdravie, keďže relax, dovolenka či voľný víkend, sú neznáme slová.

Ako to začína?

Workoholizmus sa začína postupne. Zo začiatku len neustále myslíte na prácu. To dôjde až do bodu, kedy sa neviete a nedokážete sústrediť na nič okrem práce a tejto témy sa neviete pustiť ani pri rozhovore s priateľmi. Nakoniec už sa dostanete k odmietaniu relaxu, dovolenky, voľna, prestanete pomaly komunikovať s okolím.

Toto všetko spôsobuje pomalý pád vášho tela fyzicky aj psychicky.

Čo je príčinou?

Príčin workoholizmu môže byť veľa. Často je to napríklad potreba byť najlepší, zarobiť viacej peňazí alebo len potreba utiecť pred problémami doma. Príčinu si môže workoholik niesť so sebou už od detstva, mohli ho k tomu viesť rodičia – vedome alebo nevedome, kedy mu hovorili, že musí byť vždy najlepší.

Workoholik so sebou nevyhnutne nesie aj stres, nervozitu, bolesti hlavy a iné zdravotné problémy. Vedeli ste, že krajina najviac zasiahnutá workoholizmom je Japonsko? Dokonca je tu na prepracovanosť aj najvyššia úmrtnosť, k čomu majú Japonci vlastné slovo „karoshi“ – smrť z prepracovania. V štatistikách má dokonca vlastnú kategóriu.

Ako sa workoholizmu zbaviť?

Nezabúdajte, že workoholizmus je závislosť ako každá iná. Preto sa k nemu musí aj tak pristupovať. Rovnako má aj svoje abstinenčné príznaky. Dá sa s tým však bojovať. Ako? Zmeniť prístup k práci a najmä zistiť príčinu. Tou je zväčša práve útek od iných problémov. Je treba si budovať vlastné hodnoty a uvedomiť si svoje emócie. Prípadne sa skúste zamerať na svoje koníčky či rodinu alebo priateľov.

Skúste si robiť malé prestávky, snažte sa relaxovať a skúste aj dýchacie cvičenia. Najmä sa naučte oddeľovať prácu a súkromie a tiež zmeňte svoj postoj k práci – napríklad si stanovte menšie ciele, rozdeľte si kompetencie a zoberte si dovolenku.


Workoholizmus je dnes čoraz častejším problémom. Každý vo svojom okolí nejakého pozná alebo ho stretol. Je to choroba, ktorá dokáže spôsobiť veľké problémy, ale aj rozvrátiť rodinu či vzťah. V neposlednom rade ničí vaše zdravie po psychickej aj fyzickej stránke. Ak u seba spoznávate príznaky workoholizmu, začnite to riešiť. Možno vyhľadajte aj pomoc odborníka. Nenechajte si zničiť život prácou. Máme len jeden a je treba si ho užívať.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Je váš kolega psychopat? Ako to spoznáte?

Vzťahy na pracovisku sú rôzne. Máte super šéfa a skvelých kolegov? Môžete sa považovať za šťastlivca. Nie všetci majú toľko šťastia. Niekedy dokonca môžu aj pochybovať o duševnom zdraví svojich kolegov. Ako spoznať, či váš kolega nie je z druhej skupiny?

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Ďalšie články