Zvýšte si sebavedomie: 10 trikov, ktoré vám s tým pomôžu

Myslíte si, že vás musí mať každý rád? Alebo, že musíte byť dokonalý? Tak s týmito myšlienkami už je koniec. Skúste týchto 10 trikov a zvýšte si sebavedomie.

Vraví sa, že zdravé sebavedomie je základ úspechu. Máte ho? Alebo sa necháte ľahko ovplyvniť inými? Ak nedôverujete sami sebe, ako vám môže dôverovať niekto iný? Naučte sa veriť v samých seba, vidieť pred sebou cieľ a prekonajte prekážky, ktoré vám stoja v ceste.

Prečo si zvýšiť sebavedomie?

Z množstva kníh, článkov aj obrazov na vás kričia tipy, ako si zvýšite sebavedomie, čo by ste pre to mali urobiť, aby ste zmeny videli okamžite. Zabudnite na podobné tipy. Zmenu nemôžete vidieť zo dňa na deň, Ak si chcete zvýšiť sebavedomie, pripravte sa na to, že to bude proces na dlhší čas. Musíte na tom pracovať a možno vyskúšať viaceré tipy a triky.

Ak budete sebavedomí, v zdravej miere, budete obľúbenejší v práci aj v živote.

Ak máte nízke sebavedomie, určite poznáte chvíle, kedy o sebe často pochybujete a radšej už popredu počítate s tým, že sklamete. Možno sa bojíte v živote aj niečo zmeniť, pretože neveríte, že by to mohlo niečo zlepšiť. Príčiny, prečo máte nízke sebavedomie, by ste mali hľadať aj v detstve. Môže to byť časté odmietanie, výčitky alebo prílišná kritika či nedostatočná pozornosť.

Nízke sebavedomie však môže prameniť aj z obáv, ktoré nemusia mať nijaké opodstatnenie. Stačí len myšlienka na to, že vás niekto bude za vašu prácu kritizovať.

Zdravé sebavedomie

Určite poznáte ľudí, ktorí prekypujú sebavedomím. A mnohí z nich vám vôbec nie sú sympatický. Prílišné sebavedomie vám skôr uškodí, ako by vám mohlo pomôcť. Preto je dôležité mať tú správnu dávku sebavedomia, teda zdravé sebavedomie. Ľudia si uvedomujú svoje chyby aj nedostatky, ale zároveň nemajú problém spoľahnúť sa na svoje schopnosti.

So zdravým sebavedomím nemáte problém priznať si, keď niečomu nerozumiete, niečo neviete.

Skúste tieto triky

Nezabúdajte, že na svojom sebavedomí musíte neustále pracovať. Niekto má to šťastie mať základ už z detstva, ale niekto na ňom musí neustále pracovať a rozširovať ho.

1. Vykročte z komfortnej zóny

Opustiť bezpečie svojej komfortnej zóny je ťažké, no ak si chcete zvýšiť sebavedomie, mali by ste občas skúsiť urobiť niečo, čo by ste inak neurobili. Môže to byť aj taká maličkosť, kedy prijmete pozvanie kamošov do baru, kam by ste inak nikdy nešli. Nemyslite na to, že nemôžete, nech už je dôvod akýkoľvek. Dôležité je urobiť prvý krok.

2. Zložte svoju masku

Snažte sa byť vždy a všade sami sebou, neprispôsobujte sa okoliu a najmä sa nesnažte za každú cenu zapáčiť a s každým vychádzať. Nájdite sami seba, svoj štýl a uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.

3. Strach nie je zločin

Priznať si, že sa bojíte nie je nič zlé. Strach je prirodzený a je v každom z nás. Nepotrebujete ho ukrývať a dusiť v sebe, naopak, ak chcete uspieť, priznajte svoj strach, ale nedovoľte mu vás oslabiť. Priznať si strach neznamená, že sa obavy vyplnia. Skúste si ich napísať na papier a uvidíte, že váš strach oslabne.

4. Zbohom perfekcionizmus

Byť perfekcionista nie je veľmi zdravé. Prečo? Nikdy nebude všetko dokonalé a vy sa len zbláznite z toho, že to dokonalým neviete urobiť. Ak sa budete snažiť byť dokonalý, len tým o sebe začnete pochybovať, keď sa vám to nebude dariť. Nie je nič zlé na tom, priznať si chyby. Chyby nás posúvajú dopredu.

5. Dajte stopku porovnávaniu sa

To, že sa porovnávate s ostatnými, vaše nízke sebavedomie ešte viac znižuje. Zabudnite na to, že vás rodičia porovnávali so šikovnejším súrodencom alebo spolužiakom. Tieto pochybnosti, že nie ste dosť dobrý, sa prenesú aj do dospelosti. Porovnávať sa s niekým, či už to bude kolega alebo známa osobnosť, nie je dobré ani zdravé. Nikto nie je rovnaký a každý má iné schopnosti a vie byť dobrý v niečom inom.

Zamerajte sa najmä na seba, aký ste a čo chcete dosiahnuť. A na tom pracujte. Myslite na to, že ste jedinečný a objavte, v čom ste dobrý vy.

6. Preč s negatívnymi ľuďmi

Určite máte aj vy okolo seba niekoľko neustále negatívnych ľudí, ktorí sú neustále kritický a majú potrebu neustále upozorňovať na chyby. Takýchto ľudí naozaj nepotrebujete. Identifikujte ich a obmedzte s nimi kontakt. Odolajte týmto vplyvom a nenechajte sa utláčať.

7. Prijímajte komplimenty a pochvaly

Možno si to nemyslíte, ale prijať kompliment nie je pre všetkých jednoduché. A mnohí to vôbec nevedia. Preto by ste sa mali naučiť prijať kompliment, či už vám niekto pochváli vzhľad alebo vašu prácu. Skúste si takéto komplimenty a pochvaly zapísať. Verte im a buďte na seba hrdý.

8. Na vzhľade záleží

Počujeme z každej strany, že na zovňajšku predsa nezáleží, ale priznajme si to, vždy je lepšie vyzerať dobre. Nezvádzajte svoj vzhľad na genetiku. Áno, aj tie majú svoj podiel, ale inak je to čisto na vás. Ak sa chcete cítiť lepšie medzi ľuďmi, musíte sa najprv cítiť lepšie vo svojom vlastnom tele. Skúste zmeniť stravu, možno trochu cvičiť. Aj malá zmena vizáže, štýlu obliekania alebo účesu vám dokáže pomôcť. Keď sa budete sami sebe páčiť a budete so sebou vedieť žiť, budete aj navonok pôsobiť skvele a sebavedome.

Nezabudnite aj na oddych a relax. Dbajte na dostatok spánku aj na chvíľku času pre seba.

9. Spoznajte samých seba

Možno si myslíte, že sa poznáte, ale koľko pozitívnych vlastností o sebe viete teraz hneď povedať? Poznať sám seba nie je také jednoduché ako si mnohí myslia. Pracujte na sebe, ak viete o negatívnej vlastnosti alebo o niečom, čo sa chcete naučiť. Získavajte nové skúsenosti a nebojte sa výziev. Posúvajú vás vpred a dodávajú vám sebavedomie.

10. Zmena postoja je dôležitá

Žiadny trik na svete vám k vyššiemu sebavedomiu nepomôže, ak nezačnete zmenou svojho postoja. Ak sa ku všetkému staviate negatívne a neveriacky lebo neveríte sami sebe, vaše sebavedomie sa nezvýši. Snažte sa obmedziť stres a zbytočne si ho nepridávať myšlienkami na veci, ktoré ani nemusia nastať. Začnite svoj deň úsmevom a tým, že si poviete, že to dokážete.


Ak si chcete zvýšiť sebavedomie, nezabúdajte na to, že musíte začať od seba. Keď budete mať radi samých seba, bude vás mať rado aj okolie. Budete šťastnejší a sebavedomejší. Nájdite si vlastnosti, ktoré na sebe máte radi a rozvíjajte ich. Nezabudnite ani na to, že sebavedomie vám nezaklope len tak na dvere, je potrebné ho budovať, pracovať na ňom a rozvíjať ho. A to zaberie nejaký čas.

Všetko záleží na vás a na vašom postoji. Neriešte maličkosti ani každú chybičku. Človek nie je neomylný a chyby jednoducho robí. Robte to, čo vás baví a ukážte, že vám na sebe záleží. Skúste zmeniť aj svoj vzhľad, malá zmena zovňajšku vám môže veľmi pomôcť.

Tak sa nebojte a smelo do toho. Už teraz máte niekoho, kto vám verí, že to dokážete.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Úspech v podnikaní. Ako ho dosiahnete?

Kto by nechcel byť úspešný? Každý predsa túži po bohatstve a sláve. No získať to si vyžaduje veľa úsilia, driny a kofeinu. Začať podnikať chce odvahu. A veľa trpezlivosti. My vám poradíme ako tomu úspechu trochu pomôcť a pritiahnuť ho.

Assessment centrum: Čo to je a ako ho zvládnuť?

Uchádzate sa o obchodnú či manažérsku pozíciu? Práve u podobných pozícií sa môžete stretnúť s pojmom Assessement centrum. To môže byť vaším prvým kontaktom so zamestnávateľom. Čo to je a čo od neho čakať? A je to vôbec možné? To vám hneď povieme.

Ďalšie články