10 tipov ako sa naučíš cudzí jazyk rýchlo a efektívne

Aj vás už hnevá ako na dovolenke zo seba neviete dostať ani slovo? Alebo že nikomu nerozumiete? Zmeňte to. Ukážeme ako sa naučíte cudzí jazyk v akomkoľvek veku rýchlo a efektívne.

Naučiť sa cudzí jazyk je väčšinou behom na dlhú trať. Dnes sa deti učia anglicky už v škôlke. Avšak mnohí ľudia nakoniec zisťujú, že v škole sa z toho cudzieho jazyka veľmi nenaučili a rozhovoril ich až život a samotný pobyt v krajine, kde sa hovorí jazykom, ktorý sa učia alebo chcú naučiť. Nie je to teda vždy také jednoduché. My pre vás máme 10 overených tipov, ktoré vám v učení zaručene pomôžu.

Uchop cudzí jazyk za správny koniec

Rozhodli ste sa, že sa konečne pustíte do učenia cudzieho jazyka. Či je to angličtina, španielčina alebo čínština, vždy by ste sa mali nad pár bodmi zamyslieť. Aké to sú?

  • Majte jasný cieľ. Žiadny alebo mlhavý cieľ, alebo aj to, že neviete, prečo sa daný jazyk vlastne chcete naučiť, je často hlavnou príčinou, ktorá vedie k tomu, že sa nakoniec k pokroku ani nedostaneme. Dajte si jasné ciele, ktoré chcete dosiahnuť.
  • Máte na učenie dostatok času alebo sebakontrolu, kedy sa donútite si k tomu sadnúť aspoň na hodinku alebo dve denne? Ak nie, veľmi sa do toho nepúšťajte alebo skúste radšej platené kurzy.
  • Sústreďte sa na to, čo je vašou prioritou. Chcete mať perfektnú gramatiku alebo skôr vedieť komunikovať? Podľa toho si nastavíte aj formu učenia.

Učenie musí byť zábava

Pozná to naozaj každý. Ak nás niečo nebaví, nechce sa nám do toho a neustále to odkladáme. Naopak, ak nás niečo baví a zaujíma, tak sme ochotný tomu venovať svoj čas. Preto aj učenie cudzích jazykov by mala byť zábava. Nemali by ste to robiť lebo musíte, ale preto, že chcete. Urobte z učenia zábavu a neseďte len v knihách, ktorým ani nerozumiete.

Vyrobte si kartičky, kreslite, nájdite si kurz alebo parťáka na štúdium. Uvidíte, že vám to hneď pôjde lepšie.

Cudzí jazyk rýchlo a efektívne

Niekedy sa nám nechce stráviť niekoľko rokov tým, že budeme chodiť do školy a učiť sa jazyk. Niekedy sa ho potrebujeme naučiť rýchlejšie. Či už kvôli tomu, že sa chystáte cestovať alebo k vám má prísť napríklad návšteva zo zahraničia.

Spísali sme 10 tipov, ktoré vám pomôžu naučiť sa cudzí jazyk o niečo rýchlejšie.

1. Pravidlo 80/20

Dajte si záväzok naučiť sa 1000 najčastejších slov. To predstavuje asi 80 % jazyka. Čo tak 10 slov za deň? To už je realizovateľné, nie? Za 3 mesiace to máte vo vrecku a môžete smelo komunikovať.

2. Učte sa naspamäť

Teraz ste si asi povedali, že toto už nikdy, stačilo predsa, že ste sa v škole museli učiť naspamäť básničky, ktoré si už aj tak nepamätáte, a to ste nad nimi strávili hodiny svojho času. No ono to naozaj funguje. Pomôže vám to dostať do hlavy slovosled, ktorý je v mnohých jazykoch daný a iný nikdy nebude a vy dokážete reagovať hneď a tvoriť vety bez rozmýšľania.

Mnohé frázy sú pevne dané a inak než učením naspamäť ich vedieť nebudete. Učenie sa viet naspamäť ti pomôže k plynulosti a rýchlejším odpovediam.

3. Rozprávam, rozprávaš, rozprávame.

Komunikácia je základ. Ak chcete vedieť reagovať a komunikovať a nie len rozumieť napríklad filmom alebo knihám, potrebujete rozprávať. Skúsiť môžete aj kurzy s niekým, kto má daný jazyk ako svoj rodný alebo si nájdite parťáka online. Vyskúšate si tak aj gramatiku a písanie. A žiadna slovenčina.

4. Sledujte videá, seriály alebo filmy

Napočúvať jazyk je dôležité. Zistíte aké výrazy sa používajú v bežnej reči a podchytíte aj výslovnosť. Vypnite slovenské titulky a pridajte si radšej anglické alebo v jazyku, ktorý sa učíte a v ktorom je aj film. Nielenže budete jazyk počuť ale zároveň aj uvidíš prepis a gramatiku.

Najlepšie je začať s niečím jednoduchým, napríklad animáky alebo komédie. Prípadne s niečím, čo už dôverne poznáte v slovenčine.

5. Čítajte knihy

Ak ste knihomoľ alebo si sem tam niečo radi prečítate, určite siahnite aj po knihe v originále. Znova tu platí pravidlo, že ak už knihu poznáte v slovenčine, bude sa vám ľahšie čítať v originále, keďže už budete vedieť, čo sa tam deje. Skúsiť môžete aj dvojjazyčné knihy, kde na jednej strane je text v cudzom jazyku a na druhej preklad do slovenčiny.

6. Počúvajte hudbu

Hudba je tiež dôležitým aspektom pri učení cudzieho jazyka. Možno vám nepomôže tak ako film alebo kniha, ale ak nájdete interpreta zo svojho obľúbeného žánru v krajine, ktorej jazyk sa učíte, určite to nebude na škodu. Vyhľadajte si aj text a skúste spievať spolu so spevákom. Uvidíte, že sa vám na jazyk lepšie dostane výslovnosť.

7. Neprekladajte a Google prekladaču sa snažte vyhýbať

Vieme, že nie vždy budete rozumieť všetkému, ale ak napríklad pri čítaní textu budete vyhľadávať každé druhé slovo, ktorému nerozumiete, efektivita pôjde do kelu. Takýmto štýlom sa budete sústrediť len na to, čomu nerozumiete a nie na text ako celok. Verte, že ak na chvíľu odložíte slovník, pochopíte význam celého textu aj bez prekladu slov, tie si môžete preložiť neskôr.

Využite aj iné prekladače a slovníky než Google prekladač. Je síce populárny, no radšej by sme ho využili len v krízových situáciách, keďže často sú jeho preklady nepochopené a nezmyselné, keď sa jedná o preklad celých viet.

8. Technológie alebo stará dobrá učebnica?

Dnes už nájdete kopec aplikácií, ktoré vám pomôžu s učením sa cudzieho jazyka. No nezahadzujte ani učebnice. Tie jednoducho potrebujete. Nájdete v nich vysvetlenie gramatiky a použitia jazyka. Aplikácie sú však skvelým sprievodným prvkom.

9. Čo vás zaujíma vám pôjde rýchlejšie

Rýchlejšie sa naučíte to, čo vás zaujíma. Máte radi módu? Nájdite si články v cudzom jazyku a čítajte o tom, čo vás zaujíma najviac. Naučíte sa tak lepšie myslieť v danom jazyku a budete mať oveľa lepšiu motiváciu sa cudzí jazyk naučiť.

10. Kultúra, základ života

V neposlednom rade by ste si mali aj čo to zistiť o kultúre v krajinách, kde sa jazyk, ktorý sa učíte používa. Vedeli ste, že napríklad japončina má niekoľko stupňov jazyka, kde jeden je formálnejší ako druhý? A viete, ktorý by ste sa mali učiť a ktorý kedy použiť?

Poznať kultúru je dôležité. Pomôže vám to vcítiť sa do učenia a do mysli rodeného hovorcu.


Tipov, ako sa rýchlejšie naučiť cudzí jazyk je neúrekom. Ak by sme ich chceli napísať všetky, boli by sme tu pravdepodobne ešte do Vianoc. Pri učení sa cudzieho jazyka však myslite na to, že každý sme iný a každému vyhovuje iný štýl a forma učenia. Vyskúšajte, čo sadne vám a potom to praktikujte aj do bežného života. Tiež si stanovte pravidelnosť. Bez tej sa nepohnete. Čo takto dať si napríklad podmienku, že sa danému jazyku budete venovať aspoň hodinu denne? Funguje samozrejme aj systém odmien.

Samozrejme najlepším riešením je vycestovať do krajiny, kde sa daným jazykom hovorí. Budete tak nielen v obklopení kultúry, ale ľudia okolo vás iným jazykom nehovoria ako tým svojím, teda vás to donúti sa naučiť prinajmenšom základy. Alebo skúste pracovať v zahraničnej firme. Tu však nezabudnite, že životopis by ste mali poslať v angličtine.

Budeme vám držať palce a teraz hor sa do učenia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Na čo má zamestnanec nárok pri zahraničnej pracovnej ceste?

Boli ste vyslaný na zahraničnú pracovnú cestu? V tomto článku sa dozviete, kedy vám vzniká nárok na zahraničné stravné, aký spôsob cesty si vybrať a koľko vás bude táto záležitosť stáť.

Pôžička po insolvencii: Existuje pôžička ihneď po ukončenej insolvencii?

Prešli ste insolvenciou a neviete čo ďalej? Ani po skončení insolvencie nemusí byť situácia jednoduchá; hľadáte plán ako ušetriť a každý neplánovaný výdavok naruší insolvenciu. V takejto situácii sa pôžička ihneď môže javiť ako vhodné riešenie.

Finančná pomoc pre začínajúcich podnikateľov v roku 2019

Začali ste podnikať na vlastnú päsť a chcete využiť všetky dostupné možnosti, ktoré by vám pomohli vyrásť? Pripravili sme si pre vás prehľad zdrojov, odkiaľ sa dajú čerpať finančné prostriedky v roku 2019.

Ďalšie články