Víkend podľa Elona Muska alebo Billa Gatesa: Čo robia úspešní ľudia cez víkend?

Zaujíma vás, ako trávia víkend úspešné osobnosti? Víkend je časom na relax a vaše aktivity. Od práce si musíte odpočinúť a víkend je na to ideálny. Pozrite si tipy úspešných ľudí, čo robiť cez víkend a využiť ho naplno.

Tempo, ktorým pracujeme je dnes veľmi rýchle a často si nevieme dopriať poriadny odpočinok. Pritom je víkend ideálny čas, kedy môžeme vypnúť, relaxovať, venovať sa svojim aktivitám a hlavne nepracovať. Odpočinok je dôležitý, preto by sme k nemu práve víkend mali využiť, aby sme boli pripravený a oddýchnutý na nový týždeň. Skúste to a uvidíte, že nápady sa potom len pohrnú.

A ako trávia víkend úspešný ľudia ako je Bill Gates, Elon Musk alebo Timothy Ferris?

Plánujte dopredu

Je dobré mať vždy nejaký plán. Preto si cez víkend doprajte chvíľku času a naplánujte si aktivity na ďalší týždeň. Najlepší čas bude v nedeľu, kedy sa budete pripravovať na pracovný týždeň. Sobotu tak budete mať celú pre seba.

Vďaka plánovaniu budete efektívnejší. Nemusíte mať naplánované všetko dopodrobna, no ak máte nejaké dôležité schôdzky, deadliny alebo prácu, ktorú chcete mať v danom týždni hotovú, vyplatí sa vám ju naplánovať.

Meditáciou k úspechu

Oprah Winfrey venuje svoj víkend, a nielen ten, meditovaniu. Prečo? Meditáciou si uvoľníte telo aj myseľ od stresu a záťaže. Nie nadarmo sa hovorí, že meditácia je tajomstvom úspechu.

Meditácia zníži hladinu stresu a zvýši vašu produktivitu. Nájdite si 20 minút ticha a skúste si vyčistiť hlavu.

Nájdite si čas na rodinu a priateľov

Rodina je dôležitá. Rovnako aj priatelia. A určite sa vám deti nepoďakujú, ak ich detstvo strávite za stolom v kancelárii. Áno, peniaze sú dôležité, ale vaša rodina tiež. Nájdite si čas aspoň cez víkend a vyberte sa na výlet, hrajte sa s deťmi. Naplánujte si stretnutie s priateľmi a vyrazte za kultúrou.

Čas s rodinou a blízkymi nielen utužuje rodinné vzťahy, ale tiež pomáha odolávať stresu a relaxovať.

Vyrazte do prírody

Skvelý výlet zvládnete aj za dva dni. Vyrazte si do prírody, naplánujte si výlet do blízkeho okolia alebo kľudne aj víkend v Paríži. Či už si vyberiete jedno alebo druhé, odpočiniete si a naberiete energiu. Čerstvý vzduch telu len prospeje a trocha aktivity tiež.

Zmena prostredia je skvelým prostriedkom, ako nabrať energiu do nového týždňa. Naviac vám pomôže získať nové nápady a kreativita vo vás bude vrieť.

Čas na koníčky

Víkend je skvelý na to, aby ste si vyhradili chvíľku pre seba. Môžete sa venovať tomu, čo vás baví, či už je to písanie, hra na hudobný nástroj, čítanie alebo maľovanie. Výber je na vás. Robte to, čo máte radi, čo vás baví, vďaka tomu si aj oddýchnete, nebudete myslieť na prácu a uniknete stresu.

Venovať sa tomu, čo vás baví a svojim koníčkom, vám pomôže získať aj nový náhľad na situáciu, otvoriť sa novým možnostiam aj novým myšlienkam.

Žite offline

Byť online je dnes takmer nevyhnutné, ale skúste sa aspoň na víkend odpojiť a žiť chvíľku offline. Vypnite sociálne siete, nekontrolujte e-mail každých 5 minút a telefón si položte ďaleko od seba. Inak sa práci nevyhnete a stres vás nepustí. Oddýchnite si, načerpajte novú energiu.

Neviete sa vzdať svojej online bubliny? Skúste si stanoviť čas, kedy skontrolujete všetky sociálne siete alebo e-maily a ďalej sa im už cez deň nevenujte. Oceníte chvíľku nerušenú neustále pípajúcimi upozorneniami.

Domáce práce na minimum

Všetci máme zažité už od detstva, že víkend je časom veľkého upratovania. Väčšina soboty preto vždy padne na generálne upratovanie, pranie, žehlenie a varenie obedu. Dajte tomu stopku. Skúste si domáce práce naplánovať na pracovné dni a cez víkend si naozaj odpočinúť.

Aj keď sa povráva, že medzi nami žijú aj takí, ktorí upratovanie považujú za relax, neverte im. :)

Domáce práce vám zožerú z víkendu naozaj veľa času, preto si upratovanie rozdeľte v týždni do pracovných dní. A keď ich nestihnete? Presuňte ich na ďalší týždeň. Určite oceníte, keď víkend nestrávite ďalšou prácou.

Vstávajte skoro

Možno ste počuli radu, ktorá hovorí, že aj cez voľné dni by ste mali vyliezť z postele v rovnakom čase, ako v pracovné dni. A túto radu vám dnes dáme aj my. Nepodceňujte ju. Telo si tak lepšie zvykne na pravidelný režim a uvidíte, že toho stihnete viac. a Nakoniec sa vám bude aj ľahšie vstávať do práce, keď si zvyknete prebudiť sa vždy v rovnaký čas.

Aj výskumy potvrdili, že mozog je najaktívnejší 2,5 až 4 hodiny po prebudení. Vstaňte skôr a získajte náskok pred ostatnými. Naviac si budete môcť dopriať chvíľu kľudu a ticha než sa prebudia ostatní.

Ničnerobenie je zázrak

Máte toho v práci až nad hlavu? Neviete, kam skôr skočiť? Aspoň cez víkend trochu zvoľnite. Doprajte si čas a nerobte veľa vecí. Ak ste v práci vyťažený, ničnerobenie vám len pomôže. Ľahnite si, na nič nemyslite, vyprázdnite si myseľ a uvoľnite sa.

Ničnerobenie praktizuje aj Tim Ferris a odporúča stanoviť si na víkend maximálne 2 aktivity na deň. Venujte sa najmä tomu, čo vám robí radosť.

Hýbte sa a cvičte

Nemusíte stráviť celý víkend v posilňovni ani iným športom. Stačí, ak si vyhradíte chvíľu času na nejakú fyzickú aktivitu. Skúste jógu, beh, bicyklovanie alebo sa choďte len tak prejsť. Určite viete, že cvičenie uvoľňuje endorfíny, teda hormóny šťastia. Skúste si na chvíľku zacvičiť a hýbať sa. Uvidíte, že vám poďakuje nielen telo, ale aj myseľ.

Cvičenie a pohyb vám dokáže pomôcť v prekonaní letargie alebo depresie. Naviac uvoľní celé telo a zbaví vás stresu.


Už viete, čo budete robiť nasledujúci víkend? My v tom máme jasno, budeme sa jednoducho venovať tomu, čo máme radi, či už je to dobrá kniha, šport alebo cestovanie. Ale hlavne, nebudeme myslieť na prácu. Skúste to aj vy. Oddych predsa potrebuje každý, preto si cez víkend doprajte čas a dobite si baterky aktivitou, ktorá vás baví a uvoľníte sa pri nej.

Aj úspešný ľudia odporúčajú víkend stráviť relaxovaním a nie myšlienkami na prácu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Chcete byť v práci šťastný? Vyberte si správne povolanie

Predstava práce, kam chodíte s radosťou a ste v nej šťastný, je pre mnohých len nepredstaviteľným snom. Avšak aj také povolania existujú. Ľudia, ktorí ich vykonávajú sú zdraví a šťastní. Ktoré to sú?

Ako bojovať so syndrómom vyhorenia?

Máte pochmúrnu náladu, žiadnu energiu ani motiváciu? Ste frustrovaný a neustále sa cítite vyčerpaný? Možno sa už dostal aj k vám. Tichý zabijak, ktorý vás pomaly oberie o radosť zo života a zničí vám psychické aj fyzické zdravie. Je to syndróm vyhorenia.

Workoholik: Keď je práca nadovšetko

Ste dlho v práci? A neviete vypnúť ani doma? Možno ste workoholik. Ale nebojte sa, vaša diagnóza sa dá liečiť. Ako spoznáte workoholika a ako s tým bojovať? Existuje niekoľko príznakov. Čítajte ďalej.

Ďalšie články