10 vecí, ktoré introverti v práci nerobia a je to dobre

Introverti majú špecifické správanie, ktoré ich odlišuje od extrovertov nie len v osobných, ale aj v pracovných vzťahoch. Si introvert? Prinášame ti 10 vecí, pre ktoré si zamestnávateľ môže vážiť tvoju povahu.

Introverti sú všade. Jeden z dvoch alebo troch ľudí, ktorých poznáš. Hovorí sa, že introverti sú ako ľadovce. To čo vidíš na povrchu tvorí len malé percento z ich celkovej osobnosti. Zvyčajne introverti neupozorňujú na svoju kvality ani ich ostatným v pracovnom kolektíve nepripomínajú. Ale introvert je zaručeným prínosom do pracovného tímu, aj keď väčšina introvertov volí prácu z domu.

Ak pracuješ s introvertným človekom, budeš sa musieť hlboko zahľadieť do jeho vnútra a dobre ho spoznať, aby si ocenil jeho prínosnú činnosť v práci. Nezabudni, že so stúpajúcou introvertnosťou stúpa aj inteligencia. Viac ako 75% ľudí, ktorí majú IQ viac ako 160 sú introvertní.

Týchto 10 vecí introverti v práci nerobia a ich extrovertní kolegovia by sa tomu mohli priučiť.

1. Introverti nerozprávajú zbrklo.

Zatiaľčo väčšina extrovertov ťa preruší pri rozprávaní, pretože sa nevedia dočkať, kedy príde na nich slovo, introverti takí nie sú. Podrobne premýšľajú, pokiaľ otvoria ústa a do toho pozorne počúvajú. Svoj prínos do riešeného problému nevychrlia hneď ako ich niečo napadne, ale uistia sa, že to čo chcú povedať má zmysel. Kolegovia introvertov a ich šéfovia by si mali uvedomiť, že inroverti potrebujú určitý čas na premýšľanie, kým prídu k prezentovateľnému záveru. Takéto riešenie problémov má väčšiu šancu uspieť.

2. Nepodporujú nekončiace klábosenie.

Toto je špeciálne pravdivé keď príde na socializáciu s extrovertom v kancelárií. Klábosenie je pre introverta vyčerpávajúce. Extroverti sú nabudení a plní energie pri takýchto pracovných interakciách, zatiaľčo introverti sú otrávení a v nalepšom prípade znudení. Väčšina introvertov preferuje zmysluplné konverzácie, ktoré môžu zasahovať aj do filozofických aspektov.

3. Introverti nevyhľadávajú pozornosť.

Vec s introvertmi sa má tak, že súťaže v popularite by pravdepodobne ani jeden nevyhral. Najlepšie pracujú samostatne a nevyžívajú sa v pozornosti ostatných. Absolútny opak extrovertov. Extroverti milujú byť centrom pozornosti a veľmi radi pozornosť vyhľadávajú aby ukázali svoj entuziazmus a charizmu a boli ocenení okolím. Nemožno sa čudovať, že introverti chýbajú vo vedúcich pozíciách, aj keď sú tí najpremýšľavejší lídri.

4. Nesedia celý deň za svojím stolom a nenadávajú na celý svet.

Iba preto, že introverti sú radi sami, nemajú radi zbytočné klábosenie či prílišnú pozornosť ostatných, neznamená to, že sú kompletní asociáli bez potreby ľudskej interakcie či kontaktu. Nenadávajú na celý svet a nie sú zatrpknutí. Introverti vo svojom vlastnom svete vytvárajú nové nápady a plány na úspech. Introverti vytvorili úspešné firmy či dychberúce umelecké diela. Energiu na to však čerpajú z času stráveného osamote, nie z povrchných konverzácií.

5. Vo vedúcich pozíciách sa nepovyšujú nad svojich podriadených.

Dôvod, prečo majú introverti skvelé výsledky v lídrovských pozíciách je skrytý v ich povahe. Pozorne počúvajú svojich podriadených, oceňujú a schvaľujú skvelé nápady. Je veľmi nepravdepodobné, že by sa správali povyšujúco či namyslene. Ich podriadení sú viac otvorení voči nim a všeobecne vládne v tíme lepšia atmosféra, ktorá vedie samozrejme aj k lepším pracovným výsledkom.

6. Nezostanú ticho v témach, ktoré ich skutočne zaujímajú.

Zaužívané predsudkyv pracovnom kolektíve sú, že extroverti sú charizmatickí a nehanbia sa rozprávať zatiaľčo introverti sú hanblivý a je dobrá šanca, že nikdy neprehovoria. Pravda avšak je niekde inde. Introverti nerozprávajú pokiaľ nemajú niečo dôležité na jazyku. Veľa slávnych ľudí, ktorí sa živia svojimi prednáškami či iným slovných vystúpením sú introverti. Nezlyhávajú na pódiu pri svojom vystúpení, ale v malých konverzáciách po ňom.

7. Nepodporujú zákulisné ťahy a ohováranie.

Neskutočne veľa povrchných ľudí môžeme nájsť v každej jednej firme. Takíto ľudia preferujú ťahy poza chrbát a neférovú hru. Ak ich kolegovia nie sú pozorní, ľahko môžu byť ovplyvnení ich nečistou cestou za úspechom. Našťastie introverti si zo všeobecnosti neužívajú bezcenné klábosenie bez zmyslu. Takisto medzi ich každodenné aktivity nepatrí ohováranie kolegov či miešanie sa do osobných veci ostatných. Introverti sa nenechajú zatiahnuť do hier ostatných a sústredia sa na svoju prácu.

8. Nenudia sa, keď dlho pracujú

Introverti majú závideniahodnú schopnosti hlbokého sústredenia sa na jednu činnosť. Popravde introverti si užívajú dlhšiu prácu, ktorú vykonávajú samostatne a v tichom prostredí. Naopak to majú extroverti. Dlhá práca ich unavuje a ľahko sú znudení, ak robia jednu vec príliš dlho. Moderné kancelárie svojim otvorených priestorom však silne favorizujú extrovertov.

9. Neoceňujú, ak ich niekto pri práci vyrušuje.

Introverti nemajú radi, ak sú pri práci vyrušovaní. Ak ich niekto vyrušuje, kým nemajú hotovú prácu, stratia svoju koncentráciu na aktuálne riešenie problému. Naviac, deväť z desiatich prípadov vyrušenia v práci sú kolegovia, ktorí sa chcú porozprávať a tejto interakcii sa snažia introverti vyhnúť. Extroveti na druhú stranu oceňujú menšie rozptýlenie pri práci na rovnakom probléme, pretože to zaženie nudu a nabije ich to energiou a ďalšiu prácu.

10. Introverti nebudujú v sebe nenávisť voči ľuďom alebo kolegom.

Iba preto, že introverti sa radšej orientujú na seba ako na socializáciu a nemajú radi vyrušovanie v práci musia hneď nenávidieť ľudí okolo seba, práve naopak. Jednoducho pracujú efektívnejšie sami a preferujú sociálne kontakty s pár vernými priateľmi. Skús dať introvertovi čas a pochopiť jeho väčšiu uzavrenosť a hneď si na dobrej ceste na vytvorenie plnohodnotného pracovného či osobného priateľstva.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Tímový duch: Prečo je dôležité vedieť pracovať v tíme?

Tímová práca je pojem, ktorý vidíme v takmer každej pracovnej ponuke. Dnes potrebujete všade mať tímového ducha. Prečo je to ale tak dôležité? Prečo je dobré sa naučiť pracovať v tíme?

Workoholik: Keď je práca nadovšetko

Ste dlho v práci? A neviete vypnúť ani doma? Možno ste workoholik. Ale nebojte sa, vaša diagnóza sa dá liečiť. Ako spoznáte workoholika a ako s tým bojovať? Existuje niekoľko príznakov. Čítajte ďalej.

Takto funguje startup: Mýty vs. realita

Máte nápad za milión a chceli by ste sa doňho pustiť? Skúste na to ísť cez startup. Ešte pred tým sa ale zastavte a poriadne o tom popremýšľajte. Máte naozaj ten správny nápad? A čo financie? Nie všetko, čo sa o startupe hovorí, je pravdivé.

Ďalšie články