Ako sa zmení pracovný trh po koronavíruse a aká je aktuálna situácia na Slovensku a v ČR?

Koronavírus je aktuálne témou číslo jedna naprieč celým svetom. Na šírenie koronavírusu reagujú štáty celým radom opatrení. Aké kroky podnikli slovenská a česká vláda na to, aby podporila pracovný trh a ako sa zmení trh práce po pandémii koronavírusu?

Aktuálna situácia na Slovensku

Situácia na Slovensku sa podľa aktuálnych čísel vyvíja lepšie ako v Českej republike. Pandémia koronavírusu sa na území Slovenskej republiky začala šíriť 6. 3. 2020, kedy bol prvý potvrdený prípad v Bratislavskom kraji. Aktuálny počet nakazených presiahol 14.4. 2020 hranicu 800. Slovensko uzavrelo hranice, školy a letiská 12. 3. 2020.

Opatrenia podporujúce trh práce na Slovensku

Podľa odborníkov budú na Slovensku týmito opatreniami najviac zasiahnuté firmy podnikajúce v doprave, cestovné kancelárie, stávkové kancelárie, hotely a pohostinstvá. Firmy, ktoré ponúkajú svoje služby online a niektoré e-shopy ťažia z toho, že okrem potravín, drogérií a lekární sú kamenné obchody uzatvorené.

Opatrenia sa priamo dotkli 15 660 firiem s celkovým ročným obratom 8,771 miliardy euro. Okrem toho koronavírus zasiahol vyše 93 % živnostníkov a drobných podnikateľov. Vyplýva to z prieskumu platformy Wilio.sk a Slovenského živnostenského zväzu. Celkovo 36 % z nich úplne prerušilo živnosť, ďalších 57 % bojuje s vážnymi problémami s dopytom.

Ako sa Slovensko rozhodlo týmto najviac zasiahnutým firmám a ďalším zamestnávateľom, zamestnancom a drobným živnostníkom pomôcť?

Pokles dopytu

Zdroj: Wilio.sk a Slovenský živnostenský zväz.

Lex korona

Slovenská vláda predstavila zákon o mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti, takzvaný "Lex corona". Zákon, ktorý je účinný od 4. apríla 2020, prináša niekoľko mimoriadnych opatrení. Jeho cieľom je v súvislosti s koronavírusom vytvoriť podmienky, ktoré zaistia pomoc a podporu obyvateľom a zmiernia negatívne dopady pre podnikateľov i zamestnancov. Zákon napríklad upravuje lehotu na podanie daňových priznaní, hlásení o vyúčtovaní dane alebo odklad splatnosti dlžnej dane.

Príspevok pre podnikateľov

Štát zavádza príspevok pre podnikateľov, ktorým klesli tržby v dôsledku koronavírusu. Na finančnú podporu majú nárok nielen podnikatelia, ktorí museli uzavrieť prevádzkarne, ale aj ostatní podnikatelia, u ktorých došlo k poklesu tržieb. Výška príspevku sa bude odvíjať od poklesu tržieb.

Odklad splátok hypoték a spotrebiteľských úverov

Slovenský minister financií Eduard Heger v piatok 3. 4. oznámil, že občania a malé a stredné podniky majú možnosť odložiť si splátky úverov až o deväť mesiacov. Podľa slov ministra je celý proces veľmi jednoduchý a stačí elektronicky vyplniť jediný formulár.

Kurzarbeit na Slovensku chýba

Zatiaľ čo v ČR k takzvanému kurzarbeitu pristúpili, na Slovensku zatiaľ chýba. Aj napriek tomu, že vláda schválila sedem ekonomických opatrení, chýbajú medzi nimi plošné opatrenia pre všetky firmy. Podľa rakúskeho experta Wilfrieda Serlesa je preplácanie 80 % miezd zamestnancov v povinne zatvorených firmách nedostatočné, pretože pomoc potrebujú aj firmy, ktoré prišli o zákazky a musia tak pristúpiť k prepúšťaniu zamestnancov. Napríklad v Rakúsku kurzarbeit funguje tak, že vláda ponúka náhradu príjmov od 80 do 90 % čistého príjmu.

Nezamestnanosť na Slovensku v súvislosti s koronavírusom

Na začiatku apríla 2020 je miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku 5,05 %. Predpokladá sa však, že by miera nezamestnanosti vzhľadom k súčasným opatreniam proti koronavírusu, poklesu dopytu a znižovaniu produkcie mala stúpať. K poklesu zamestnanosti má podľa slov analytičky Jany Glasovej dochádzať predovšetkým v priemysle a sektore služieb. Na stanovenie presných čísel je však podľa jej slov príliš skoro.

Aktuálna situácia v Českej republike

Česká republika ohlásila prvých nakazených koronavírusom 1. 3. 2020. K 14.4. 2020 presahuje počet nakazených 6 000 a doposiaľ si koronavírus v Českej republike vyžiadal viac ako 140 obetí. Ako Česká republika začala boj s koronavírusom? Uzavrela hranice a v pondelok 16. 3. vyhlásila celoplošnú karanténu. O dva dni neskôr zaviedla povinnosť nosiť rúška.

Opatrenia podporujúce trh práce v ČR

Vláda Českej republiky po vyhlásení celoplošnej karantény pristúpila k sérii opatrení, ktoré majú pomôcť zamestnávateľom, zamestnancom aj živnostníkom postihnutým koronavírusom.

Kurzarbeit

Takzvaný kurzarbeit je opatrenie určené zamestnávateľom, ktorých činnosť bola ohrozená v dôsledku šírenia koronavírusu. Týmto firmám bude vláda poskytovať príspevok na mzdy zamestnancov vo výške 60 až 80 percent.

Na čo majú nárok OSVČ?

OSVČ (SZČO) majú v súčasnosti odpustené minimálne zálohy na zdravotnom a sociálnom poistení na pol roka. Vláda pozastavila povinnosť elektronickej evidencie tržieb, odpustila preddavky na daň z príjmu a schválila ošetrovné vo výške 424 Kč za deň. Aktuálne schválila aj jednorazový príspevok vo výške 25 000 Kč pre všetky OSVČ, ktorých činnosť je zasiahnutá pandémiou.

Odpustenie pokút

Vláda tiež schválila odpustenie pokút za oneskorené podanie kontrolného hlásenia, oneskorené podanie priznania k DPH a oneskorené podanie priznania k DPPO a DPFO, ak daňovník preukáže dôvody súvisiace s koronavírusom.

Splátky úverov a úrokové sadzby

Banková rada ČNB znížila základnú úrokovú sadzbu o 0,75 % na 1 % a banky až na pol roka zastavila povinnosť splácania úrokov a hypoték.

Čo sa bude diať, keď koronavírus skončí?

Takmer každý si vďaka aktuálnej situácii kladie otázku, čo sa bude diať, keď sa pandémiu podarí potlačiť, a to nielen v konkrétnych krajinách, ale ideálne na celom svete. Podľa slov niektorých odborníkov nič nebude ako predtým. V súčasnej dobe nikto nedokáže presne odhadnúť, aké budú škody.

Začínajúca ekonomická kríza sa nedá podľa názorov ekonómov porovnať s hospodárskou krízou v roku 2008, pretože nikto netuší, čo spôsobí zatvorenie hraníc, škôl, obchodov a malých aj veľkých firiem. Pre porovnanie, nákaza SARS z roku 2002 stála svetovú ekonomiku zhruba 40 miliárd dolárov.

Digitalizácia predajní

Na Slovensku, ktorého ekonomika v minulých rokoch rástla rýchlejšie, sa predpokladá recesia. Na túto situáciu je teda nutné reagovať pružne a prispôsobiť sa okolnostiam. Podľa podnikateľa Jaroslava Řasu pandémia už teraz spustila najrýchlejšiu digitalizáciu všetkých čias a ľudia, ktorí sa doposiaľ moderným technológiám vyhýbali, boli nútení s nimi zo dňa na deň začať pracovať. Tento trend v podobe digitalizácie predajní a ponuky online služieb sa očakáva aj v budúcnosti.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Kancelársky notebook, podľa čoho vybrať ten dostačujúci?

Pri výbere kancelárskeho notebooku je nutné zvážiť hneď niekoľko faktorov. Kancelárske notebooky slúžia v prvom rade na prácu, preto by ich výkon, klávesnica aj displej mali tejto skutočnosti zodpovedať. Podľa čoho si teda vybrať ten správny?

Pozastavenie živnosti: aké sú podmienky?

Prajete si prerušiť svoje podnikanie na určitý čas? Prezradíme vám za akých podmienok môžete tak učiniť.

Výpoveď dohodou | Vzor žiadosti o skončenie pracovného pomeru

Najjednoduchším spôsobom, ako odísť zo zamestnania je dohodnúť sa so zamestnávateľom na podmienkach ukončenia pracovného vzťahu. Pozrieme sa na to, ako vyjednať čo najvýhodnejší odchod a za akých okolností máte nárok na odstupné.

Ďalšie články