Ako vyzerá pracovný pohovor vo firme O2 a čoho sa vyvarovať?

Čaká Vás pohovor v spoločnosti O2? Poďte sa s nami pozrieť na priebeh prijímacieho konania a najčastejšie kladené otázky. Mária Rapanová, HR Riaditeľka O2 Slovakia, nám priblíži, čo uchádzačov na pohovore čaká a neminie.

Čo poradíte uchádzačovi, ktorý sa chce na pohovor k Vám dobre pripraviť?

Uchádzačom pred príchodom na osobné stretnutie odporúčame, aby sa dôkladne venovali popisu a požiadavkám popísaných v pracovnej pozícii, o ktorú majú záujem. Nikdy nie je na škodu vedieť viac o firme do ktorej sa hlásite. Personalistov často zaujíma, koľko ste si o nej naštudovali pred samotným pohovorom. V našom prípade je hlavným zdrojom informácií web firmy O2, na ktorom nájdete základné poznatky o nás a našich hodnotách či aktivitách.

Personalistov zaujíma, koľko si uchádzači o firme naštudovali.

Padajú na pohovoroch otázky, ktoré vedia uchádzačov zaskočiť?

Záludné otázky zo zásady nekladieme, nakoľko sa aj pri samotnom pohovore snažíme byť féroví a transparentní, čo sú aj naše firemné hodnoty. Jednoznačne sú to teda otázky smerujúce k predstave uchádzača o náplni práce, ale tiež otázky, ktorými nepriamo zisťujeme sebahodnotenie uchádzača. Príkladom môžu byť tieto otázky:

  • Čo by nám povedal o Vás Váš aktuálny/bývalý nadriadený?
  • Čo by pozitívne by u Vás vyzdvihol?
  • Aké odporúčania na rozvoj ste od neho dostávali, ak ste nejaké dostávali?

Čomu sa podľa Vás rovná dokonalý kandidát?

Základom je pre nás otvorenosť a naozajstná chuť u nás pracovať. Oceníme, ak sa uchádzači neštylizujú do „dokonalej“ pozície, ale sú ochotní spomenúť aj svoje neúspechy, príklady nezhôd na pracovisku a dokážu pomenovať, čo im v práci nevyhovuje. Je to pre nás dôležité nielen pre posúdenie kompetencií, ale aj kvôli našej firemnej kultúre. Chceme dosiahnuť vzájomnú spokojnosť – my získame šikovných zamestnancov a oni sa budú u nás cítiť dobre. Takto sa nám darí vytvárať skutočne priateľskú atmosféru na pracovisku.

Oceníme, ak sú uchádzači ochotní spomenúť svoje neúspechy a pomenovať, čo im v práci nevyhovuje.

Aký priebeh prijímacieho konania majú uchádzači v O2 čakať?

Záujemci štandardne reagujú na pracovné ponuky, ktoré inzerujeme na rôznych portáloch. Životopisy, ktoré obdržíme, si následne čítame a ak nás niektorý zaujme, kontaktujeme vybraného uchádzača najprv telefonicky. Počas telefonátu si overujeme základné informácie, prípadne nejasnosti v ich profiloch. Poskytneme im tiež informácie o tom, čo ich čaká, teda koľko kôl bude mať výberové konanie pre ich pozíciu a či potrebujú špeciálnu prípravu.

Výberové konanie môže prebiehať viacerými spôsobmi: vo forme rozhovoru, vypracovania odborného zadania alebo vo forme Assessment Centra. Na osobných stretnutiach s kandidátmi je prítomný aj priamy nadriadený danej pozície. Je pre nás dôležité, aby po ukončení výberového konania dostali vyrozumenie všetci uchádzači formou mailu. Ak boli u nás v užšom výbere na osobnom stretnutí, a prejavia záujem, radi im poskytneme spätnú väzbu.

Výberové konanie prebieha formou rozhovoru, vypracovania odborného zadania alebo formou Assessment Centra.

Sme si istí, že pri pohovoroch vzniká mnoho humorných situácií. Aká utkvela v pamäti Vám?

Každé stretnutie s kandidátmi je svojím spôsobom zaujímavý zážitok a častokrát zažívame aj rôzne vtipné či neštandardné situácie. Napriek tomu, že sa jedná o stretnutia, ktoré bývajú pre kandidátov často stresujúce, vždy sa snažíme vytvoriť priateľskú a uvoľnenú atmosféru. Špeciálne spomeniem stretnutie s jedným kandidátom, ktorý k nám zavítal po niekoľkých pivách. Vzhľadom na jeho „uvoľnenú“ komunikáciu sa nám aj hneď priznal a stretnutie sme ukončili.

„Kandidát k nám zavítal po niekoľkých pivách.”

Čo Vás na kandidátovi počas pohovoru dokáže najviac upútať?

Dôležité pre nás je, aby kandidáti prišli na stretnutie pripravení, aby mali základné informácie o spoločnosti a pracovnej pozícii, na ktorú sa hlásia. Oceňujeme otvorenú komunikáciu, aj čo sa týka ich predstáv a požiadaviek.

Ešte stále hľadáte to pravé miesto pre štart Vašej kariéry? Objavte aktuálnu ponuku práce.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Soft skills: Zaboduj s nimi na pohovore

Hľadáte prácu, ale nedarí sa vám? Dostali ste sa na pohovor, ale aj tak vás nezobrali? Príčin môže byť niekoľko. Od zle napísaného životopisu až po vaše vystupovanie. Nezabudli ste na niečo? Čo tak ukázať vaše „jemné“ zručnosti?

Ďalšie články