Akú krajinu zvoliť, keď chcete pracovať v zahraničí?

Práca v zahraničí, aj bez znalosti jazyka, stále láka veľa Slovákov. Vyššie platy, ale aj životná úroveň a často aj lepšie pracovné podmienky. Ktoré krajiny sú na prácu v zahraničí najlepšie? A musíte mať znalosť jazyka?

Slováci stále radi za prácou cestujú do zahraničia, i keď z prieskumov z posledných rokov vyplýva, že tento trend sa spomaľuje. Väčšina ľudí preferuje krátkodobú prácu pred tým, než by v zahraničí zostali dlhšie ako rok. Ak už sa Slováci chystajú v zahraničí zotrvať dlhší čas, preferujú prácu vo svojom obore. To však nemusí byť také jednoduché.

Prečo Slováci hľadajú prácu v zahraničí?

Prvým a hlavným dôvodom je vyšší plat. Ten je najväčším motivátorom preto, aby ľudia za prácou cestovali a opustili rodinu a priateľov. Na druhom mieste sú možnosti kariérneho rozvoja. Doma nie sú také rozvinuté možnosti uplatnenia ako je tomu v zahraničí, kde šanca, že sa budete kariérne rozvíjať a získavať nové schopnosti, je pomerne vyššia. A lákadlom je samozrejme aj zdokonalenie sa v cudzom jazyku alebo spoznanie novej kultúry.

Práca v zahraničí bez znalosti jazyka? Ide to

Nie nutne. Nájdete mnoho pracovných pozícii v zahraničí, kde znalosť jazyka nie je potrebná. Dokážete teda pracovať napríklad v Anglicku alebo Rakúsku či Nemecku aj bez znalosti jazyka. Práca, kde sa jazyk nevyžaduje je najmä na stavbách, v kuchyni alebo rôzne upratovacie služby či manuálna práca.

Musíte si však uvedomiť, prečo chcete pracovať v zahraničí. Ak vám ide len o vyšší zárobok, pravdepodobne vám znalosť cudzieho jazyka chýbať nebude. Ak sa ale chcete niekam posunúť, skôr či neskôr sa jazyk danej krajiny budete musieť naučiť. Naviac tým vyjadríte aj rešpekt ku kultúre a nebudú s vami zaobchádzať len ako s lacnou pracovnou silou.

Kam ísť za prácou a prečo?

Ak vynecháme nomádov a freelancerov, ktorí často cestujú do exotických krajín ako Bali alebo Thajsko, pretože sú lacné a svoju prácu zvládnu, nech už sú kdekoľvek, kde je pripojenie k Internetu, tak väčšina Slovákov cestuje za prácou do okolitých krajín a zväčša sa drží Európy.

Rakúsko

Rakúsko by sme mohli zaradiť na prvé miesto krajín, kam Slováci cestujú za prácou. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Rakúsko je hneď za hranicami a je teda skvele dostupné. Ďalším dôvodom je okrem vyššieho platu, kde si zarobíte zväčša od 1000 € viac, tak je to kultúra. Spoločná história zabezpečila, že naše kultúry sú si veľmi podobné a preto aj zvyky alebo sviatky slávime v rovnakom čase.

Ak budete pracovať na nízkych pozíciách, zväčša nemčinu potrebovať nebudete, prípadne si vystačíte so základmi. Ak ale chcete lepšiu prácu, bez nemčiny sa nepohnete z miesta.

Česká republika

Ďalšia z krajín, kde nájdete najviac Slovákov. Samozrejme je to zase spôsobené najmä blízkosťou geografickou, ale aj kultúrnou. S českými susedmi sme dlho tvorili jeden štát a podobnosti medzi kultúrami sa teda nezaprú. Naviac, to, že práve tu nájdeme najviac Slovákov, ktorí tu pracujú, má na svedomie aj výber vysokej školy. Mnoho mladých ľudí dáva prednosť štúdiu v Čechách. No a po škole si tu nájdu prácu a usadia sa tu. Obľúbenosť Českej republiky u Slovákov hľadajúcich prácu v zahraničí, je aj z dôvodu jazykovej bariéry, ktorá tu takmer neexistuje. Nie je potrebné sa učiť český jazyk, keďže ľudia z oboch krajín si navzájom rozumejú.

Vedeli ste, že…

Slováci majú v Čechách dokonca až o takmer 280 € vyšší plat ako domáci český zamestnanci? Môže to byť spôsobené vyššou priebojnosťou Slovákov, ktorí si tu priemerne dokážu zarobiť aj viac ako 30 000 korún, teda takmer 1200 €. Záleží však na odvetví, v ktorom pracujete.

USA a Kanada

Jednou z obľúbených krajín, kam môžete vycestovať za prácou je aj USA alebo Kanada. Obe krajiny sú síce veľmi vzdialené, avšak to, čo ľudí láka najviac, sú ľudia a kultúra, možnosť spoznať „americký sen“ alebo v prípade Kanady aj príroda. Výhodou sú aj lacnejšie možnosti cestovania, najmä do exotických krajín Karibiku alebo Južnej Ameriky či Mexika.

Bez znalosti angličtiny sa tu zväčša neobídete, ale ak narazíte na komunitu Slovákov, ktorí v týchto krajinách žijú, dokážete to aj tak. No aspoň základná znalosť jazyka vám život tu uľahčí.

Nezabudnite!

Na prácu v týchto krajinách potrebujete pracovné vízum, bez toho sa ani v USA ani v Kanade neobídete. Aj na sezónne práce a letné brigády potrebujete dočasné vízum.

Veľká Británia

Krajina kráľovnej, monarchie a Buckinghamského paláca. Ak sa rozhodnete pre Veľkú Britániu, môžete pracovať na rôznych pozíciách od opatrovateliek až po manažérov a vyššie pozície. Všetko v tomto prípade záleží na vašich skúsenostiach, vzdelaní, ale aj úrovni, na akej ovládate angličtinu. Bez tej sa tu takmer nepohnete a odporúčame vám mať aspoň základnú znalosť angličtiny.

A čo Slovákov do Británie ťahá? No, v prvom rade je to kultúra, možnosti, ktoré táto krajina ponúka ale tiež ľudia. Lepšie ohodnotená práca ale aj lepšie podmienky pre kariérny postup sú tiež jedným z dôvodov, pre ktoré si veľa ľudí rozhodne nájsť prácu práve tu.

Nemecko

Nemecko je, spolu so Švajčiarskom, ďalšou nemecky hovoriacou krajinou, kam veľa ľudí, a teda aj Slovákov, odchádza za prácou. Priemerný plat je samozrejme najväčším lákadlo tu pracovať, keďže je niekoľko násobne vyšší ako u nás – napríklad vodič kamiónu tu zarobí kľudne aj 3000 €. Výhodou je aj relatívna blízkosť, takže sa s rodinou uvidíte častejšie. A rovnako aj kultúra, ktorá je tej našej celkom blízka. I keď sme v minulosti mali spory a história bola napätá, tak je tu mnoho Slovákov, ktorí tu pracujú.

Prácu v Nemecku nájdete aj bez znalosti jazyka. Nemčina pre vás však bude veľkou výhodou, ale samozrejme nájdete aj pozície, kde sa bez nej obídete. Prácu vám môžu pomôcť nájsť aj agentúry na Slovensku prípadne rôzne pracovné portály.

Severské krajiny

Krajiny Vikingov ako je Nórsko, ale tiež napríklad Fínsko, Dánsko alebo Švédsko, sú stále obľúbenejšími destináciami. Okrem zaujímavých platov tu máte možnosť spoznať odlišnú kultúru, ľudí a nádhernú prírodu. V týchto krajinách si zväčša vystačíte s angličtinou, ale ak chcete zapadnúť, naučte sa pár slovíčok z jazyka danej krajiny. Domáci to určite ocenia.

V prípade týchto krajín je ale lepšie nájsť si prácu zo Slovenska až potom vycestovať. Nájsť si prácu na mieste je tu celkom ťažké a pracovať na čierno sa vám naozaj nevyplatí.

Prímorské krajiny

Ak máte radi teplo, slnko a more, určite sa poohliadnite aj po práci v krajinách ako Španielsko, Taliansko alebo Grécko. Okrem toho, že si budete užívať kultúrny život a priateľských ľudí a slnko a more alebo ochutnáte najrôznejšie jedlá, môžete tu nájsť aj prácu. Zväčša sem ľudia idú za krátkodobými brigádami a sezónnymi prácami ako animátor, turistický sprievodca alebo výpomoc na recepcii.

Nevýhodu predstavuje znalosť jazyka. Ak budete pracovať napríklad v hoteli alebo ako sprievodca v medzinárodnom prostredí, bude vám stačiť znalosť angličtiny. Ale ak máte základnú znalosť španielčiny alebo taliančiny, na škodu vám to určite nebude. Naviac sa v danom jazyku zdokonalíte.

Aké sú výhody práce v zahraničí?

Vo všetkých vyššie zmienených krajinách je to samozrejme možný až niekoľkonásobne vyšší plat než u nás, čo je pre mnohých najväčšou výhodou práce v zahraničí. Máte možnosť sa tu naučiť alebo výrazne zdokonaliť v cudzom jazyku. Najmä v angličtine a nemčine, ale to záleží od krajiny, ktorú si vyberiete.

Tiež často spoznáte novú kultúru a život miestnych ľudí, ktorý sa od toho nášho líši. V týchto krajinách si totiž často prácu vyberiete v niektorej z metropol, ktoré sú nielen omnoho väčšie ako naše mestá, ale sú multikultúrne s viacerými možnosťami trávenia voľného času.

Čo robiť preto, aby ste zapadli?

V prvom rade je to samozrejme jazyk. Ak chcete zapadnúť naučte sa aspoň základy. A potom je to kultúra v krajine. Zoznámte sa s ňou a celkovo s krajinou, kam sa chystáte. Budete vedieť, čo očakávať a nič vás neprekvapí, ak si zvyky zistíte dopredu. Tiež si zistite informácie o povinnostiach a úradoch, aby ste sa nezľakli občas aj veľkého množstva papierov, ktoré je potrebné vyplniť.

Pred cestou

Než vycestujete, majte zistené potrebné informácie. Ak budete mať dopredu zaistené aj ubytovanie budete mať navrch a rovnako je to aj s dopravou. V neposlednom rade si zo sebou zoberte dostatok peňazí na začiatok.


Než sa rozhodnete pre prácu v zahraničí, zistite si všetko potrebné. Majte jasnú predstavu o tom, prečo chcete zvoliť prácu v zahraničí a prečo práve v krajine, ktorú ste si zvolili. Najmä v prípade, že chcete v zahraničí zostať dlhodobo je potrebné si podobné otázky zodpovedať. Tiež si zopakujte aspoň základy cudzieho jazyka alebo sa ich naučte, ide to aj rýchlejšie než by ste si mysleli.

Ak už máte vo všetkom jasno a ste pevne rozhodnutý vycestovať a žiť a pracovať v zahraničí, nezostáva nám iné, než vám popriať veľa šťastia a úspechov. Smelo do toho.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Práca v zahraničí: Kde si zarobíte najviac?

Chystáte sa odísť za prácou do zahraničia? Už viete kam a čo budete robiť? Pracovných pozícií je veľa, stačí si len vybrať. A u niektorých ani nepotrebujete vedieť jazyk danej krajiny. Ale kde si v zahraničí zarobíte najviac?

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Práca na lodi. Dobrodružstvo či ťažká drina?

Chceli by ste cestovať, spoznávať nové krajiny a exotické svety? A popritom si zarobiť? Čo tak skúsiť pracovať na lodi? Či už skúsite riečne alebo veľké zaoceánske lode, môžete získať skúsenosti a množstvo zážitkov. Kde hľadať a čo budete potrebovať?

Ďalšie články