Pracujete vo sviatok? Dostanete príplatok

Pracovať počas sviatkov sa nám často nechce. A aj keď väčšina z nás do práce ísť nemusí, existujú profesie, kde musíte. Najmä v potravinách sú zamestnanci takmer každý deň v roku. To sa však mení, za prácu počas sviatkov dostanete príplatky.

Po novele Zákonníka práce sa zamestnanci dočkajú vyšších príplatkov za nočnú zmenu, ale aj za sviatky či víkendy. Od kedy sa môžete tešiť na viac peňazí v peňaženke? A o koľko si prilepšíte?

Práce cez víkend

Víkend si každý predstavuje ako dni pokoja, kedy si nemusíme nastaviť budík a kľudne si môžeme pospať trochu dlhšie. No nefunguje to tak u všetkých. Napríklad zamestnanci pekární či potravín majú aj cez víkend už od skorého rána kopec práce. A doteraz ani nemali žiadne či len minimálne zvýhodnenie či príplatky. To sa však mení. Novela zákona už obsahuje aj bod, ktorý takýchto pracovníkov zvýhodňuje príplatkom.

O koľko si za víkend prilepšíte?

Od 1. mája 2018 si zamestnanci za víkendovú prácu prilepšia o 25 % z hrubej hodinovej mzdy. V druhej vlne, ktorá príde 1. mája 2019 to bude až 50 %. V peňaženke tak budete mať za sobotu o 0,69 € viac a za nedeľu až o 1,38 € viac. Od roku 2019 to bude ešte viac.

Sviatky – dni pracovného pokoja

Už v predchádzajúcom roku prišiel zákon, ktorý počas niekoľkých sviatkov zatvoril obchody. Počas 15 dní v roku si tak vo väčších obchodoch nenakúpime. Či to bol správny krok alebo nie, prenechajme iným, my sa zameriame na tie zvyšné sviatky a výnimky, ktoré sú počas sviatkov stále otvorené.

Zákonník práce teraz prichádza aj s vyšším príplatkom za prácu vo sviatky. Toto je často diskutovaná téma a zamestnanci často ani nevedia, ako na tom sú a na čo majú nárok.

Ako definuje sviatok Zákonník práce?

V zákone je uvedený rozdiel medzi sviatkom a štátnym sviatkom. Po pracovnej stránke však medzi nimi nie je rozdiel. Zoznam si môžete pozrieť v presnom znení zákona. Od 1.6.2017 tiež platí zákon, podľa ktorého sú v určité sviatky väčšie obchody zatvorené a zamestnanci tak majú viac voľna.

Odmena za sviatočné dni

Od 1.5.2018 si za prácu vo sviatky môžu niektorí zamestnanci prísť na 100% príplatok. Čo je navýšenie o 50 % oproti starým príplatkom. Po novom teda dostanete plat vyšší o celú výšku hrubej hodinovej mzdy. Môžete však dostať aj náhradné voľno. A ak vyjde sviatok na víkend, dostať môžete oba príplatky ako za sviatok, tak za prácu počas víkendu. Celkovo teda môžete dostať až o 125 % alebo 150 % viac.

Idete na nočnú? Zmeny sú aj tu

Zvýšenie v roku 2018 zažíva aj príplatok za nočnú. Ak teda pracujete na zmeny a chodíte na nočnú, prilepšíte si príplatkom 30 % z minimálnej hodinovej mzdy u všeobecných zamestnaní, 35 % u rizikových zamestnaní.

Druhá vlna, ktorá príde o rok, teda 1.5.2019, prinesie ďalšie zvýšenie. U všeobecných profesií na 40 % a u rizikových až na 50 % minimálnej hodinovej mzdy.

Mení sa aj 13. a 14. plat

Zákon neukladá povinnosť vyplácať 13. a 14. plat. Novinkou však je, že zamestnávateľ tieto odmeny vyplácať môže, ale musia byť vo výške priemerného platu daného zamestnanca. Tieto odmeny v podobe 13. a 14. platu sú po novom oslobodené od daní a odvodov, avšak len do sumy 500 €.


Rok 2018 sa zatiaľ nesie v znamení zvyšovania. Predovšetkým v pozitívnom zmysle. Zvýšila sa nám minimálna mzda, ktorá sa vyšplhala na 480 €, takisto vzrástol napríklad aj minimálny dôchodok či nemocenské. A zmeny sa dotkli aj iných oblastí. Už teraz sme zvedaví, ako sa bude vyvíjať budúci rok. Dúfame, že pozitívne.

Už vás nebaví pracovať cez víkendy a sviatky? Chceli by ste si viac užiť rodinu? Pozrite si ponuku práce na našom webe, sme si istý, že si vyberiete. Alebo ohodnoťte svojho zamestnávateľa a povedzte nám naňho svoj názor.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovný čas a prestávky

Aj vy často pracujete viac ako by ste mali? Zostávate v práci aj po pracovnej dobe? Aký je pracovný čas zo zákona? A na čo všetko máte nárok?

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Aké zmeny si rok 2018 prichystal v daňovej oblasti?

Rok 2018 prináša jednu zmenu za druhou. Okrem rekordného zvýšenia minimálnej mzdy alebo dôchodku, sa zmeny dotknú aj oblasti daní. Čo všetko je po novom inak? Pozrite si zmeny v daňovej oblasti.

Ďalšie články