Buďte v práci šťastný: 10 tipov ako to dosiahnuť

Už vás nebaví chodiť do práce s odporom? Chceli by ste byť v práci šťastný? Existujú spôsoby, ako toho môžete dosiahnuť. Nebojte sa, poradíme vám. Máme pre vás 10 tipov, ako byť v práci šťastný.

Byť šťastný je skvelá vec. Mnohí si myslia, že je nedosiahnuteľná, alebo, že ku šťastiu potrebujete zarábať milióny. To však vôbec nie je pravda. Ak máte prácu, ktorá vás baví, napĺňa a prináša radosť, to je šťastie. Nie každý však takú prácu nájde. Ale zotrvávať v práci, ktorá vás nebaví a nemáte k nej žiadny vzťah je najhoršie, čo môžete urobiť. Ničíte tak nielen svoje šťastie, ale aj svoje zdravie. A ak ste ešte nenašli svoju prácu snov, skúste týchto 10 tipov, ako budete v práci šťastnejší.

Prečo ste nešťastný?

Začneme najprv tým, prečo a čo vás v práci robí nešťastným. Je to nedostatočné uznanie zo strany vedúcich alebo pocit neuspokojenia? Asi nikoho neprekvapí, že podľa prieskumov je na prvom mieste nízky plat. Výška platu je jedným zo základných bodov, ktoré nás robia nešťastnými, a to aj napriek tomu, že robíme prácu, ktorá by nás v inom prípade naozaj bavila.

Ďalšie príčiny?

Hneď za nízkym platom je žiadny kariérny posun a pracovná doba, ktorá je často dlhá. Jednou z príčin, prečo sme nešťastný môže byť aj dlhé dochádzanie do práce niekedy až hodinu a viac.

Ako to zmeniť a byť v práci šťastný?

S príčinami, ak ich poznáte, môžete bojovať. Skúste si požiadať o vyšší plat, naučte sa, ako byť produktívnejší a cestu do práce si naplánujte zmysluplne, napríklad si počas cesty utrieďte myšlienky a pracovné úlohy.

Malými krokmi ku šťastiu

Okrem toho, že budete bojovať s hlavnými príčinami, prečo v práci nie ste šťastný, môžete robiť aj malé pokroky k tomu, aby ste sa v práci cítili lepšie a šťastnejšie.

1. Plánovanie je kľúčové

Naplánujte si, čo všetko musíte v práci urobiť, zapíšte si úlohy a vytvorte si plán. Nepotrebujete hneď splniť všetky úlohy. Vstaňte skôr a zamyslite sa, čo by ste v daný deň mali urobiť.

2. Facebook je váš hlavný nepriateľ

Každý z nás to dnes pozná. Poviete si, že si len na chvíľku odpočiniete a pozriete si, čo je nové na Facebooku. No sociálne siete sú zradné, z 5 minút sa stane hodina ani neviete ako. Existujú aplikácie, ktoré vám prístup k týmto sieťam zakážu na čas, ktorý si zvolíte. A ak k práci sociálne siete nepotrebujete, skúste detox a na chvíľu ich úplne vypnite.

3. Ste pánom vlastného šťastia

Vaše šťastie záleží len a len na vás, preto ak ste sa zasekli alebo vás to v práci už nebaví tak, ako kedysi, zamyslite sa nad tým. Zostanete alebo budete hľadať inú prácu? Rozhodnutie je na vás, vy si tvoríte vlastné šťastie.

4. Uprataný stôl pomáha

Pamätajte na to, že v práci strávite väčšinu dňa, preto by ste na svojom pracovnom stole alebo v kancelárii mali mať vytvorené príjemné prostredie, kde sa vám bude dobre pracovať. Ak máte na stole neporiadok a chaos, k produktivite vám to veľmi nepridá. Alebo ho obohaťte o niečo, čo vytvorí kľudné prostredie, napríklad fotku alebo rastlinu.

5. Usmievajte sa

Skúste sa viac smiať a usmievať. Manipulácia s vlastnými emóciami je možná aj jednoduchou zmenou výrazu tváre. Preto, ak ste obklopený negativitou, skúste spomaliť, na chvíľu sa zastaviť a usmiať sa. Len tak, sami sebe alebo si pozrite niečo smiešne. Uvidíte, že vám to hneď zlepší náladu.

6. Koniec porovnávaniu sa s ostatnými

To, že sa budete neustále porovnávať s ostatnými, vám nijako nepomôže. Naopak, budete mať menej sebavedomia a pocit menejcennosti. Nezabudnite, že vy ste pánom svojho šťastia, ste jedinečný a vždy je tu niečo, čo zvládnete len vy. Samozrejme, vždy budete premýšľať nad tým, čo si o vás myslia iní, ale berte to s rezervou a neporovnávajte sa.

7. Nesúďte a neohovárajte

Tento bod súvisí s predchádzajúcim, len je obrátený. Súdiť druhých a ohovárať ich, nie je pekná vec. Zamyslite sa nad tým, či by ste vy chceli, aby o vás niekto takto hovoril. A ak predsa len máte potrebu to povedať alebo ste sa s niekým nepohodli, nezačnite hneď ohováraním, ale vyriešte si to s danou osobou priamo.

8. Zlý deň? Zvoľnite trochu

Ak máte zlý deň, od rána sa vám nič nedarí, nikomu nepomôže, keď pôjdete v práci na plný plyn. V takej chvíli budete len viac nervózny a narobíte chyby. Radšej trochu zvoľnite tempo, zamerajte sa na jednu úlohu a ak potrebujete vyriešiť úlohy, na ktoré sa musíte koncentrovať alebo na nich potrebujete viac času a sústredenia, nechajte si ich na iný deň.

9. Nepodceňujte feedback

Spätná väzba je dôležitá, či už je zlá alebo dobrá. Neodmietajte kritiku druhých, ak je opodstatnená alebo ak vám ju hovorí niekto, koho nemáte príliš v láske. Práve oni môžu mať lepší odhad vašej osobnosti a svoje slová budú myslieť úprimnejšie. Nemusíte si všetko brať osobne, stačí, ak si ich vypočujete. Vďaka feedbacku zistíte, kde by ste sa mali zlepšiť.

10. Učením k dokonalosti

Učte sa a zdokonaľujte svoje zručnosti. Školenia nemusia vždy len nutné zlo, ktoré musíte absolvovať. Veľa sa toho môžete naučiť aj od skúsenejších kolegov alebo si vyberte kurzy v obore, ktorý vás zaujíma. Vždy je čo sa učiť a získanie nových zručností vám môže len pomôcť.


Tak, čo? Už viete, ako byť v práci šťastnejší? Nemusíte robiť veľké kroky, stačia aj menšie aktivity, ktorými sa ku šťastiu dopracujete. Základom však je vedieť, v čom ste dobrý a čo vôbec chcete robiť a prečo robíte to, čo robíte. Skúste sa sami seba opýtať, prečo ste práve na tomto mieste. Je to len prechodné obdobie alebo by ste tu radi zakotvili na dlhší čas? Ak ste sa zasekli a neviete sa v súčasnej práci posunúť ďalej a ste v nej nešťastný, nezostávajte v nej. Skúste niečo nové, objavujte, učte sa. A udržte si pozitívnu náladu.

Prajeme veľa šťastia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Chcete byť v práci šťastný? Vyberte si správne povolanie

Predstava práce, kam chodíte s radosťou a ste v nej šťastný, je pre mnohých len nepredstaviteľným snom. Avšak aj také povolania existujú. Ľudia, ktorí ich vykonávajú sú zdraví a šťastní. Ktoré to sú?

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ako si rozvrhnúť pracovný čas?

Pracujete vždy päť dní v týždni v rovnakom čase? Alebo naopak každý týždeň pracujete inak? To, ako máte rozvrhnutý pracovný čas závisí na zamestnávateľovi, ktorý vám ho môže rozvrhnúť rovnomerne alebo nerovnomerne. Ako teda budete pracovať?

Ďalšie články