Budú za nás pracovať roboti? Najžiadanejšie povolania budúcnosti

Nahradia nás naozaj roboti? Nebudeme v budúcnosti mať dostatok pracovných miest pre ľudí? To sú otázky, na ktoré zatiaľ odpovede nepoznáme. Aké sú najžiadanejšie povolania budúcnosti?

Oblasť technológií a IT je v dnešnej dobe stále populárnejšia. Dobrý ajťák sa hodí vždy a každej firme. Aj napriek tomu ich je stále nedostatok a firmy sa o nich bijú všetkými prostriedkami. Niet sa čomu čudovať, že v budúcnosti bude práve táto oblasť jednou z tých najžiadanejších, tak ako tomu je aj dnes. Ale existuje ešte niekoľko oblastí a povolaní, ktoré budú v budúcnosti stále žiadanejšie.

Práca budúcnosti

Ak ste študentom technického odboru, máte takmer vyhraté. Už dnes si s technickým vzdelaním nájdete prácu oveľa ľahšie než s humanitnými odbormi, ktoré sú však, paradoxne, obľúbenejšie.

Jedným z najžiadanejších povolaní v budúcnosti bude v oblasti nanotechnológií, biotechnológií a alternatívnych zdrojov energie.

Už dnes žiadané povolania sa stanú ešte žiadanejšie v budúcnosti. Taký programátor, správca systému alebo aj finančný analytik či IT architekt. Tieto pozície zamestnávatelia už dnes potrebujú obsadiť skúsenými ľuďmi, v budúcnosti sa však technológie dostanú do popredia ešte viac a odborník v tejto oblasti sa tak stane ešte žiadanejší.

Kde ešte budete mať prácu istú?

Ak sa niekomu vysmievate, pretože študuje sociálnu prácu, mali by ste sa zamyslieť. Práve oni budú tí, ktorých práca bude v budúcnosti patriť k tým najžiadanejším povolaniam. Najmä práca opatrovateliek. Rovnako je to aj v zdravotníctve, kedy lekárov bude obyvateľstvo potrebovať stále. Ochorenia a starnutie populácie sú istoty, ktoré tu budú vždy.

V ktorých profesiách môžete v budúcnosti pracovať?

Či už zažijeme budúcnosť ako z apokalyptických filmov, kde planétu zaplavia stroje a ľudí nahradia roboty, existuje niekoľko povolaní, ktoré prežijú aj takúto katastrofu.

1. Šéfkuchár

Už sme mohli vidieť pokusy o vytvorenie robotického kuchára, ale povedzme si úprimne, stroj nikdy nebude mať chuť ani iné zmysli, ktoré by nahradili tie ľudské. A pri jedle to platí najviac. Tu totiž potrebujete vytrénovaný jazýček, aby ste mohli servírovať naozajstné lahôdky. Nemusíte sa preto báť, že by vám v reštaurácii naservíroval jedlo robot. Šéfkuchár sa totiž nestratí ani v budúcnosti.

2. Záchrancovia života

Aj v tejto oblasti už sme zažili robotov. A i keď u nás zdravotníctvo stále zaostáva, predstavte si, kde by sme bez neho boli. Lekárov a pracovníkov v zdravotníctve jednoducho potrebujeme. Medziľudské a komunikačné schopnosti a ľudskú interakciu, ktorú si mnohé výkony vyžadujú, stroje jednoducho nenahradia.

3. Bojovník v kybernetickom svete

Zabezpečenie v kyberpriestore je stále žiadanejšie. Firmy potrebujú mať zabezpečené dáta a informácie, ktoré by sa nemali dostať do nesprávnych rúk. Únik takého obchodného tajomstva nie je žiadna sranda, a preto je potrebné predchádzať kybernetickým útokom. IT špecialista so zameraním na bezpečnosť bude jedno z najžiadanejších povolaní v budúcnosti.

4. Markeťáci a iný kreatívni ľudia

Nové nápady, nadšenie a tvorivosť. Ak by nebolo týchto vlastností, neboli by ani roboti. A nebudú ani iné vychytávky budúcnosti, ak ich nebude mať kto vymyslieť. Poradiť si s dizajnom, slovami alebo obrazom. To je jedna z vecí, bez ktorých sa neobíde ani budúcnosť. Preto aj povolania v marketingu, dizajne alebo komunikácii budú aj naďalej potrebné.

5. Niekto vás to musí naučiť

Nevďačné povolanie, ktoré je dnes kameňom úrazu či vo výške platu alebo v pracovnej sile. Učitelia sú tí, ktorí vychovávajú a vzdelávaniu budúce generácie. Generácie, ktoré vo svete robotov budú žiť. Učiteľ je povolanie, ktoré je a stále bude žiadané, či už u nás alebo v iných krajinách. Niekto vás predsa na budúce povolania musí pripraviť, poradiť vám a pomôcť v živote nájsť správnu cestu. To stroje veru nedokážu.

6. Ajťáci budú vládnuť

To, že IT oblasť je budúcnosť, sme si už povedali. A povolanie IT špecialistu teda nesmie chýbať. Oni sú tí, ktorých softvér ovláda robotov, počítače a programy, ktoré potrebujeme k práci. Ak niečo nefunguje, ideme pohľadať ajťáka, ktorý náš problém vyrieši. Budúcnosť bude takýchto ľudí potrebovať ako soľ.

7. Ten, čo sprostredkúva informácie

Povolanie novinárov bude dôležité aj v budúcnosti. Ľudia musia a potrebujú byť informovaní o dianí vo svete aj v ich krajine. Novinári a publicisti budú preto aj naďalej žiadaní. Aj keď zaniknú tlačené médiá a všetky veľké deníky presídla na internet. Ľudí, ktorí vedia spracovať a predávať informácie ďalej bude potreba vždy. Bude toto najžiadanejšie povolanie budúcnosti?

8. Nový Gagarin či Armstrong

Vesmír je plný neobjaveného, na Zemi nám ubúdajú zdroje. Budúcnosť bude potrebovať aj niekoho, kto by sa postaral o zdroje z vesmíru alebo kolonizáciu nových planét. Dnes možno len sen a neuskutočniteľný plán, v budúcnosti sa ale môže stať skutočnosťou. Ak sa pohybujete v oblasti biomedicíny, biotechnológie, exobiológie a iných vied, vedzte, že práve vás bude budúcnosť potrebovať. A potrebovať bude aj tých, ktorí upracú náš vesmírny odpad na obežnej dráhe z rozbitých satelitov.

Koho pravdepodobne v budúcnosti nenájdeme?

To, že mnohé profesie nahradia stroje, nie je novinkou. A napriek tomu, že niektoré povolania budú stále žiadané a niektoré dokonca žiadanejšie ako dnes, existujú aj také, ktoré zaniknú. Medzi nimi nájdeme napríklad poštára, pokladníka a predavača, vodiča, dispečera alebo aj rozhodcu či farmára.

Čo nie je, môže byť

Sú rôzne povolania. Aj dnes sa nad niektorými pozastavujeme, tak ako sa v minulosti pozastavovali nad tými, ktoré sú dnes pre nás už bežné. V budúcnosti však nájdeme aj povolania, ktoré dnes znejú naozaj zvláštne. No uznajte sami, že povedať dnes niekomu, že ste architekt odpadkov, digitálny manažér smrti, ktorý sa vám po smrti postará a sociálne siete, vesmírny sprievodca alebo baník na asteroide, je nezmysel. Dnes by sa vám ľudia len vysmiali, že si vymýšľate. Ale v budúcnosti to môžu byť presne tak bežné povolania ako dnešný prevádzkar alebo účtovník. A možno budú aj najžiadanejšími povolaniami. Nikdy neviete.


Zatiaľ nevieme, čo presne si pre nás budúcnosť chystá. Možno nás naozaj nahradia roboti, možno sa naozaj presídlime na inú planétu a možno zanikneme rovnako ako dinosaury. Isté však je, že nech sa stane čokoľvek, nikdy nás plne nenahradia roboti a stroje. Ľudský faktor je potrebný a vždy bude potrebný. Nezanevrite na vzdelávanie a nevyberajte si vždy tú ľahšiu cestu. Nikdy neviete, čo sa vám v budúcnosti môže hodiť.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Polovičný úväzok: Kedy sa vyplatí a aké sú výhody?

Chcete si nájsť prácu, ale na trvalý pracovný pomer nemáte kapacitu? Či už vám zdravie alebo čas nedovoľuje pracovať na celý úväzok, nezúfajte. Máte možnosť získať v práci polovičný alebo skrátený úväzok.

Generácia X a Y: Ako je na tom ich pracovný život?

Rozdiely medzi generáciou X a Y sú značné. A rovnako sa prejavujú aj v pracovnom živote, kde má každá skupina iné priority. Kto patrí ku ktorej generácii a ako sa generácia X a Y správa v práci?

Ovládajte iných: Triky, ktoré vám pomôžu dosiahnuť to, čo chcete

Chcete, aby vás ľudia mali radi, obľúbili si vás alebo vás len jednoducho počúvali? Psychológia naznačuje, že je možné toho dosiahnuť. Máme pre vás pár trikov ako ovládnete ľudí a donútite ich robiť to, čo chcete vy.

Ďalšie články