Opatrovateľky v Rakúsku: Ako získať prácu a čo vybaviť?

Práca v zahraničí láka mnoho ľudí. Nielen platové podmienky, ktoré sú často lepšie ako u nás, ale aj práca samotná. Mnohí sa rozhodnú napríklad pre prácu opatrovateľky najmä v Rakúsku. Prečo?

Obľúbenými krajinami, kam Slováci chodia za prácou najčastejšie, sú najmä okolité štáty. Medzi nimi je aj Rakúsku, kde pracuje najviac Slovákov. Prácu tu zväčša nájdu ako čašníci, recepční, kuchári či robotníci alebo práve opatrovateľky. Čo ale ľudí láka na práce opatrovateľky práve v Rakúsku? Nie je žiadnou záhadou, že je to najmä plat.

Koľko si v Rakúsku zarobíte ako opatrovateľka?

Za prácou opatrovateľky si v Rakúsku dokážete zarobiť niekoľkonásobne viac ako u nás. Avšak výška čiastky, ktorá vám na konci mesiaca pristane na účte sa odlišuje aj od toho, či ovládate nemčinu alebo máte iné skúsenosti a zručnosti.

Ako opatrovateľka si v Rakúsku môžete zarobiť od 1300 do 1600 €, ale tiež aj omnoho viac. Záleží na vašich znalostiach aj na tom, o koho sa staráte.

Zdravotné vzdelanie a prax

Na prácu opatrovateľky nepotrebujete zdravotnícke vzdelanie a ani prax. Je však nutné si urobiť opatrovateľský kurz. Samozrejme je oveľa jednoduchšie, ak máte napríklad prax ako zdravotná sestra a kvalifikáciu.

Dajte si však pozor na to, že v Rakúsku opatrovateľka NESMIE vykonávať ošetrovateľské úkony ako je pichanie injekcií, pretože na to nemajú kvalifikáciu.

Samozrejme je niečo iné, ak budete opatrovať deti. Tam zväčša nepotrebujete prax ani vzdelanie v zdravotníctve. Stále je však dobré myslieť na to, že budete istým spôsobom deti ovplyvňovať, preto je dobré mať s nimi aspoň nejaké skúsenosti, no a ak máte pedagogické vzdelanie, práca sa vám bude hľadať ľahšie. Aj v tomto prípade je dobré ovládať nemčinu.

Na čo si dať pozor

Prácu ako opatrovateľka v Rakúsku často nájdete prostredníctvom pracovných agentúr. Dajte si pozor, aby ste im nenaleteli a vopred si zistite všetky potrebné informácie a legislatívne podmienky. Aby ste nejakej agentúre nenaleteli, skontrolujte si, či je to registrovaná firma, hľadajte referencie a skúsenosti iných.

V Rakúsku, ak pracujete ako opatrovateľka, pracujete ako živnostníčka, avšak podľa rakúskeho živnostenského zákona. Dajte si na to pozor. Nie ste zamestnankyňou žiadnej agentúry. Pozrite si aj informácie pre opatrovateľky od MPSVR.

Ak niečo podpisujete, poriadne si všetko prečítajte a žiadajte kópiu. Môže sa stať, že po vás bude agentúra chcieť splnomocnenie, to vám však musí povedať a informovať vás o tom. Rovnako žiadajte aj všetky originály s vaším menom ako napríklad živnostenské oprávnenie.

Na všetko sa agentúry pýtajte. Informácie musíte dostať aj o výške platu aj tom, koľko je klient ochotný vám zaplatiť. Nechajte si aj presne vysvetliť, aké odvody budete v Rakúsku platiť.

Ako si vybrať správnu agentúru?

To, akú agentúru si vybrať na to, aby vám pomohla nájsť si v Rakúsku prácu opatrovateľky, nie je vždy jednoduché. No niekoľko základných bodov, na čo si pri výbere dať pozor, existuje.

  • Agentúry, ktoré sú seriózne, si opatrovateľky dôkladne vyberajú. Požadujú jazyk, kvalifikáciu aj iné zručnosti.
  • Pred tým, než začnete pracovať, vám musí zabezpečiť stretnutie s klientom a zistiť tak, v akom stave daná osoba je, aby ste vedeli posúdiť rozsah opatrovania.
  • Za všetky poplatky vám musí byť vystavený doklad.
  • Agentúra by mala mať kanceláriu aj otváracie hodiny, v ktorých vám bude k dispozícii a rovnako by na Slovensku mala byť zaregistrovaná v obchodnom či inom registri.

Čo pre prácu opatrovateľky potrebujete?

Aby ste mohli vykonávať prácu opatrovateľky, potrebujete nejakú znalosť nemeckého jazyka. Ak agentúra toto nepožaduje, mali by ste sa radšej porozhliadnuť po inej. Bez jazyka sa jednoducho nepohnete.

Často sa požaduje aj kvalifikácia. Či už to bude prax, zdravotnícke vzdelanie alebo opatrovateľský kurz je na vás.

Opatrovateľský kurz dnes ponúka takmer každé väčšie mesto. Hľadajte však ten, ktorý bude mať akreditáciu na to, aby ste vďaka nemu mohli túto prácu vykonávať v zahraničí. Môže vám ho preplatiť aj úrad práce ako rekvalifikačný kurz.

Pracovné povolenie a všetko, čo potrebujete vybaviť

Ak sa chystáte za prácou do Rakúska, je dobré nechať si preložiť a úradne overiť všetky potrebné dokumenty a certifikáty. Nezabudnite, že v Rakúsku pracujte ako opatrovateľka na rakúsku živnosť, preto je dobré si zriadiť prechodný pobyt.

Od roku 2011 nepotrebuje žiadne pracovné povolenie na to, aby ste v Rakúsku mohli pracovať.

Do Rakúska za prácou opatrovateľky chodia najmä ženy. Dajte si pozor, aby ste nenaleteli agentúre a v žiadnom prípade sa nenechajte zdierať ani od klienta. Práca opatrovateľky je náročná nech už ju vykonávate v akomkoľvek štáte. Rakúsko láka najmä na niekoľkonásobne lepšie platy než u nás, aj preto tam pracuje viac ako 300 tisíc opatrovateliek zo Slovenska. To nie je malé číslo.

Ak ste si vybrali správnu agentúru, nezabudnite si zistiť všetky náležitosti a pred podpisom zmluvy si nechať všetko vysvetliť. Rovnako tiež nezabudnite od všetkého pýtať kópie.

My vám poprajeme už len veľa šťastia a pevné nervy.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Práca v zahraničí: Kde si zarobíte najviac?

Chystáte sa odísť za prácou do zahraničia? Už viete kam a čo budete robiť? Pracovných pozícií je veľa, stačí si len vybrať. A u niektorých ani nepotrebujete vedieť jazyk danej krajiny. Ale kde si v zahraničí zarobíte najviac?

Pozor na náležitosti pracovnej zmluvy: Čo všetko by mala obsahovať?

Získali ste vytúžené pracovné miesto, dohodli ste sa aj na výške platu a jediné, čo zostáva je podpísanie pracovnej zmluvy. Čo by ste o nej mali vedieť, na čo sa zamerať a aké náležitosti by pracovná zmluva mala obsahovať?

Akú krajinu zvoliť, keď chcete pracovať v zahraničí?

Práca v zahraničí, aj bez znalosti jazyka, stále láka veľa Slovákov. Vyššie platy, ale aj životná úroveň a často aj lepšie pracovné podmienky. Ktoré krajiny sú na prácu v zahraničí najlepšie? A musíte mať znalosť jazyka?

Ďalšie články