Dovolenka pri mori alebo dovolenka na Slovensku: aké sú trendy v roku 2022?

Tento rok je kvôli pandémií koronavírusu opäť špecifický tým, ako veľmi chcú Slováci tráviť dovolenku na Slovensku. Ako je ale na tom dovolenka v zahraničí, dovolenka pri mori, či aktuálne trendy medzi mladými ľuďmi?

Dovolenka na Slovensku je finančne aj organizačne menej náročná ako dovolenka pri mori v zahraničí (či už dovolenka autobusom, lietadlom, alebo vlastným autom). Túžba cestovať do zahraničia mení správanie spotrebiteľov a ľudia už nevyhľadávajú predtým obľúbené last minute, prípadne až ultra last minute dovolenky. Exotické destinácie a dovolenka na Zanzibare, Kanárskych ostrovoch, v Dominikánskej republike atď. sú opäť čoraz obľúbenejšie.

Dovolenka na Slovensku

Dovolenka na Slovensku je čoraz obľúbenejšia. Dôvodom s[ slab0 str8nky cestovania najmä v súvislosti s koronavírusom. Ľudia nechcú riešiť, aké dokumenty a certifikáty si musia vziať so sebou, chcú si oddýchnuť od práce (preto sa čoraz populárnejšou stáva aj napr. práca z domu), užiť si dovolenku a starať sa len o to, čo si zbaliť do kufra. Dovolenka na Slovensku ponúka možnosť spoznať krásne miesta bez toho, aby ste museli cestovať ďaleko za hranice a sledovať hodnotenia cestovných kancelárií. Veľmi obľúbenou dovolenkou na Slovensku je dovolenka v karavane alebo obytnom aute. Najmä medzi mladými ľuďmi sa objavuje potreba po návrate k prírode a istom druhu kultúrnej nezávislosti. Takíto cestovatelia sú závislí len od vody, plynu a slnečnej energie, ktorú získavajú zo solárnych panelov.

Dovolenka 2022 v karavane alebo obytnom aute poskytuje všetko pohodlie hotela alebo kempu. Ľudia si zvyčajne stavajú vlastné obytné vozidlá, no existuje mnoho spoločností, ktoré sa zaoberajú stavbou obytných vozidiel. Niektoré majú kompletné kuchyne a kúpeľne, iné majú vonkajšie sprchy a kompostovacie toalety. Cestovanie môže byť poňaté aj zastavením a prespaním v kempoch, ale väčším zážitkom je spanie "na divoko", keď karavan alebo dodávka zastaví na mieste v prírode a posádka tam strávi noc. Niektoré európske krajiny však majú z hľadiska legislatívy svoje slabé stránky a takéto prenocovanie môže byť zakázané. Je preto vhodné si situáciu vopred overiť. Samozrejme, je dôležité, aby ste po sebe upratovali a udržiavali krajinu čistú. Dovolenka na Slovensku môže byť pre niektorých väčším zážitkom ako dovolenka v zahraničí. Vzhľadom na klesajúce teploty ku koncu roka sa však takáto dovolenka hodí skôr do južných častí Európy.

First minute v roku 2022

First minute zájazdy sú čoraz obľúbenejšie. V predchádzajúcich rokoch bolo trendom kupovať skôr ultra last minute dovolenku, teda dovolenku na poslednú chvíľu. Teraz je naopak veľký dopyt po first minute zájazdoch. V praxi to znamená, že si dovolenku môžete vybrať niekoľko mesiacov vopred. Niektoré cestovné kancelárie ponúkajú pri včasnom nákupe zľavy na letnú dovolenku 2022. Ponuka je v súčasnosti najširšia a ceny najvýhodnejšie. Máte záujem o dovolenku v Grécku, dovolenku v Chorvátsku, Bulharsku, Turecku alebo dovolenku na Kanárskych ostrovoch?

Cestovné kancelárie si však chcú udržať pozitívne hodnotenia a ponúkajú tisíce predpredajov first minute letných zájazdov. Ľudia si napriek situácii v súvislosti nenechajú vziať dovolenku. Prekvapením roka je aj to, že ľudí láka dovolenka Grécko, Turecko, dovolenka Španielsko alebo Albánsko. Dovolenka 2022 bude novinkou najmä vďaka rastúcemu záujmu o exotické destinácie, ako je dovolenka Zanzibar, dovolenka Kanárske ostrovy, Dubaj alebo dovolenka Dominikánska republika.

Opadáva strach z terorizmu

V predchádzajúcich rokoch sa Slováci obávali cestovať do zahraničia kvôli hrozbe terorizmu. Tento strach už opadol a zo záujmu o cestovanie je zrejmé, že strach z terorizmu už nie je takou prekážkou cestovania ako v minulých rokoch. Dokonca môžeme pozorovať rastúci záujem o ultra last minute cestovanie do exotickejších krajín, pričom ľudí čoraz viac lákajú dovolenky na Zanzibare, Kanárskych ostrovoch alebo v Turecku.

Jedným z dôvodov, prečo sa ľudia takmer vôbec neobávajú terorizmu, môže byť to, že poisťovne zmierňujú svoje poistné podmienky, a to nielen v prípade cestovného poistenia, ale aj životného a úrazového poistenia. Riziko terorizmu je v poistnej zmluve kryté liečebnými nákladmi s podmienkou, že turista musí rešpektovať odporúčania ministerstva zahraničných vecí. Ak teda pôjdete do oblasti, kde to ministerstvo neodporúča, pravdepodobne nedostanete žiadne poistné plnenie.

Dovolenka pri mori je na ústupe

Ak niekomu vyhovuje práca z domu, cestovanie pre neho nie je žiadnym problémom v akomkoľvek časovom období. S rastúcim záujmom o vzdialenejšie a exotickejšie krajiny alebo napríklad o cestovanie vo vyššom veku sa však zvyšujú aj riziká, ktorým môžu cestujúci počas dovolenky čeliť. Je logické, že mladých ľudí viac láka spoznávanie neznámych miest ako dovolenka pri mori. Niekedy sú však takéto cesty skutočne riskantné. Sú spojené s nárastom zdravotných komplikácií nielen počas cesty, ale aj po návrate na Slovensko. Vyššie sú aj náklady na poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Pri cestách do rizikových oblastí môže byť ovplyvnená výška cestovného poistenia.

Mali by ste vziať do úvahy, že suma, ktorú zaplatíte za cestovné poistenie, môže závisieť od destinácie, do ktorej sa chystáte. Počítajte napríklad s naozaj drahou zdravotnou starostlivosťou v Kanade, USA, na Novom Zélande alebo v Austrálii. Cestovné poistenie pre tehotné ženy, ktoré kryje riziká nastávajúcich matiek, je medzi ľuďmi novinkou.

Dovolenka s cestovnou kanceláriou alebo bez nej?

Kedysi bolo celkom bežné organizovať si dovolenku prostredníctvom cestovných kancelárií; či už fisrt minute, alebo ultra last minute dovolenku. V posledných rokoch tento trend relatívne upadá a ľudia sa do zahraničia vydávajú na vlastnú päsť. Zdá sa, že ľudia sa opäť vracajú k cestovným kanceláriám. Dôverujú skôr veľkým a zavedeným cestovným kanceláriám, ako sú Invia, Kartago Tours alebo Fischer. Zabezpečenie všetkého prostredníctvom cestovnej kancelárie môže mať svoje výhody, pretože sa nemusíte takmer o nič starať.

Malým cestovným kanceláriám ľudia veľmi nedôverujú. Obracajú sa na známe spoločnosti ako Invia alebo Kartago Tours.

Ak sa radšej vyberiete na vlastnú päsť alebo vám jednoducho cestovné kancelárie neponúkajú to čo hľadáte, určite sa nemusíte obávať. Vďaka mnohým internetovým vyhľadávačom môžete dnes ľahko nájsť lacné alebo last minute letenky, ktoré výrazne znížia vaše náklady na dovolenku. Na internete nájdete aj množstvo tipov a rád, ako si dovolenku zariadiť sami. Stačí zadať do vyhľadávača Albánsko alebo Chorvátsko a nájdete nespočetné množstvo rôznych stránok, kde ľudia radia, kam ísť, čo si nenechať ujsť a kedy je najlepšie navštíviť danú destináciu.

Mladí ľudia využívajú služby cestovných kancelárií oveľa menej ako rodiny s deťmi alebo seniori.

Cestovanie na vlastnú päsť je čoraz populárnejšie. Kedysi bolo lacnejšia, ale dnes ponúka určitú nezávislosť a návrat k prírode. Obytné vozidlá a karavany sa čoraz častejšie objavujú na sociálnych sieťach. Tento typ cestovania môže byť skvelá dovolenka na Slovensku, dovolenka pri mori, alebo akákoľvek dovolenka v zahraničí. Vodu možno načerpať na ceste, energia sa získava zo slnka pomocou solárnych panelov a plyn na varenie sa dá kúpiť takmer na každej čerpacej stanici. Čo tak dovolenka v Chorvátsku v karavane? Obytné automobily sa dajú aj prenajať.

Chcete si so sebou zobrať na dovolenku platobnú kartu, ale neviete, aký typ sa vám najviac hodí? Prečítajte si článok, ktorý popisuje rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Živnostníci. Aké sú odvody?

Premýšľate nad založením živnosti ale strašia vás odvody? V tomto článku ponúkame prehľad výšky zdravotných a sociálnych odvodov a prehľad výnimiek pre začínajúcich podnikateľov.

Absolventi, hľadáte prácu? 5 tipov, ako si to uľahčíte

Máte po škole, polovica leta je fuč a vy stále nemáte prácu? Možno robíte niektorú z častých chýb. Ako si absolventi nájdu prácu ľahko a rýchlo? Čítajte a dozviete sa to.

Prišli ste o prácu? Udržte si pracovné návyky

Prišli ste o prácu a neviete, čo teraz? Každá strata práce je stresujúca a aby ste sa znova dostali do pracovného kolobehu, musíte urobiť niekoľko krokov. Aké to sú? To vám hneď povieme.

Ďalšie články