Skončenie v skúšobnej dobe. Ako na to?

Určite to poznáte. Konečne ste boli úspešný, prešli ste všetkými kolami pohovorov a nastúpili ste do práce. No po pár dňoch alebo týždňoch zistíte, že nie všetko vám vyhovuje. Čo robiť? Najjednoduchšie je skončiť ešte v skúšobnej dobe. Ako na to?

Čo je to skúšobná doba?

Je to presne to, čo napovedá názov. Teda doba, počas ktorej sa navzájom zamestnanec so zamestnávateľom „zoznamujú“ a „testujú“. Keďže nikdy neviete, či sa na danú pozíciu presne hodíte, nemusíte si sadnúť s kolektívom alebo vás práca jednoducho nebude baviť a zistíte, že to nie je nič pre vás. Zamestnávateľ zasa zisťuje, či ste vy ako zamestnanec vhodný pre danú prácu. A práve pre takéto prípady je tu skúšobná doba.

Ako dlho trvá?

Plynúť začína dňom nástupu do pracovného pomeru. Zo zákona nesmie byť dlhšia ako tri mesiace. Na túto dobu sa aj najčastejšie stanovuje v pracovnej zmluve. Ale stretnete sa aj s mesiacom alebo dvomi. Nie je to však časté. Je však možné ju predĺžiť, napríklad ak zamestnanec na dlhší čas ochorie alebo mu v práci bráni niečo iné.

Dlhšia škúšobka?

Pri vedúcich pozíciách je možné stanoviť skúšobnú dobu až na 6 mesiacov. Skúšobnú dobu vám predlžuje aj situácia, ak ste chorý. Vtedy sa predĺži práve o ten čas, ktorý ste boli mimo práce. Záleží teda na situácii.

Nie ste spokojný a chcete skončiť?

Nie je nič jednoduchšie ako skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Stačí vám k tomu, aby ste zamestnávateľovi písomne doručili oznámenie o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe. A nie je nutné uvádzať dôvody, ktoré vás k tomu viedli. Je však nutné takéto oznámenie doručiť druhej strane, či už ho podávate ako zamestnanec alebo zamestnávateľ.

V skúšobnej dobe môže oznámenie o skončení pracovného pomeru podať aj zamestnanec aj zamestnávateľ. Nepodávate ale výpoveď. Tá sa od skončenia v skúšobnej dobe líši.

Na toto si dajte pozor

Dajte si však pozor na to, že zamestnávateľ môže ukončiť vás pracovný pomer v skúšobnej dobe aj prípadoch, že ste tehotná, po pôrode alebo v iných výnimočných prípadoch, ktoré však musí náležite vysvetliť. Na zamestnanca sa v skúšobnej dobe nevzťahuje ochranná doba.

Kedy z práce odídete?

V oznámení o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe uvediete, ktorým dňom pracovný pomer chcete ukončiť. Ak naň zabudnete alebo ho neuvediete platí, že skončíte v deň, kedy bolo oznámenie doručené zamestnávateľovi.

Oznámenie doručte aspoň 3 dni pred tým, kedy chcete pracovný pomer ukončiť. Pozrite si aj vzor skončenia v skúšobnej dobe.


Jednoduché však? A ak už ste ho doručili, môžete sa pustiť do hľadania nových príležitostí. Možno na niektorom z voľných pracovným miest na našom webe? A čo vás viedlo k odchodu? Ohodnoťte zamestnávateľa a dajte tak vedieť svoje skúsenosti aj ďalším.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Skončenie pracovného pomeru dohodou

Do cesty vám prišla nová príležitosť, chcete sa viac realizovať alebo sa vám jednoducho súčasné zamestnanie už nepáči a nenapĺňa vás? Skončenie pracovného pomeru dohodou môže váš problém vyriešiť.

Ako napísať výpoveď alebo dohodu o skončení PP?

Rozhodli ste sa v práci skončiť. Či vás už nebaví práca alebo vám vadia kolegovia či prostredie, je na vás. Ale viete ako napísať výpoveď? A nechcete radšej skončiť dohodou? Všetko, čo potrebujete vedieť sa dočítate v tomto článku.

Skončenie práce zo zdravotných dôvodov. Ako na to?

Nechcete si už ďalej ničiť zdravie? Alebo vám zo zdravotných dôvodov súčasná práca nevyhovuje? Možno ste dlhodobo chorý a je pre vás lepšie pracovný pomer ukončiť. Ako na to, ak k tomu máte zdravotné dôvody?

Ďalšie články