Kariéra: ako ju naštartovať a nájsť si prácu snov?

Máte po škole alebo ste práve opustili pracovné miesto, kde ste si neprišli na svoje? Je na čase začať s hľadaním novej práce. Ako však naštartovať kariéru, ktorá vás bude napĺňať? V tomto článku vám poradíme.

Ako zistiť, ktorá práca je tá pre vás?

Ak hľadáte prácu po prvý raz v živote alebo po dlhej dobe v jednom zamestnaní, majte na mysli, aká je vaša pridaná hodnota pre zamestnávateľa, čo vás baví a čo od nasledujúcej pracovnej pozície očakávate. Chcete pokračovať v odbore, ktorý ste vyštudovali alebo s ktorým máte skúsenosti, alebo chcete prebádať nové vody v úplne inej oblasti pôsobenia.

Stále sa nachádzame v období, kedy nezamestnanosť dosahuje rekordne nízkych čísel a tak máme možnosť výberu z viacerých dobre hodnotených pracovných miest v zahraničí ako aj z práce na Slovensku.

Spravte si research

Nájdite si firmy, ktorých chcete byť súčasťou a naštudujte si o nich všetko potrebné. Pozrite sa na recenzie zamestnancov , na stránky firmy či na rebríčky, ktorých sa firma umiestnila a utvrďte sa, že smerujete na miesto, kde sa budete cítiť dobre a kde posuniete svoju kariéru na vyšší level.

Ďalej bude nasledovať len odoslanie žiadosti o prijatie do zamestnania alebo reakcia na ponuku práce. Pomenujte svoje silné stránky a zahrňte ich do svojho motivačného listu. Nezabudnite si o firme naštudovať všetko potrebné. Budete tak dobre pripravení na pohovor a dokážete aj lepšie pochopiť, akú firemnú kultúru daný zamestnávateľ má.

Kde však prácu hľadať?

Existuje množstvo kariérnych portálov, ktoré prichádzajú deň čo deň s novými ponukami práce ale dá sa to aj inak. Pridajte sa do konkrétnych skupín s ponukami práce na Facebooku alebo si založte profil na LinkedIn, teda na sociálnej sieti priamo určenej na hľadanie si práce a na networking.

Na LinkedIn môžete osloviť personalistov vo firme, ktorá vás zaujíma priamo. Tento spôsob kontaktu je pokladaný za osobnejší, keďže vás personalista môže priamo vidieť na fotke a prečítať si viac o vašich skúsenostiach a úspechoch.

Čo keď sa nezadarí?

Aj po reakcii na desať pracovných ponúk, ktoré by vám sedeli sa môže stať, že sa vám žiadny z personalistov neozve. Môže sa stať aj to, že pohovor nedopadne úplne podľa vašich predstáv alebo pred vami skrátka uprednostnia niekoho iného.

V tomto prípade nevešajte hlavu. Hľadanie práce je náročné a určite vám vezme niekoľko dní času, tak buďte trpezliví. Zatiaľ nestagnujte a skúste si doplniť svoje vedomosti. Prihláste sa na školenie alebo si urobte online kurz - nadobudnete tak viac skúseností, doplníte si životopis a zároveň budete mať plus aj u potenciálneho zamestnávateľa. Napríklad MBA program ponúka aj na Slovensku celoživotné kariérne vzdelávanie a získanie titulu MBA otvára nové a zaujímavé pracovné príležitosti.

Ešte stále hľadáte voľné pracovné miesto ako ušité pre vás? Pozrite sa na našu ponuku práce, vyfiltrujte si lokalitu a odbor, ktorý vás zaujíma a pustite sa do toho. Držíme palce!

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Takto mileniáli menia trh práce

S tým ako generácia Baby Boomers starne, zanecháva za sebou miesto pre generáciu X a generáciu Y, teda mileniálov. Pozrite sa, ako tieto generácie menia management firiem a pretvárajú trh práce a samotnú ekonomiku.

Výpoveď a ako na ňu

Už vás to v práci nebaví? Cítite, že sa už nikam nepohnete? Alebo už neviete vystáť svojho šéfa či kolegov? Možno jednoducho potrebujete zmenu. Ak už sa v práci necítite dobre alebo chcete skúsiť niečo nové, je čas to skončiť.

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Ďalšie články