Takto mileniáli menia trh práce

S tým ako generácia Baby Boomers starne, zanecháva za sebou miesto pre generáciu X a generáciu Y, teda mileniálov. Pozrite sa, ako tieto generácie menia management firiem a pretvárajú trh práce a samotnú ekonomiku.

Generácia mileniálov má na súčasný trh práce preukázateľný vplyv. Skracuje sa pracovná doba, neplatené nadčasy sú už takmer minulosťou a pracovné benefity sa rozširujú a rozširujú.

Posilňovňa na pracovisku, členstvo vo fitness centre, pochúťky pre každého, miestnosti na šlofíka alebo masáže cez pauzu, aj tieto benefity by zaujali nejedného mileniála.

Vyžadujú transparentnosť

Pozitívnym prínosom mileniálov je najmä transparentnosť. Požadujú transparentnosť od svojich kolegov, smerom od managementu a navyše sú sami transparentní. Dôležité je pre nich to, aby existovala prepojenosť medzi jednotlivými oddeleniami a levelmi na pracovisku. Tak bude každý informovaný a nikto sa nebude cítiť odstrčený a neocitne sa v nefér postavení.

Pracujú z akéhokoľvek miesta

Práca z domu, z dopravného prostriedku alebo z parku nie je pre mileniálov vôbec cudzia. Mileniáli a work-life balance sú dva termíny, ktoré jednoznačne idú dokopy. Viacerí teda dosahujú rovnováhu medzi osobným a pracovným životom práve tým, že pracujú mimo kancelárie.

Rutinná 8-hodinová pracovná doba a rovnaké pracovné miesto mnohých nenapĺňajú a nachádzajú väčší zmysel práve v home-office. Môžu tak pokojne cestovať, či oddychovať, keď sa cítia vyčerpane a nenachádzajú motiváciu. To vedie k vyššej produktivite a aj k opoznanie lepším pracovným výsledkom.

Voľnočasové aktivity > práca

Mileniáli pracujú aby žili a nežijú preto aby pracovali. Neočakávajú, že ich práca bude zasahovať do ich života. Radi využijú flexibilné možnosti práce a poteší ich aj balíček benefitov, ktoré priamo súvisia s voľným časom a aktivitami mimo práce. Zatiaľ čo staršie generácie živiteľov rodín preferujú skôr peňažné benefity, ako 13. a 14. plat, mileniáli skôr skočia po permanentke do fitka alebo lekciách jogy zadarmo. Čím kreatívnejší a neobyčajnejší benefit, tým lepšie.

Technológie, technológie, technológie

Mnohokrát skloňované technológie mileniáli ovládajú veľmi dobre a tým pádom aj logicky ovplyvňujú celý pracovný trh. S dobou sa rodí viac a viac povolaní súvisiacich s technológiami, či už hovoríme o povolaniach v online prostredí alebo pri obsluhe moderných strojov. V dnešnej dobe je už bežnou praxou, že dvadsiatnik stojí za úspešným start-upom, technologickým vynálezom alebo sa živí investovaním do kryptomien.

Firmy, ktoré sú vedené mileniálmi sa od tých vedených staršími manažérmi v mnohom odlišujú. Ide najmä o využívanie aplikácií na komunikáciu, na rozdiel od tradičných meetingov sa konajú videohovory, namiesto tradičného zadania úlohy zazdieľate kolegovi to-do list. Všetky tieto inovatívne nástroje vedú k úspore času a prispievajú k hladkému priebehu celého pracovného procesu. Ba čo viac, technológie v dnešnom rýchlo sa transformujúcom svete umožňujú prispôsobiť sa zmenám vo veľmi krátkom čase.

Viacerí mileniáli majú zámer stať sa podnikateľmi, čomu sa nedá čudovať. Chcú byť sami sebe pánmi, mať svoj vlastný pracovný čas a voľnosť, sú technicky sebestační a majú dostatok sebavedomia.

Tak čo mileniáli? Našli ste sa aspoň v jednom z bodov? Na záver by sme chceli podotknúť, že aj napriek generačným stereotypom existujú osobnosti, ktoré sa štandardu vymykajú. Každý jedinec má svoje charakteristiky a zaškatuľkovať ho nie je úplne najšťastnejšie. Aj viacerí mileniáli skôr siahnu po peňažnej odmene ako po voľnom čase, aj mileniál je človek, ktorý dokáže pracovať dlhé hodiny a radšej preferuje prácu v kancelárii ako povedzme home-office.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Generácia X a Y: Ako je na tom ich pracovný život?

Rozdiely medzi generáciou X a Y sú značné. A rovnako sa prejavujú aj v pracovnom živote, kde má každá skupina iné priority. Kto patrí ku ktorej generácii a ako sa generácia X a Y správa v práci?

Finančná pomoc pre začínajúcich podnikateľov v roku 2019

Začali ste podnikať na vlastnú päsť a chcete využiť všetky dostupné možnosti, ktoré by vám pomohli vyrásť? Pripravili sme si pre vás prehľad zdrojov, odkiaľ sa dajú čerpať finančné prostriedky v roku 2019.

Výška platu nie je pre generáciu Z vždy rozhodujúca. Čomu dávajú prednosť?

Myslíte si že poznáte generáciu Z dostatočne? V porovnaní s ich rodičmi a prarodičmi sa ich mzdové očakávania výrazne líšia. Kedy sa takzvaní mileniáli rozhodnú zamestnávateľa zmeniť a čo ich naopak vo firme dokáže udržať?

Ďalšie články