Kedy vám preplatia cestovné náklady?

Mnohokrát sa stane, že nenájdeme prácu vo svojom blízkom okolí, a tak musíme do práce cestovať trochu dlhšie. Máte v takom prípade nárok na príspevok na dopravu alebo preplatenie cestovných nákladov?

Nikoho veľmi nebaví vstávať niekedy až neľudsky skoro, aby sme sa stihli dopraviť do práce. Či už dochádzame do vedľajšieho mesta alebo ešte ďalej do práce vlastným autom alebo MHD, môžeme v určitých prípadoch požadovať náhradu cestovných nákladov. Kedy a ako ich požadovať? Aké sú podmienky a čo budete potrebovať?

Kto my môže cestovné preplatiť?

Najprv si povedzme, že hovoríme o cestovnom v rámci cestovania do práce. Pracovné cesty sú trochu inou kategóriou. V prípade, že teda do práce dochádzate väčšiu vzdialenosť môžete požiadať o preplatenie nákladov na cestu.

Zamestnávateľ však nie je povinný vám takéto náklady preplatiť. Môžu ich však poskytnúť dobrovoľne v rámci svojich benefitov.

Preplatenie cestovných nákladov, keď do práce dochádzate na väčšiu vzdialenosť, môžete žiadať po Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Nemusíte byť bez práce, aby ste takýto príspevok dostali. Čoraz viacej zamestnancov alebo aj živnostníkov využíva túto možnosť.

Aké sú podmienky?

Už sme si povedali, že príspevok na dopravu do práce vám bude poskytovať Úrad práce. Aké podmienky ale musíte splniť? Úrad práce vám uhradí časť nákladov na cestu do práce a späť v prípade, že ste boli vedený ako uchádzač o prácu na príslušnom úrade aspoň 3 mesiace. Rovnako musíte zároveň spĺňať podmienku, že ste z tejto evidencie boli vyradený práve z dôvodu vzniku pracovného pomeru.

Kedy o príspevok žiadať?

O príspevok na dopravu do zamestnania žiadajte najneskôr mesiac po nástupe do zamestnania, a to písomne. Prispievať vám úrad práce môže maximálne pol roka od nástupu do práce. Opakovane môžete žiadať po jednom roku.

Koľko mi môžu prispievať?

Keďže sa tento príspevok poskytuje na úhradu najmä ciest s MHD, najviac môžete dostať 135 €. Závisí však aj na vzdialenosti, akú do práce dochádzate. Väčšinou však získate najviac 50 € za mesiac, keďže je tu veľká prevaha kratších ciest.

Čo budete potrebovať?

K žiadosti o príspevok si nachystajte aj doklad o nákladoch na cestovanie. Budete ho potrebovať, aby mohla byť určená výška príspevku. Stále však záleží na vzdialenosti. Ak teda cestujete MHD alebo vlakom nevyhadzujte lístok. Ten by mal obsahovať dátum jeho nákupu aj platnosť, ako aj výšku cestovného.

Nevyhadzujte bločky z benzínky!

Benzín je tiež výdajom na cestu a v takom prípade dokladáte bločky z benzínky, ktoré preukazujú cenu pohonných hmôt aj čas nákupu. Bločky si skopírujte a pripravte si aj čestné vyhlásenie o používaní auta.

Môžem dostať príspevok aj keď som nezamestnaný?

Odpoveď je áno. Príspevok patrí aj ľuďom, ktorí prácu ešte stále hľadajú a sú evidovaný na úrade práce. Aj cesta na pracovný pohovor, ak nie je uskutočnená autom, sa pokladá za aktivitu, kedy môžete získať príspevok na dopravu.

Na toto pozor!

Nezabudnite na lístok, kde musí byť dátum zhodný s dátumom pohovoru. Ten priložte k žiadosti spolu s pozvánkou na daný pohovor a potvrdení účasti na ňom.


Ďalšou možnosťou je, že vám cestovné môže preplácať zamestnávateľ ako súčasť benefitov, ktoré poskytuje. Sú to väčšinou väčšie firmy a závody, kde pracujete napríklad na zmeny v priemyselnej oblasti mimo mesta. Výška príspevku je v tomto prípade na zamestnávateľovi. Môže tiež dopravu zabezpečovať on sám, napríklad zvozom zamestnancov hromadne autobusom.

No a ak by vás to dochádzanie už nebavilo, skúste sa poobzerať po novej príležitosti. Alebo ohodnoťte svojho zamestnávateľa a povedzte nám jeho plusy aj mínusy.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Absencia v práci vám môže pekne zavariť

Pozná to každý z nás. Ranné vstávanie nás nebaví. Káva nás nepreberie. Budíky máme nastavené po 5 minútach. Ale vedeli ste, že za absenciu v práci bez ospravedlnenia si môžete narobiť pekné problémy? Čo vám za neospravedlnenú absenciu v práci hrozí?

Ďalšie články