Rodičia pozor! Od roku 2018 dostanete vyšší rodičovský príspevok

Výchova dieťaťa nie je lacná záležitosť. Rodičia však majú možnosť získať niektoré z príspevkov, ktoré im poskytne štát. Aké sú rodičovské príspevky v roku 2018? Aká je ich výška a čo za zmeny priniesol nový rok?

Už vieme, že rok 2018 je v znamení zvyšovania. Kladného aj záporného. Do tej prvej skupiny patria aj zmeny v rodičovských príspevkoch, ale poďme na to postupne.

Čo je to rodičovský príspevok a komu je určený?

Rodičovský príspevok je vlastne pomoc od štátu v podobe sociálnej dávky. Dostávajú ju rodičia, mama alebo otec, počas doby, kedy sú na rodičovskej dovolenke. Nemýľte si ju však s materskou. Na rodičovskú môžete nastúpiť až po ukončení materskej.

Kedy ho môžete čerpať?

Najmä je určený k starostlivosti o maloleté dieťa. Na rozdiel od materskej sa neviaže na nemocenské poistenie. Rodičovský príspevok môže čerpať vždy len jeden z rodičov. Príspevok plynulo nadväzuje na materské a čerpať ho môžete aj ihneď po narodení dieťaťa, ale len v prípade, že vám nevznikol nárok na materské.

O rodičovský príspevok si môžete požiadať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý vám ich bude aj vyplácať. Dostávať ho môžete do 3 rokov veku dieťaťa.

Zmeny v rodičovskom v 2018

Tento rok nám prináša zmeny aj v oblasti rodičovského príspevku. Už v minulom roku zažil rodičovský príspevok zvýšenie o 10 €, teda výsledná suma bola 213 €. Rok 2017 však priniesol aj zmenu vo výške životného minima, ktoré vzrástlo na čiastku 199 €. Vďaka tomu sa valorizoval aj rodičovský príspevok. Dnes si tak prilepšíte o sumu 214,70 €.

Aké sú ďalšie príspevky pre rodičov?

Okrem rodičovského príspevku je to samozrejme materské. To je dnes na maximálnej čiastke 1 394,30 €. Ďalej je to prídavok na dieťa, ktorý sa vypláca mesačne a je vo výške 23,68 € na jedno dieťa. Ak máte detí viac, prídavok je vyšší. Príplatok k prídavkom na dieťa môžu získať tí, ktorí poberajú akýkoľvek druh dôchodku, avšak zároveň nesmú popri ňom pracovať. Príplatok je vo výške 11,10 €.

Uplatnite si daňový bonus na dieťa

Ak máte dieťa vo veku do 25 rokov, ktoré študuje a svoje štúdium dokladá potvrdením, môžete si naňho uplatniť daňový bonus vo výške 21,56 € za mesiac na jedno nezaopatrené dieťa.


Rodičia si v tomto roku teda niečo málo prilepšia. I keď zmeny nie sú veľké, tak potešia. O ďalších zmenách sa zatiaľ neuvažuje, preto si budeme musieť počkať, čo prinesie ďalší rok. Viete, že dnes môžete popri rodičovskej dovolenke pracovať? Pozrite si našu ponuku práce a určite nájdete niečo, čo zvládnete aj s malým dieťaťom. Prípadne môžete skúsiť pracovať z domova.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Prehľad zmien pre rok 2018: Polepšíme si?

Rok 2018 je plný zmien. Predovšetkým k lepšiemu. Dochádza k zvyšovaniu. Či sa jedná o minimálnu mzdu, životné minimum alebo prídavky na deti. Zvyšuje sa však aj sociálne poistenie alebo dôchodkový vek. V akej oblasti si prilepšíme a kde naopak nie?

Nemocenské dávky a náhrada mzdy na PN

Ste chorý? Nemusíte sa báť, že zostanete bez príjmu. Máte nárok na nemocenské dávky. Kto vám ich vyplatí a čo všetko k tomu potrebujete sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Dovolenka a ako ju vypočítať

Či už v zime alebo v lete, každý túži po odpočinku a čase strávenom s rodinou či priateľmi. Bez práce a bez stresu. Najlepšie je zobrať si v práci dovolenku. Čo sa môže stať a môže vám ju zamestnávateľ neschváliť? Čo by ste mali vedieť o dovolenke?

Ďalšie články