Platy na Slovensku 2018: Kto si zarobí najviac?

Nie je tajomstvom, že najlepšie si zarobíte na vyšších manažérskych pozíciách. Ale ktoré pozície vám prinesú uspokojenie vo finančnej oblasti? A aký je rozdiel medzi najlepšie a najhoršie zarábajúcim?

Sused už zase rekonštruuje dom? Známy si zase kúpil nové auto? Možno aj vás trápi otázka, koľko asi zarábajú, keď vy ste radi, že uživíte rodinu. Otázka miezd vždy bola chúlostivá, dnes sú však rozdiely často viac viditeľné. A to nielen medzi pozíciami vyššími a nižšími, ale inak ohodnotený už sú často aj zamestnanci na rovnakých pozíciách, a často je to v rámci jednej firmy.

Priemerná mzda na Slovensku 2018

V tejto chvíli sme na Slovensku prekročili hranicu 1000 € priemernej mzdy. Nie je to však konečný verdikt, do konca roku ešte pár mesiacov zostáva. V minulom roku, teda 2017 bola priemerná mzda na sume 954 €.

Štatistiky uvádzajú, že v 2. štvrťroku roku 2018 sa priemerná mzda pohybuje na úrovni 1004 €. Oproti minulému roku sa zvýšila o 6,4 %.

Kde sa zarába najviac?

Napriek vysokej priemernej mzde sú rozdiely celkom veľké. Asi každý uhádne, že na vysokom manažérskom poste si zarobíte iné peniaze než napríklad predavač v obchode, bohužiaľ je to tak. A mzdy, aj keď rastú, rastú nerovnomerne a priepasť sa čoraz viac zväčšuje.

Zoznam najlepšie zarábajúcich profesií vás možno prekvapí, nezačneme totiž generálnym riaditeľom ani prezidentom.

Elektrikár

Profesie, ktoré sa venujú nejakému remeslu sú dnes žiadané, no ľudia sa do nich nehrnú. Aj preto sme sa dostali do situácie, v ktorej je nedostatok remeselníkov, medzi nimi napríklad aj elektrikár. Z toho plynie, že pracovníci v tomto odbore si môžu povedať o vyššiu mzdu.

Na takejto pozícii si viete zarobiť aj 2000 € mesačne.

Online marketing špecialista a IT špecialista

Toto asi nie je prekvapujúce, pretože IT pozície sú veľmi rozšírené a IT špecialistov je málo. Rovnako je na tom aj napríklad PPC špecialista či človek, ktorý sa venuje online marketingu. Zamestnanci na podobných pozíciách zarábajú až 3000 €.

Top manažment

Samozrejme aj naďalej platí, že úplne na vrchole stojí generálny manažér a iný top manažment. V ňom napríklad obchodný riaditeľ alebo riaditeľ IT. Taký generálny si na Slovensku priemerne príde na 4500 € mesačne. To už je radosť žiť, no nie?

Kde sa zarába najmenej?

Minimálna mzda na Slovensku je v roku 2018 stanovená na 480 €, čo predstavuje polovicu z priemernej mzdy. Aj keď to nie je najnižšia minimálka spomedzi krajín EÚ, patrí do tej spodnej časti (horšie sú na tom napríklad Bulharsko s 260 € alebo Rumunsko 407 €). Ktoré pozície sa svojou mzdou k tejto sume blížia?

Opatrovatelia a zdravotní asistenti

Bohužiaľ, tento sektor stále patrí k tým horšie oceneným zamestnaniam. A to aj napriek tomu, že ide o prácu nie ľahkú, pre ktorú je treba mať určité zručnosti a predpoklady.

Upratovačky a poštoví doručovatelia

Viete si predstaviť, že by vám napríklad do práce nechodila upratovačka a vy by ste tak pracovali v neporiadku? Iste, môžete si to upratať sami, ale kto z vás kedy v práci zobral do ruky metlu alebo vysávač? Stačí, že to robíte doma. A pošta? Chodiť si pre ňu každú chvíľu na pobočku je nezmysel.

Tieto pozície majú hrubú mesačnú mzdu v rozmedzí 500 – 600 €. V čistom táto suma predstavuje zhruba 400 až 480 €.


Rozdiely v platoch na Slovensku sa čoraz viac prehlbujú a inak to zrejme nebude. Sú profesie, ktoré budú vždy lepšie zaplatené než iné. Ak teda chcete dosiahnuť na podobný plat ako má generálny riaditeľ, vzdelávajte sa, rozvíjajte sa a makajte na sebe. Vypracovať sa môžete aj z najnižšej pozície.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Priemerná mzda v EÚ: Kde si zarobíte najlepšie?

Nie všetci v Európskej únii zarobia rovnako. Priemerná mzda sa líši štát od štátu. Kde zarábajú najviac, aká je priemerná mzda v EÚ v porovnaní s priemernou mzdou na Slovensku?

Povinnosť uvádzať v pracovných inzerátoch mzdu bude platiť už od mája 2018

Od začiatku roku už máme veľa zmien - vyššiu minimálnu mzdu alebo novinky v daňovej oblasti. Od mája k nim pribudne aj povinné zverejnenie platu v pracovných inzerátoch.

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Ďalšie články