Povinnosti absolventov v roku 2018: Nezabudnite sa evidovať na úrade práce

Ak ste ukončili strednú alebo vysokú školu a ďalej študovať už neplánujete, nastáva čas povinností. Čo všetko musíte urobiť, ktoré úrady navštíviť a čo budete platiť? Pozrite si aké povinnosti majú absolventi v roku 2018.

Najmä po ukončení vysokej školy vznikajú absolventom povinnosti, ktoré musia splniť. Jedným z nich je napríklad evidencia na úrade práce po skončení štúdia. Prihlásiť sa na úrad práce po škole musíte do niekoľkých dní a zabudnúť nesmiete ani na potvrdenie o ukončení štúdia, či už na vysokej alebo strednej škole.

Čo všetko si teda musíte vybaviť a aké úrady treba navštíviť?

Kto je absolvent?

Začnime zľahka a povedzme si, kto je to absolvent. Absolventom sa stávate vo chvíli, kedy ukončíte školskú dochádzku a splnili ste všetky podmienky potrebné pre ukončenie štúdia strednej alebo vysokej školy. Absolventom môžete byť aj po absolvovaní kurzu alebo vzdelávacieho programu, kde získate osvedčenie, diplom alebo certifikát a iné.

Vysokú školu ukončíte získaním diplomu, avšak štatút študenta stratíte vo chvíli, keď úspešne zložíte štátnu záverečnú skúšku. A vtedy sa stávate aj absolventom danej školy.

Absolvent strednej školy

Ukončili ste strednú školu, ale ďalšie vzdelávanie neplánujete? Alebo aspoň nie hneď? Aj vám vzniká niekoľko povinností, ktoré musíte splniť. Máte to však o niečo jednoduchšie ako absolvent vysokej školy.

Po ukončení strednej školy nestrácate štatút študenta hneď, ale zostane vám až do konca letných prázdnin, teda do 31. augusta daného roku.

Cestovné náklady však už platíte v plnej výške. A rodičia môžu do konca augusta ešte stále na dieťa poberať prídavky aj daňový bonus. Avšak aj napriek tomu, že študentom ste až do konca prázdnin, povinnosti vás neminú. Ak totiž nejdete na vysokú školu, musíte sa zaregistrovať do evidencie uchádzačov o prácu na príslušnom úrade práce.

Do kedy sa musíte evidovať na úrade práce po strednej škole?

Keďže študentský štatút si uchováte až do 31. augusta, posúva sa aj deň, dokedy sa musíte evidovať na úrade práce, samozrejme v prípade, že už nemáte prácu. Na úrade práce sa musíte evidovať do 7. septembra daného roku.

Úrad práce za vás bude platiť zdravotné poistenie. Musíte však aktívne hľadať prácu a pravidelne sa na úrade práce hlásiť, aby vás z evidencie nevyradili. V tomto čase môžete využiť aj možnosť absolventskej praxe, ktorá vám môže pomôcť aj pri hľadaní zamestnania. Úrad práce vám dokonca môže preplatiť aj rekvalifikačné kurzy.

Pokračujete na vysokú školu?

V tomto prípade nemusíte riešiť žiadne úrady a zdravotné poistenie za vás bude platiť štát až do dňa zápisu na vysokú školu. Poistenie si tak nebudete platiť sami a štatút študenta vám bude trvať aj na vysokej škole.

Absolvent vysokej školy

Vysokoškoláci to majú o niečo horšie. Štatút študenta stratíte v momente, kedy úspešne zložíte štátnice. Teda ste hneď aj absolventom. V žiadnom prípade nie ste študentom do oficiálneho ukončenia promóciami a získaním diplomu. Ani rodičia už na vás odo dňa zloženia štátnic nebudú poberať prídavky, keďže už nie ste nezaopatreným dieťaťom.

Štát za vás poistné platí do veku 26 rokov, ak ste študentom dennej alebo externej formy až do získania vysokoškolského vzdelania druhého stupňa. Výnimka do 30 rokov patrí tým, ktorí majú denné štúdium a zatiaľ nezískali vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

Pokračujete na vyšší level?

Ak po získaní vysokoškolského vzdelania druhého stupňa budete pokračovať v tom istom roku v doktorandskom štúdiu, v období prázdnin až do zápisu na dennú formu štúdia za vás poistné bude platiť štát.

Evidencia na úrade práce

Vysokoškolský absolvent si, na rozdiel od tých stredoškolských, neužije prázdniny tak, ako by možno chcel. Keďže študentom nie je od zloženia štátnic, od toho dňa mu začína plynúť 7-dňová lehota na evidenciu na úrade práce.

Ak sa nestihnete evidovať alebo sa nebudete evidovať vôbec, poistenie si budete platiť sami. V prípade neskorej evidencie do nej budete zaradený dňom podania žiadosti a predošlé dni si doplatíte zo svojho.

Prečo je dobré sa evidovať na úrade práce?

Ak si chcete užiť posledné voľné leto, môže vám evidencia na úrade práce pomôcť. Áno, prejdete si kolom papierovačiek a každý mesiac musíte doložiť potvrdenie, že ste si hľadali prácu a hlásiť sa na úrade práce. Pracovať ale môžete začať až po pár mesiacoch a medzi tým si môžete užiť ešte posledné dni voľna a hľadať si prácu bez stresu.

Čo budete potrebovať k evidencii na úrade práce?

Určite si nezabudnite občiansky preukaz. Potrebovať budete aj kópiu či už maturitného vysvedčenia alebo diplomu, teda dokladu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní. A zabudnúť by ste nemali ani na potvrdenie o ukončení štúdia, ktoré získate na študijnom oddelení vašej školy.

Všetky ďalšie potrebné dokumenty nájdete na úrade práce. Vyplniť môžete rovno aj žiadosť o absolventskú prax.

Pozor na zdravotnú poisťovňu

Nezabúdajte aj na povinnosti voči zdravotnej poisťovni. Vo chvíli, kedy sa stávate absolventom a strácate štatút študenta, by ste mali svojej zdravotnej poisťovni oznámiť, kto za vás bude platiť poistenie. Ak ste sa evidovali na úrade práce, doložíte poisťovni potvrdenie o zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Ak po strednej škole plynulo pokračujete na vysokej škole, doložíte len potvrdenie o návšteve danej vysokej školy, ktoré by vám mali dať pri zápise. Ak však nebudete ďalej študovať ani sa neregistrujete na úrade práce, stávate sa samoplatiteľom a poistenie si platíte sami.


Ukončili ste štúdium a úspešne zakončili všetky skúšky? Gratulujeme vám. Avšak teraz vám na tanieri pristanú iné povinnosti, ak sa samozrejme nechystáte na ďalšie štúdium. Nezabudnite si ustriehnuť dátum evidencie na úrade práce. Myslite na to, že ako vysokoškolák nie ste študentom odo dňa úspešného zloženia štátnej záverečnej skúšky a obhajoby bakalárskej alebo diplomovej práce. Existuje však aj niekoľko výnimiek.

Po strednej škole si užijete voľno až do konca prázdnin a o štatút študenta neprídete až do 31. augusta.

Ak po škole nemáte zamestnanie alebo nejdete študovať ďalej, odporúčame vám evidovať sa na príslušnom úrade práce. Nemusíte si robiť starosti s platením zdravotného poistenia a v kľude si po škole môžete hľadať prácu.

Nakoniec vám len poprajeme veľa šťastia v novej etape života.

Ak vás zaujímajú aktuálne podmienky na úradoch, určite by ste si ich mali naštudovať v našom článku popisujúcom evidenciu na úrade práce v roku 2022.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Rekvalifikačný kurz. Kedy vám ho preplatí Úrad práce?

Ste nezamestnaný? A chceli by ste si zvýšiť svoju kvalifikáciu? Alebo získať znalosti z iného oboru? Skúsiť to môžete cez rekvalifikačné kurzy. V mnohých prípadoch vám ich úrad práce preplatí.

Sprievodca absolventskou praxou

Práve ste skončili školu. Cesta vzdelávania už vás neláka a chcete sa zapojiť do pracovného procesu. To však nie je také jednoduché ako to môže na prvý pohľad vyzerať. Pre takéto prípady je tu absolventská prax. Čo to je a ako ju získať?

Dohoda o brigádnickej práci študentov: Dokedy na ňu môžete pracovať?

Letné brigády alebo práca popri škole. Pre študentov častá vec. Ak si chcete ako študent privyrobiť, pravdepodobne budete pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov. Sú v nej v roku 2018 nejaké zmeny? A ako dlho môžete na takúto dohodu pracovať?

Ďalšie články