Práca v stoji: Ako znížiť zdravotné riziká a zvýšiť produktivitu?

Každá práca so sebou nesie isté bezpečnostné riziká. Okrem úrazov sa na pracovisku môžu vyskytovať aj ďalšie negatívne vplyvy, ktoré môžu viesť k chronickým ochoreniam.

V prípade kancelárskych prác je dnes už samozrejmosťou zaobstarať zamestnancom ergonomickú stoličku a vhodne umiestniť monitor počítača. Ako je to ale v prípade manuálnych prác a ako prežiť prácu v stoji?

Ergonómia práce a BOZP

BOZP ukladá zamestnávateľom povinnosť zabezpečiť zamestnancom také podmienky, ktoré umožnia vykonávanie práce bez neprimeranej námahy a negatívnych vplyvov na zdravie. Do týchto povinností spadá aj zabezpečenie vhodnej ergonómie pracoviska.

Ergonómia práce je rozsiahly interdisciplinárny odbor študujúci vzťah človeka a prostredia na pracovisku. Cieľom je vytvoriť také pracovné prostredie a postupy, ktoré zabezpečia fyzické a psychické zdravie pracovníkov a bezpečnosť práce na pracovisku pri zachovaní vysokej efektivity.

Podľa typu prevádzky sa môže jednať o zaistenie vhodne nadizajnovaného náradia, reguláciu teploty a osvetlenia na pracovisku, elimináciu hluku či vibrácií, ale aj zabezpečenie dostatočnej psychickej pohody a hygieny na pracovisku a mnoho ďalšieho.

V tomto článku sa podrobnejšie pozrieme na riziká a ich riešenia v prípade práce v stoji.

Zdravotné riziká práce v stoji

Trvalá práca v stoji sa označuje ako práca v nútenej, tj. fyziologicky nepriaznivej polohe. Ľudské telo jednoducho nie je konštruované tak, aby zvládlo takúto neprirodzenú záťaž. Napriek tomu je ale práca v stoji neoddeliteľnou súčasťou všetkých priemyselných odvetví a týka sa napríklad aj práce za pultom, kaderníkov, kuchárov atď.

Kardiovaskulárne ťažkosti

Kvôli zníženému prietoku krvi sú najčastejšími zdravotnými problémami v prípade dlhého státia opuchy nôh a vznik kŕčových žíl. Toto ochorenie zvyčajne sprevádza bolesť, kŕče, brnenie a pocity ťažkých nôh.

Je tu tiež vysoké riziko, že sa kŕčové žily rozvinú do chronickej žilovej nedostatočnosti, vredov predkolenia či život ohrozujúcej trombózy.

Ortopedické ťažkosti

Veľmi nepríjemné sú aj ortopedické problémy, ktoré okrem zníženej pohyblivosti častokrát spôsobujú neznesiteľné bolesti. Počas práce v stoji trpí chrbtica, bedrá, kolená aj chodidlá.

Dlhé státie navyše núti zamestnanca k nezdravému predsunutiu hlavy a bedrovému prehnutiu, teda k hrbeniu. To spôsobuje bolesti chrbta z náročnej práce a môže viesť až k vyskočeným platničkám, ktoré sa musia riešiť chirurgicky.

Kvôli vpadnutému hrudníku navyše zhrbený človek dýcha plytko, čo zhoršuje prekrvenie organizmu a pocity únavy.

Práca v stoji je nezdravá aj pre chodidlá a veľmi často vedie k plochým nohám a zníženej klenbe. Táto deformácia obmedzuje pružnosť chodidla a tým aj jeho funkciu ochrany orgánov pred nárazmi pri chôdzi.

Ďalším nepríjemným a bolestivým problémom je syndróm pätovej ostrohy, pri ktorom vplyvom dlhodobého státia vzniká na päte kostený výbežok. Táto pätová ostroha sa takisto musí chirurgicky odstrániť.

Ako uľaviť zamestnancom pracujúcim v stoji

Zamestnávateľ by mal zabezpečiť zamestnancom vhodnú výšku pracovnej plochy a kvalitnú zdravotnú obuv pre prácu v stoji. Zamestnanci by mali mať dostatok prestávok na to, aby sa mohli rozhýbať.

Okrem chôdze je vhodné do každej prestávky zapojiť jednoduché cviky na pretiahnutie chrbtice. Výborne funguje pretiahnutie paží hore s prepletenými prstami. V tejto polohe sa potom chrbtici uľaví pomocou úklonov do strán, predklonov a jemných záklonov.

Základom je, samozrejme, správne držanie tela pri samotnom státí. Aj keď väčšina ľudí vie, čo správne držanie tela obnáša, dlhodobé státie ich napriek tomu núti k nezdravým pohybovým stereotypom.

Riešenie: ergonomické rohože

Ergonomická rohož je špeciálne vyvinutá pre zmiernenie zdravotných následkov dlhodobého státia. Je mäkká a svojim špeciálnym povrchom núti k neustálym nepatrným pohybom, ktoré udržujú dobrý krvný obeh a správny postoj. Pohyby, o ktorých zamestnanec ani nevie, podporujú svalovú kostru a umožňujú zaujať komfortnú pracovnú polohu, ktorá až tak nezaťažuje pohybové ústrojenstvo človeka.

Fínsky inštitút zdravia na pracovisku

Fínsky inštitút zdravia na pracovisku odporúča používať ergonomické rohože k zníženiu námahy nôh pri dlhej práci v stoji na tvrdej podlahe.

  1. Znižujú svalové napätie pri práci v stoji nielen v bedrovej oblasti.
  2. Znižujú napätie v kĺboch. Podporujú prirodzený postoj a zdravé státie.
  3. Pomáhajú predchádzať problémom s chrbticou a bolestiam bedier či kolenných kĺbov.
  4. Podporujú krvný obeh a pomáhajú predchádzať vzniku kŕčových žíl.
  5. Chránia pred chladom od podlahy (napr. betónová podlaha).
Ergonomické rohože znižujú napätie v najnamáhanejších častiach tela.

Vďaka svojej vysokej odolnosti nachádzajú ergonomické podložky na dlhé státie uplatnenie najmä v priemyselných odvetviach, teda pri prácach pri strojoch a na montážnych a výrobných linkách.

Vedúci novej lakovne Českomoravskej železničnej opravovne, pán Janoušek, o rohožiach hovorí: Po skúsenostiach s ergonomickými rohožami pociťujú robotníci jednotlivých pracovísk výraznú úľavu. Je rozdiel stáť na drevených roštoch alebo na mäkkých ergonomických gumových rohožiach - najviac to zamestnanci pociťujú po 8-hodinovej smene; je to naozaj citeľný rozdiel a službu protiúnavových rohoží si chvália.

Ergonomické rohože majú široké uplatnenie v rôznych profesiách. Zdroj: lindstromgroup.com

Kvalitné ergonomické rohože vám a vašim zamestnancom zabezpečia hneď niekoľko výhod:

Predchádzanie chronickým zdravotným ťažkostiam

Ergonomické státie redukuje záťaž kĺbov a chrbtice a pomáha udržiavať správny postoj. Vďaka tomu sa vyhnete zdravotným ťažkostiam, únave či bolestiam hlavy.

Eliminácia úrazov

Ergonomický gumový povrch týchto rohoží je zároveň protišmykový, a teda vhodný aj do vlhkých priestorov, kde pomáha predchádzať nebezpečným pádom.

Vyššia efektivita práce

Pohodlie zamestnancov je dôležité nielen kvôli zníženiu bolesti nôh a chrbtice. Protiúnavová ergonomická rohož zabezpečí vyššiu výkonnosť, psychickú pohodu a spokojnosť zamestnancov.

Finančné úspory

Vďaka minimalizácii pracovných úrazov a zdravotných ťažkostí zamestnancov sa vyhnete častým pracovným neschopnostiam a ušlému zisku.

Finančná úspora sa môže prejaviť nielen v eliminácii zdravotných ťažkostí, ale tiež pri upratovaní: Je vidieť, že nám rohože zachytávajú nečistoty, pretože keď tu neboli, na 1. poschodie sa nosili hromady nečistôt, no teraz to tak nie je, dodáva pán Janoušek z ČMŽO.

Mechanická ochrana a izolácia

Ergonomické rohože majú navyše izolačné vlastnosti a obmedzujú nepriaznivé teplotné a hlukové podmienky. Zamestnancov chránia aj pred vibráciami z podlahy a tlmia nárazy.

Priemyselné rohože bez starostí

Ak sa obávate problémov s udržiavaním ergonomických rohoží, alebo si s údržbou nechcete robiť starosti, môžete si ich prenajať. Firma Lindström ponúka komplexné riešenie na mieru – výber vhodných podložiek pre prácu v stoji, ich dodanie priamo na vaše pracovisko, pravidelnú údržbu a výmenu. Táto firma so 170 ročnou skúsenosťou po celom svete je zárukou špičkového servisu podľa najaktuálnejších noriem a trendov. Vy sa tak už nemusíte o nič starať.

ako si vybrať správny matrac

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Podpora v nezamestnanosti: Ako ju získať, ak ste pracovali v zahraničí?

Ste nezamestnaný? Či už ste odišli sami alebo nedobrovoľne, možno vám vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti. Evidujte sa na úrade práce a požiadajte Sociálnu poisťovňu o svoj nárok na podporu v nezamestnanosti.

5 tipov, ako si nájsť prvú prácu

Ste absolvent a hľadáte prácu? Vyhnite sa všetkým chybám a hľadajte správne. Prezradíme vám 5 overených tipov, ako si nájsť prvú prácu. Priamo od personalistov. Tak poďme na to.

Čo sa odohráva za zatvorenými dverami pohovorov vo firme VACUUMSCHMELZE, s.r.o.? Zistite viac

Aké benefity ponúka VACUUMSCHMELZE, s.r.o. svojim pracovníkom? A aké prijímacie konanie čaká na uchádzačov o voľné miesta? Odpovedala Ing. Andrea Hadbábna, HR Business Partner vo firme VACUUMSCHMELZE, s.r.o.

Ďalšie články