Láka vás práca v USA? Aké sú tam mzdy?

Práca v USA zo Slovenska vylákala tisíce ľudí. Spojené štáty sa dlhodobo držia na vrchole rebríčka najvyspelejších štátov. Aká je výška platu v USA a v akej oblasti si zarobíte najviac?

Nečudo, že sú medzi nami toľkí, ktorých zlákala práca v zahraníčí, a priamo v USA. Američania patria k obyvateľom jednej z najbohatších krajín sveta. Nehovoriac o tom, že USA ponúka vynikajúce podmienky pre podnikateľov. Netreba však zabudnúť na to, že tam nájdeme aj značné rozdiely v mzdách, odhliadnuc od súčasnej vlády, ktorá robí krajinu menej atraktívnu pre cudzincov.

Priemerný plat v USA. Akým európskym krajinám sa približuje?

V USA si ľudia zarábajú v priemere 3395 dolárov, teda približne okolo 2972 eur za mesiac. V USA, rovnako ako aj na Slovensku, sa priemerný plat líši v závislosti od viacerých faktorov. Ide o vzdelanie, odbor alebo o región, kde je človek zamestnaný. Celková mesačná mzda zamestnancov v Spojených štátoch sa stanovuje podľa takzvanej hodinovej sadzby. Čistá mzda potom samozrejme závisí aj od výšky dane.

Priemerná mesačná mzda za posledný rok dosiahla z európskych krajín maximum v Luxembursku, a to 4682 eur. Za ňou nasleduje Dánsko, Holandsko, Belgicko, Švédsko a Nemecko.

Podobný priemerný plat ako USA majú napríklad vo Francúzsku alebo Írsku. Pre porovnanie, Slovensko sa len nedávno vyšplhalo nad pomyselnú hranicu priemernej mzdy - 1000 eur. Susedia v Česku sú na tom od nás o niečo lepšie a zarobia si v priemere viac ako 1100 eur mesačne.

Aká je čistá mzda?

Čistá mzda je pravdepodobne najdôležitejším pojmom pre ľudí pracujúcich za veľkou mlákou. Ide totiž o výšku platu, ktorú zamestnanci reálne obdržia. A to po odpočítaní dane z príjmu fyzickej osoby, ktorá sa delí na federálnu daň a miestnu daň. Miestna daň sa môže v rôznych krajinách USA líšiť, pričom tá federálna je rovnaká v každej časti USA.

Progresívne zdanenie

Progresívny daňový systém spočíva v tom, že čím vyšší je zárobok, tým viac občan na dani zaplatí. Progresívne zdanenie je súčasťou vyrovnávacích mechanizmov krajiny, ktorý začína fungovať, aby spomalil alebo utlmil ekonomiku. Ak totiž ľuďom začnú rásť mzdy, zvyšujú svoj dopyt po produktoch na trhu, a tým rastie cenová hladina výrobkov, čo môže vyústiť do neželanej vysokej inflácie.

Žijete v manželskom zväzku? Budete zvýhodnení

Ďalšia vec, ktorá môže zavážiť a mať dopad na rozdielnu výšku mzdy v Spojených štátoch je manželstvo. V USA sú daňové sadzby nastavené tým spôsobom, že ak žijete v zväzku manželskom, budete daňovo zvýhodnení.

Minimálna mzda v USA

Najnižšiu miestnu minimálnu mzdu dostávajú zamestnanci v krajine Wyoming a Georgia. Z najvyššej minimálnej mzdy sa môžu naopak tešiť ľudia v Kalifornii, vo Washingtone D.C. a v Massachusetts. Federálna minimálna mzda je jasne vymedzená a jednotlivé štáty s ňou nemôžu nijako pohybovať.

Mzda v USA sa líši aj v závislosti na sprepitnom. Ak totiž zamestnanec poberá sprepitné, má minimálnu mzdu nižšiu ako zamestnanci, ktorí ho nepoberajú, pretože rozdiel mzdy a sprepitného môže byť veľmi výrazný, dokonca až štvornásobný.

Teda minimálna mzda 7,25 dolárov na hodinu u zamestnancov bez sprepitného znamená len 2,13 dolárov na hodinu pre zamestnanca so sprepitným. Pokiaľ ale nastane situácia, kedy sprepitné spolu so mzdou nedosiahnu minimálnu mzdu, teda 7,25 dolárov, rozdiel bude zamestnancovi doplatený.

Mladí si zarobia výrazne menej

Máte menej ako 20 rokov? Asi vás veľmi nepotešíme. Zaujímavosťou v USA totiž je, že mzda za prvých 90 odpracovaných dní dokonca nedosahuje ani minimálnu hladinu mzdy a je vo výške 4,25 dolárov za hodinu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Čoraz viac Európanov sa vydáva za prácou do Kanady. Prečo?

Sociálny systém, vysoké dôchodky a mnoho ďalších benefitov presvedčilo odcestovať za prácou do Kanady nejedného Slováka. Poďte sa s nami pozrieť, čo so sebou život v Kanade prináša.

Ako na životopis v angličtine?

Chceš získať prácu v zahraničí? Alebo tam študovať? Angličtina je dnes základ, ktorý sa očakáva takmer všade. Ako správne napísať životopis v angličtine, ti povie tento článok. Tak čítaj ďalej.

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Ďalšie články