Práceneschonosť v skúšobnej dobe. Na toto si dajte pozor

Nastúpili ste do práce. Plynie vám skúšobná doba a vy zrazu ochoriete. Ako to riešiť? Čo sa bude diať? A môžu vás vyhodiť? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Skúšobná doba je čas, počas ktorého sa zisťuje, či ste vhodný kandidát na danú prácu. Samozrejme je dobrá aj pre vás, keďže počas nej môžete zistiť, že to nie je to, čo ste si predstavovali. Alebo vám nesadol kolektív či máte s prácou iný problém. Dalo by sa povedať, že sa navzájom so zamestnávateľom testujete a zoznamujete. Je najjednoduchšie odísť ešte počas skúšobnej doby, kedy pracovný pomer môžete ukončiť bez udania dôvodov. A skončíte takmer hneď.

Aká dlhá je skúšobná doba?

Začiatok skúšobnej doby je deň nástupu do pracovného pomeru. Väčšinou sa stanovuje na 3 mesiace, môže však byť aj kratšia. Dlhšia môže byť len u vedúcich pozícií, a to až 6 mesiacov.

PN počas skúšobnej doby?

Ochoreli ste. Čo teraz? To, že ste práceneschopný, vám musí potvrdiť lekár. Je tak nutné k nemu pre potvrdenie zájsť. Lekár vám zároveň určí ako dlho budete PN. Musíte však byť nemocensky poistený, aby ste za dobu, čo budete PN niečo dostali. Ako zamestnancovi vám toto poistenie platí zamestnávateľ. Počas PN môžete poberať nemocenské dávky a náhradu mzdy.

Som v skúšobnej dobe a ochorel som. Čo mám robiť?

Každému sa to môže stať. Nastúpite do zamestnania, ale ešte v skúšobnej dobe ochoriete. Navštívte lekára, ktorý vám dá potvrdenie a uzná vás práceneschopným. Nebuďte veľmi nadšený, že budete doma a nemusíte pracovať. Byť PN počas skúšobnej doby so sebou prináša rôzne úskalia.

Čo sa stane so skúšobnou dobou?

Z dôvodu PN sa skúšobná doba predĺži. A to o dobu trvania vašej PN-ky alebo inej prekážky, ktorá na strane zamestnanca počas skúšobnej doby môže vzniknúť.

Môžu ma vyhodiť?

Áno. V skúšobnej dobe sa na vás, bohužiaľ, nebude vzťahovať ochranná doba. Zamestnávateľ vám tak môže ukončiť pracovný pomer aj počas PN, ak je to v skúšobnej dobe. Dôvody uvádzať nemusí.

V prípade tehotenstva však musí uviesť dôvody, ktoré s tehotenstvom nesúvisia, ak by chcel ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe.

Dávajte si pozor. Nemyslite si, že odbijete skúšobnú dobu PN-kou. Keďže sa vám o dobu práceneschopnosti skúšobná doba predlžuje, tak či tak bude vždy rovnako dlhá ako bola stanovená v zmluve. Ale ak ste sa v tejto situácii ocitli, nemáte sa čoho báť, PN môžete byť aj počas skúšbnej doby.


Ak sa vám však v práci nepáči a chceli by ste začať niekde inde, skúste sa pozrieť na našu ponuku práce. Alebo ohodnoťte svojho zamestnávateľa.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Nemocenské dávky a náhrada mzdy na PN

Ste chorý? Nemusíte sa báť, že zostanete bez príjmu. Máte nárok na nemocenské dávky. Kto vám ich vyplatí a čo všetko k tomu potrebujete sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Krátenie dovolenky. Kedy o ňu môžete prísť?

Nastala u vás niekedy situácia, kedy ste zistili, že vaša dovolenka bude krátená? Viete prečo? A viete kedy vám dovolenku môže zamestnávateľ krátiť? Alebo ste zostali dlho práceneschopný? Kedy a ako sa kráti dovolenka sa dozviete v tomto článku.

Skončenie v skúšobnej dobe. Ako na to?

Určite to poznáte. Konečne ste boli úspešný, prešli ste všetkými kolami pohovorov a nastúpili ste do práce. No po pár dňoch alebo týždňoch zistíte, že nie všetko vám vyhovuje. Čo robiť? Najjednoduchšie je skončiť ešte v skúšobnej dobe. Ako na to?

Ďalšie články