Pracovné odevy: 5 rád, ktoré vám pomôžu s výberom

Pracujete na stavbe, maľujete alebo zatepľujete dom? V tom prípade potrebujete pracovné odevy. Kedy vám ich preplatí zamestnávateľ a kde vybrať tie najlepšie pracovné odevy?

Pri slovách „pracovné odevy“ sa každému vybavia montérky. A áno, toto je najčastejšie využívaný pracovný odev, nie však jediný. Ako pracovné odevy môžeme označiť aj plášte lekárov, laborantov, chemikov, obleky biznismenov či rovnošaty a uniformy vojakov policajtov aj čašníkov.

Pracovné odevy sú tu najmä z dôvodov ochrany a bezpečnosti. Aj preto vás na stavbu v rifliach alebo obleku nepustia. Samozrejme, ak robíte na vlastnom, je to iné. V práci je však nutné dodržiavať bezpečnostné pokyny, a k tomu patria aj ochranné pracovné prostriedky.

Čo je to OOPP?

Osobný ochranný pracovný prostriedok je všetko to, čo zamestnanec potrebuje mať na sebe, čo používa alebo drží, ak je takýto prostriedok určený na jeho ochranu bezpečnosti a zdravia. Teda je to pracovné oblečenie, pracovná obuv, ochranné rukavice, prilby či slúchadlá. Čo patrí a nepatrí medzi OOPP, aké sú požiadavky a možnosti poskytovania stanovuje Nariadenie vlády o minimálnych požiadavkách na poskytovanie a používanie OOPP.

Oblek s kravatou či dámsky kostýmček sa za osobný ochranný prostriedok určite nepovažuje, rovnako ako aj pracovné odevy čašníkov alebo hotelové rovnošaty.

Kedy vám pracovné odevy poskytne zamestnávateľ?

Hneď na začiatok musíme spomenúť, že nie v každom prípade je zamestnávateľ povinný vám poskytnúť pracovné odevy. Najmä v prípadoch, kedy sa nejedná o OOPP, sú časté prípady, kedy si vhodné odevy musíte zaobstarať sami. Aj v takýchto prípadoch je však zväčša možné sa so zamestnávateľom dohodnúť na preplatení celej čiastky alebo aspoň jej časti.

Povinnosť poskytnúť zamestnancom pracovné odevy zamestnávateľovi vzniká práve prípadoch, kedy ide o OOPP, teda keď pracovné odevy potrebujete k ochrane svojho zdravia. V momente, keď si vaša práca bude vyžadovať prostriedky na ochranu zdravia a bezpečnosti, vám ich zamestnávateľ musí poskytnúť sám bez toho, že by ste o ne museli žiadať. Rovnako zamestnávateľovi vzniká aj povinnosti sa o pracovné odevy a prostriedky náležite starať a v prípade potreby vymieňať.

Nárok na pracovné odevy od zamestnávateľa sa vzťahuje najčastejšie pri stavebných prácach, prácach s chemikáliami či v prípadoch, kedy musí byť zamestnanec viditeľný, teda potrebuje reflexné odevy.

Ako vybrať správne pracovné odevy?

Dnes už na trhu existuje veľké množstvo možností ako si zaobstarať pracovné odevy. Najlepšie je však využívať špecializované predajne, či už kamenné alebo internetové, kde vám poradia s výberom toho najvhodnejšieho. Skúsiť môžete napríklad pracovné odevy od KADO alebo ZIGO.

Pri výbere treba dbať najmä na bezpečie a komfort.

1. Vyberajte pevný materiál

Ak vyberáte napríklad montérky, či iné pracovné odevy na stavbu, mali by ste myslieť na to, že by mali byť z pevnej a oderuodolnej látky. Vhodné je zvoliť kombináciu bavlny a polyesteru, ktorý odevu dodáva odolnosť.

2. Zosilnenie na namáhaných miestach

Možno budete pri práci veľa kľačať, v takom prípade je vhodné nájsť pracovný odev, ktorý má spevnenú práve časť kolien, prípadne sed alebo spodok nohavíc. Tieto zosilnené časti by mali byť z mimoriadne odolných látok.

3. Bezpečná obuv je dôležitá

Najmä na stavbách a pri prácach, kde sú namáhané vaše chodidlá je veľmi dôležité myslieť aj na správny výber pracovnej obuvi. Tú voľte podľa typu práce, v ktorej vám hrozí napríklad mechanické nebezpečenstvo alebo elektrické či chemické.

4. Chráňte svoj sluch aj zrak

Okrem obuvi by ste nemali zabúdať ani na ochranu očí a uší. Potrebovať budete aj ochranné slúchadlá, ak pracujete vo veľkom hluku alebo ochranné okuliare. Tie najviac využívajú najmä zamestnanci pri rezaní dreva a iných prácach, kde hrozí, že sa vám do očí dostane nečistota alebo chemikálie či iné častice.

5. Prilba vás chráni tiež

Odporúčame vám nosiť prilbu vždy. Najmä na stavbe, kde hrozí pád dosiek, trámov či iných nebezpečných vecí. Prilba by mala mať polyesterové vnútro a mala by tiež poskytovať možnosť upraviť si veľkosť tak, aby sedela na váš rozmer hlavy.

A čo uniformy a rovnošaty?

Tie sa radia k bežným pracovným odevom a zamestnávateľ teda nie je povinný vám ich poskytovať bezplatne. Ak váš zamestnávateľ vyžaduje špecifický pracovný odev, ako je práve uniforma, zväčša vám ho aj poskytne, no za príplatok. Záleží však aj na samotnom zamestnávateľovi, niektorý vám napríklad hotelovú rovnošatu poskytne zadarmo a niektorý za menší poplatok.

Ak však zamestnávateľ nemá špecifický pracovný odev, ale len vyžaduje určitý dresscode, napríklad pri práci v banke alebo manažmente, zabezpečenie vhodného oblečenia je na vás aj s celkovými nákladmi.


Potrebujete k práci ochranné pracovné odevy? Ak vám ich zamestnávateľ neposkytol automaticky, mali by ste ho o ne požiadať. Dostať ich môžete aj zadarmo, ak to vyžaduje povaha vašej práce. Nie vždy, keď zamestnávateľ vyžaduje určitý typ odevu, vám ho aj sám preplatí. Často si ho musíte kúpiť sami. Pozorne si prečítajte aj Nariadenie vlády 395/2006 Z.z., kde zistíte, či máte nárok na pracovný odev zadarmo alebo na jeho preplatenie.

Dbajte však najmä na svoju bezpečnosť a ochranu zdravia. Práve k tomu slúži pracovný odev.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Zamestnávateľ a jeho povinnosti v oblasti BOZP

BOZP je neodmysliteľnou súčasťou každej práce. A musí sa dodržiavať nielen zamestnancom, ale aj zamestnávateľom. Čo je základnou úlohou BOZP? Najmä ochrana zdravia a života zamestnancov.

Pracovná obuv a pracovný odev: Kedy vám ich poskytne zamestnávateľ?

Niektoré zamestnania jednoducho vyžadujú určitý dresscode. Nie vždy má však zamestnávateľ povinnosť vám pracovný odev a pracovnú obuv poskytnúť zadarmo alebo vám prispieť. Kedy máte nárok na pracovnú obuv a odev?

Práca na dohodu popri zamestnaní: Na čo dať pozor?

Hľadáte spôsob ako si privyrobiť popri zamestnaní? Skúsiť to môžete s prácou na dohodu popri zamestnaní. Musíte si však na pár vecí dať pozor. Nie vždy je to také ľahké ako to vyzerá.

Ďalšie články