Pracovné prostredie je dôležité: Prečo mať moderné kancelárie?

To, ako sa v práci cítite z veľkej časti ovplyvňuje aj prostredie, v ktorom pracujete. A v dnešnej dobe, by si zamestnávatelia mali na pracovnom prostredí dať záležať. Ovplyvní nielen náladu zamestnanca, ale aj jeho výkon a produktivitu.

Vedeli ste, že ak pracujete v prostredí, kde sa vám nepáči, môže sa váš výkon znížiť až o 60 %? Nezáleží, či máte neporiadok na stole, v kancelárii, nemoderné priestory alebo len zlú teplotu či kvalitu vzduchu. Vašu výkonnosť to znižuje. Keďže ľudia sú povrchné tvory, ktoré jednoducho majú radi pekné veci, tak aj radi pracujeme v peknom prostredí.

Zlepšite aspekty, ktoré vám v pracovnom prostredí nevyhovujú, zamerajte sa najmä na svetlo. Očami vnímame najviac a správne osvetlenie je preto naozaj dôležité.

Kancelária je oknom do firmy

Mať pekné kancelárie je dôležité nielen pre zamestnancov, ale aj pre okolie. To, ako sa firma prezentuje navonok odrážajú aj kancelárie. Môžete klienta ohúriť svojimi obchodnými zručnosťami, no ak vo firme uvidí nevábne priestory, môže ho zaraziť, či ste naozaj taký dobrý, ako o sebe tvrdíte.

Využite moderné technológie, trendy v dizajne a oživte svoje priestory. Pracovné prostredie je odrazom firmy navonok a rovnako ukazuje aj firemnú kultúru.

Prostredie, ktoré je vo firme vytvorené, je prepojením 3 prvkov: vonkajšieho prostredia, firmy a jej kultúry a potrieb zamestnancov. Keďže potreby zamestnancov sa vyvíjajú, vyvíja sa aj pracovné prostredie, ktoré sa týmto potrebám musí prispôsobiť.

Vedeli ste, že až 40 % zamestnancov je dnes z generácie Y? Jej prístup k práci je odlišný od predošlých generácií, rovnako tak aj k životu samému.

Zmena je život

Tak, ako sa v čase vyvíjajú nové a nové technológie, mení sa aj pracovný život. Do práce prichádzajú nové generácie zamestnancov, ktorí vyžadujú aj zmenu prostredia, v ktorom budú pracovať. Je to cítiť aj na benefitoch, ktoré firmy ponúkajú a aj na počte ľudí pracujúcich na voľnej nohe.

Jednoducho povedané, zmene sa musí prispôsobiť aj pracovné prostredie. Najmä, ak chcete mať výkonných a produktívnych zamestnancov, ktorí do práce chodia s radosťou.

Firmy na tieto zmeny musia reagovať, ak si chcú udržať a prilákať talenty z novej generácie. Ak budú mať príjemné pracovné prostredie, budú v práci šťastní. Vďaka tomu budú lepšie komunikovať, efektívnejšie spolupracovať a dokonca dokážu žiť zdravšie. A vtedy bude stúpať aj ich produktivita, čo sa firme odrazí aj na výsledkoch.

Moderná kancelária 101

Je koncept open office, alebo otvorených priestorov kancelárie, prekonaný? Pravdepodobne áno, pretože firmy by mali mať skôr flexibilné prostredie, ktoré dokáže reagovať na zmeny a meniť sa podľa potrieb firmy. To následne vedie aj k nižším nákladom, po čom samozrejme túži každý majiteľ firmy.

Nezabudnite však na to, že prostredie má v prvom rade vyhovovať zamestnancom, ktorí sa v ňom budú pohybovať každý deň, a teda sa v ňom musia cítiť dobre.

Moderná kancelária by mala spĺňať základy zdravého životného štýlu a využívať moderné technológie. V kancelárii zamestnanci strávia naozaj veľkú časť svojich životov. Dôraz na zdravie je preto na mieste. Z nedostatku svetla alebo čerstvého vzduchu môže zamestnancov bolieť hlava. Z nepohodlných stoličiek ich môže bolieť chrbát a pri nevhodnej teplote môžu byť unavení. Toto všetko znižuje výkonnosť aj produktivitu, a to nehovoríme o kreativite, ktorú takýmto prostredím celkom určite zabíjate, a v konečnom dôsledku sa to odrazí aj na samotných výsledkoch firmy.

Zamestnávatelia by si to mali uvedomiť a snažiť sa pracovné prostredie zlepšiť a spríjemniť. Investíciu do nových stoličiek určite neoľutujete.

Zlepšite pracovné prostredie

Čo všetko vám pomôže udržať si výkonných, produktívnych zamestnancov, ktorým sa u vás bude dobre pracovať? Určite nezanedbávajte dostatok svetla, najmä toho prirodzeného denného, a čerstvého vzduchu. Trocha zelene v kancelárii tiež neuškodí, rovnako zdravá strava. Čo takto čerstvé ovocie a zelenina pre zamestnancov zadarmo na pracovisku? Aj takáto investícia sa jednoducho vyplatí.

Aj výskumy potvrdili, že s dostatkom prirodzeného svetla, čerstvého vzduchu a zdravej stravy a dostatkom pohybu aj v práci, sú zamestnanci výkonnejší až o 10 až 20 %.

Nepodceňujte silu farieb

Farby majú veľkú moc. Dokážu nám zlepšiť náladu, ale tiež nás upokojiť. Alebo dokážu úplný opak. Farby na pracovisku nepodceňujte. Vyberte takú, ktorá stimuluje a dotvára celkový dojem. Určite je rozdiel, ak pracujete v šedivej alebo bielej až takmer sterilnej kancelárii, ako v takej, kde ste obklopený slnečným priestorom plným pozitívnych farieb ako napríklad žltá alebo zelená.

Vezmite si príklad

Pozrite sa napríklad na to, ako vyzerajú kancelárie úspešným firiem. Prostredie mnohých z nich vykazuje rovnaké prvky, ako je kreativita, hravosť a odpočinkové zóny. Ak má zamestnanec v práci možnosť si na chvíľu odpočinúť, zrelaxovať napríklad pri stolnom futbale alebo si ľahnúť do hojdacej siete, bude šťastnejší.

Ak ešte nemáte svoju chill out zónu, vytvorte ju. Zamestnanci sa vám poďakujú.

Nechajte si kanceláriu postaviť

Neviete si s pracovným prostredím rady? Požiadajte o pomoc niektorú z mnohých firiem, ktoré dnes na trhu existujú a zaoberajú sa práve dizajnom kancelárií. Pomôžu vám ušiť kanceláriu presne na mieru s ohľadom na priestor, kde sídlite, ale aj na to, aké je zameranie vašej firmy a jej poslanie. Inak bude vyzerať kancelária firmy, ktorá vyvíja počítačové hry, a inak tá, ktorej hlavnou náplňou sú finančné analýzy.

Každá firma a jej zamestnanci potrebujú inak postavené prostredie, v ktorom sa budú nielen dobre cítiť, ale bude ich motivovať k lepším výkonom.

Nezabudnite na ľudí

Mať kancelárie s najmodernejšími technológiami vám však nestačí. To, či sa v danom pracovnom prostredí budú zamestnanci cítiť dobre, vo veľkej miere záleží na vzťahoch. Vzťahoch medzi kolegami na pracovisku. Ak sú zlé, nepomôže vám ani kancelária ako vystrihnutá z dizajnového časopisu. Preto nezanedbávajte vzťahy medzi zamestnancami, riešte ich problémy a počúvajte ich.

Rovnako dôležitý je aj vzťah medzi šéfom a zamestnancami. Je dôležité svojich zamestnancov počúvať a v správnom smere ich motivovať.


Čo myslíte? Ako sú na tom firmy na Slovensku? Pracujete v príjemnom pracovnom prostredí alebo by ste niečo zmenili? Nezabúdajte, že všetko vo veľkej miere záleží na ľuďoch. Ak máte nepríjemného alebo zlého kolegu, mali by ste situáciu riešiť a nie v tichosti trpieť. Nikomu to neprospeje.

V príjemnom pracovnom prostredí sa hneď lepšie pracuje, dokonca sa zvyšuje aj vaša výkonnosť. A keďže sa svet vyvíja, vyvíja sa aj pracovné prostredie a to, ako vyzerajú kancelárie dnes.

Určite však nepodceňujte nielen pracovné prostredie, ale aj to, ako svojich zamestnancov motivujete, či majú dostatočný work-life balance a benefity, ktoré podporujú ich produktivitu. Verte, že napríklad takým home officom nič nepokazíte. A samozrejme ani maličkosťami ako napríklad čerstvé ovocie alebo to, že raz za čas vyjdete zamestnancom v ústrety. Investície sa vám určite vrátia.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Koniec zlým vzťahom v práci. Tipy ako na to

Vzťahy v práci nie sú vždy ideálne. Nie každý s každým si vždy sadne a vždy sa v tíme objaví niekto, kto jednoducho nezapadá. Alebo si nerozumiete so šéfom. Ako na dobré vzťahy na pracovisku? Čítajte a dozviete sa to.

Motivovaný zamestnanec je dobrý zamestnanec

Už ste zistili, že keď motivujete zamestnancov správne, tak sú výkonnejší? Motivovať ich však musíte správnym smerom. Ako motivovať zamestnancov a podporiť ich v práci?

Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Ďalšie články