Motivovaný zamestnanec je dobrý zamestnanec

Už ste zistili, že keď motivujete zamestnancov správne, tak sú výkonnejší? Motivovať ich však musíte správnym smerom. Ako motivovať zamestnancov a podporiť ich v práci?

Nie nadarmo sa hovorí, že motivácia je základom úspechu. A v práci to platí tiež. Ak máte motivovaných zamestnancov, tak aj k úspechu máte omnoho bližšie. Naviac správnou motiváciou, či už finančnými alebo nefinančnými benefitmi, si dokážete svojich zamestnancov udržať a obmedzíte fluktuáciu zamestnancov.

Motiváciou dokážete u zamestnancov vyvolať väčšiu produktivitu a výkonnosť. Zvýšite tak efektivitu celého tímu, nielen jednotlivca.

Prečo motivovať zamestnancov?

Už sme načrtli, prečo je dobré mať motivovaných zamestnancov. Určite ste už aj sami zistili, že motivovať zamestnancov sa vyplatí. Každá firma si chce udržať a získať skvelých zamestnancov. Nebudeme si klamať, dobrí ľudia sú základom úspechu. Aj to je dôvodom, prečo by sme sa mali snažiť ich viesť, aby podávali lepší výkon, ale najmä, aby u nás boli šťastní a spokojní.

Motivovať sa dá aj inak ako cez peniaze. Čo tak skúsiť nefinančné benefity alebo len obyčajnú pochvalu za dobre odvedenú prácu? Každého poteší, keď uvidí, že jeho prácu niekto ocení.

Často nejde motivovať celú skupinu zamestnancov naraz. Je potrebné zistiť, čo je pre každého v tíme dôležité a akému benefitu dáva prednosť. Každý má totiž iné predstavy o úspechu a o tom, čo by chcel v práci robiť a dosiahnuť. Mali by ste si preto vytvoriť individuálny prístup k motivácii každého zamestnanca.

Finančné alebo nefinančné benefity?

Nebudeme klamať, peniaze sú stále najväčším motivátorom, ale nie sú tým najdôležitejším. Najmä v dnešnej dobe a pre dnešnú generáciu, ktorá sa dostáva na pracovný trh, sú dôležité aj nefinančné benefity ako flexibilná pracovná doba alebo možnosť práce z domu. Tzv. mileniáli hľadajú benefity práve vo voľnosti, vo vyváženosti práce a osobného života, teda work-life balance, alebo už v spomínanom home-office.

Ak neviete, čo vaši zamestnanci ocenia najviac, opýtajte sa ich. Niekto chce možnosť vyskúšať si niečo nové, niekto chce pracovať z domu, aby sa mohol viac venovať rodine a niekto ocení dovolenku naviac.

A určite nešetrite ani na vzdelávaní zamestnancov. Či už zvolíte online kurzy alebo offline školenia, zamestnanci sa vám poďakujú. Budú sa tak môcť ďalej vzdelávať vo svojom odbore alebo môžu zistiť, že sú skvelí v niečom inom, než čo robili doteraz. Dajte im priestor, aby sa mohli vyjadriť a nešetrite ani pochvalou a spätnou väzbou. Ak zamestnancovi nepoviete, čo urobil zle, ale len mu dáte prácu prerobiť, skôr ho o motiváciu pripravíte a seba pomaly pripravíte o inak skvelého zamestnanca.

Ako správne motivovať zamestnancov?

Spomenuli sme, že by ste mali zistiť, čo podnecuje jednotlivcov. Existuje však niekoľko overených ciest, ktorými môžete zamestnanca motivovať.

Chváľte, chváľte, chváľte

Ak chcete mať spokojných a motivovaných zamestnancov, určite by ste nemali šetriť chválou. Teraz nemyslím, že budete chváliť každú maličkosť, ale keď sa niekomu niečo podarí alebo svoju prácu odviedol dobre, neváhajte ho za to pochváliť. Pochvala poteší každého a naviac ukážete, že sa zaujímate.

Je dobré chváliť zamestnancov aj v prítomnosti iných, nielen medzi štyrmi očami. Svoj záujem tak ukážete aj druhým, ktorí potom budú o to viac motivovaní.

Navrhujte, neprikazujte

Rozdávate príkazy ako na vojne? Tak na to rýchlo zabudnite. Takýto prístup vás za chvíľu pripraví o všetkých ľudí. Skúste namiesto rozkazov radšej navrhovať. Nikto predsa nemá rád, keď im niekto hovorí, čo majú robiť alebo ako to majú robiť. Na druhú stranu sú poddajnejší sa „podrobiť“ návrhu.

Namiesto vety „Urobte to takto!“ skúste navrhnúť „Myslíte, že by ste to skúsili takto?“ alebo „Čo keby sme to urobili takto?“.

Oddychová zóna

Nepodceňujte význam relaxačného kútika alebo oddychovej zóny. Nielen, že tým zútulníte pracovisko, ale zamestnanci ho ocenia, lebo nebudú musieť pracovať celý deň len od nepohodlného stola. Pohodlný gauč, sedacie vaky alebo kľudne aj hojdacie siete. Buďte kreatívny a vytvorte svojim pracovníkom príjemné pracovné prostredie, kde sa budú cítiť dobre.

Utužujte tím

Teambuildingy sú v dnešnej dobe rozšíreným benefitom. Nie je na škodu sa raz za čas s tímom stretnúť aj mimo kancelárie. Napríklad len tak na pivo alebo môžete skúsiť aj niektorú z aktivít ako lasergame. Teambuildigy posilňujú tímového ducha a stmelia kolektív. Môžete na nich prebrať, na akých projektoch pracujete alebo ako by sa mali ďalej vyvíjať či prísť s novými nápadmi.

Nechajte im čas na rodinu

Work-life balance je dnes čím ďalej tým viac žiadanejší. Najmä u dnešnej generácie, ktorá si uvedomuje hodnotu svojho času a nechce ho stráviť celý prácou. Ak totiž nevyvážite prácu a súkromný život, môže vám hroziť aj syndróm vyhorenia. Zrušte nadčasy, poskytnite zamestnancom flexibilnú pracovnú dobu alebo možnosť pracovať aj z domu.

Dovolenka naviac poteší každého

Možno si nemôžete dovoliť mať flexibilnú pracovnú dobu alebo jednoducho práca z domu u vás nie je možné. Dajte zamestnancom benefit v podobe dovolenky naviac. Ale dať im ho môžete aj vtedy, keď máte flexibilnú pracovnú dobu. Pretože sem tam chcete viacej cestovať, mať viac času na rodinu, oddýchnuť si a jednoducho na chvíľu vypnúť.

V jednej zo zahraničných firiem svojim zamestnancom dokonca poskytujú každých 7 rokov celý jeden rok voľna.

Rozvíjajte a vzdelávajte

Možnosti ďalšieho rozvoja a vzdelávanie zamestnancov určite poteší. A nemusia to byť len externé kurzy. Vyskúšať môžete aj interné prednášky od vedúcich tímov alebo ďalších kolegov. Dozviete sa tak niečo o ich práci a naučíte sa niečo nové. V zozname benefitov sa možnosti vzdelávania držia vysoko. Poskytnúť môžete aj jazykové kurzy. Tie môžu byť zabezpečené aj priamo v priestoroch firmy.

Skúste sa spýtať zamestnancov, v čom sa chceli zlepšiť alebo rozšíriť svoje obzory a pomôžte im v tom napríklad interným školením v danej oblasti.

Zdravie je dôležité

Zdravie má človek len jedno a mal by sa oň starať. Prispieť tomu môžete aj v práci. Čo takto napríklad pravidelné rozcvičky, jóga alebo len zľavy do fitnescentra? Určite padne na úrodnú pôdu aj prísun čerstvého ovocie v kancelárii.

Ako je na tom vaša firma?

Vedeli ste, že ak zamestnanci nevedia, ako na tom firma je, môžu byť menej motivovaní vôbec niečo robiť? Hovorte im o úspechoch, ktoré ste dosiahli a oslávte ich so všetkými. Dáte tak najavo, že ich práca je dôležitá a vďaka nej dosiahli úspechu. Povedzte im však aj o neúspechu. Ak budete mlčať alebo rozprávať len o tých dobrých veciach, tak si môžu myslieť, že ide všetko tak ako má, aj keď to nie je pravda.

Zdieľajte aj neúspechy. Zamestnanci by o nich mali vedieť a uvidia, že im dôverujete, aj napriek neúspechu, ktorý napokon môžete vyriešiť všetci spoločne.


Ako ste na tom s motiváciou u vás? A čím vás firma motivuje? Možno tiež využíva benefity, možno sa drží peňažných odmien a možno nerobí vôbec nič. Nezabúdajte však na to, že všetko je o ľuďoch. Nestačí mať len dobrých odborníkov, ale je dôležité ich k práci aj motivovať. Ak bude zamestnanec správne motivovaný, bude efektívnejší a bude sa viac snažiť. Nemusí to byť nič veľké a ide to dokonca aj bez peňazí. Už ste skúsili niekoho za dobre odvedenú prácu pochváliť?

Takže nezabúdajte – Motivovaný zamestnanec je spokojný zamestnanec. A nabudúce ho pochváľte za jeho prácu.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Ďalšie články