Prišli ste o prácu? Udržte si pracovné návyky

Prišli ste o prácu a neviete, čo teraz? Každá strata práce je stresujúca a aby ste sa znova dostali do pracovného kolobehu, musíte urobiť niekoľko krokov. Aké to sú? To vám hneď povieme.

Prísť o prácu je vždy ťažké. A často sa nám do ďalšej hneď nechce alebo žiadnu nenájdeme tak rýchlo, ako by sme chceli alebo potrebovali. V takomto prípade je výhodné sa evidovať na úrade práce.

Čo urobiť ako prvé?

Vaše prvé kroky po strate zamestnania by mali viesť na príslušný úrad práce. Na ktorý úrad práce máte ísť zistíte podľa trvalého bydliska. Tam sa zaevidujete do evidencie uchádzačov o prácu.

Prečo áno?

Evidencia na úrade práce je dobrovoľná. Ak sa však nezaregistrujete, stane sa z vás samoplatca a zdravotné poistenie si budete platiť sami.

Čo budete potrebovať?

Aby vás mohli pridať do evidencie uchádzačov o zamestnanie, budete najprv musieť prejsť papierovačkami. So sebou si určite zoberte potvrdenie o ukončení pracovného pomeru, podľa toho, akým spôsobom ste zamestnanie ukončili, zápočtový list, občiansky preukaz a doklad o najvyššom ukončenom vzdelaní, či už je to maturitné vysvedčenie alebo diplom z vysokej školy.

Dávky v nezamestnanosti

Chcete poberať dávku v nezamestnanosti? Nechajte si od posledného zamestnávateľa potvrdiť tlačivo na účely nároku na dávku v nezamestnanosti.

Odkedy budem evidovaný?

Ak o evidenciu požiadate do 7 dní odo dňa skončenia pracovného pomeru, úrad vás do evidencie zaradí od nasledujúceho dňa od ukončenia zamestnania.

Ak ste skončili 31.1.2018 a stihli ste lehotu pre evidenciu na úrade práce, evidovaný budete od 1.2.2018.

Hľadajte si prácu

To, že požiadate o evidenciu a budete vedený na úrade práce ešte neznamená, že zbytok času môžete leňošiť pred telkou. Mali by ste si aktívne hľadať prácu. Nielen kvôli úradu, kde musíte pravidelne preukázať, že si prácu hľadáte, ale najmä pre seba.

Čím dlhšie budete bez práce, tým ťažšie sa vám bude vracať do pracovného kolobehu.

Voľné pracovné miesta môžete nájsť priamo na úrade práce alebo na rôznych kariérnych portáloch. Pozrite si aj našu ponuku voľných pracovných miest, určite vás niečo zaujme. Napíšte si dobrý životopis a pripravte sa na pohovor.

Vzdelávajte sa a rozvíjajte sa

Využite čas, ktorý ste získali, na to, že sa budete ďalej vzdelávať a zvyšovať svoju kvalifikáciu. Môžete absolvovať rôzne kurzy, či už si ich nájdete sami, pomocou úradu práce alebo napríklad skúste online kurzy. Skúste sa zapojiť do dobrovoľníckych aktivít, študujte alebo si vytvorte vlastný projekt, na ktorom budete pracovať. Vylepšite si cudzie jazyky alebo sa naučte nové.

Udržte si pracovné návyky

Nie je nič horšie než zlenivieť a stratiť všetky pracovné a sociálne návyky. Iste, je veľmi lákavé spať až do obeda a celý deň nič nerobiť. Skúste to ale potlačiť a vstávať pravidelne. Vyhraďte si čas, kedy budete niečo robiť, tak ako keby ste boli v práci. Nájdite si čas na vylepšenie životopisu a prehľadávanie pracovných miest. Stretávajte sa s priateľmi a známymi a skúste sa zamyslieť nad príčinami neúspechu a odstrániť ich.


Nezúfajte, ak ste prišli o prácu. Možností máte veľa a získaný čas môžete venovať sebavzdelávaniu a ďalšiemu rozvoju. Pozrite si ponuku pracovných miest alebo ohodnoťte vášho zamestnávateľa.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Som nezamestnaný. Dostanem podporu?

Či už ste sa tak rozhodli dobrovoľne a dali výpoveď, firma hromadne prepúšťala alebo ste mali k odchodu iné dôvody, stali ste sa nezamestnaným. Vtedy môžete využi't svoj nárok na podporu v nezamestnanosti.

Píšeme životopis: Čo všetko v ňom uviesť?

Ak si hľadáte prácu, určite potrebujete životopis alebo curriculum vitae. Práve ten je vašou vizitkou, na základe ktorej vás môžu vybrať. Preto je dobré mať v ňom všetko potrebné. Čo všetko v životopise uviesť sa dočítate na ďalších riadkoch.

Ďalšie články