Rozhovor s jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Ako prebieha pohovor v Schaeffler Kysuce?

Chystáte sa na pohovor do Schaeffler Kysuce? V tomto článku sa dozviete, aké záludné otázky na vás čakajú aj ako zanechať dobrý dojem na recruiterov.

Schaeffler Kysuce je spoločnosť so strojárskym portfóliom výroby, ktorá sa zameriava na výrobu guľkových ložísk, ložiskových jednotiek a ložiskových systémov pre oblasť Automotive a Industry. Patrí pod nadnárodnú skupinu Schaeffler, u nás bola založená v roku 1999 v Kysuckom Novom Meste a v súčasnosti zamestnáva viac ako 5100 zamestnancov, čo z nej robí najväčšieho zamestnávateľa v celom Žilinskom kraji. Je dodávateľom pre všetkých významných hráčov v rámci automobilového, ale aj ostatných odvetví priemyslu.

Čo je základom pre úspešné zvládnutie pohovoru v Schaeffler Kysuce?

Úplným základom je pozrieť si profil firmy na internete a zistiť, v akej oblasti priemyslu pôsobí, čo vyrába a v ktorých krajinách pôsobí. Rovnako by sa mal uchádzač sústrediť na počet zamestnancov spoločnosti, nakoľko sa od toho odvíjajú možnosti kariérneho rastu a mzdových záležitostí a samozrejme aj pracovná náplň. Vo veľkých spoločnostiach je práca často špecifikovaná na úzke oblasti, na rozdiel od malých firiem, kde sa funkcie kumulujú.

Je vhodné oboznámiť sa s náplňou práce, ktorá sa uvádza v inzercii a pripraviť sa tak na možné odborné otázky. Často býva súčasťou pohovoru nielen odborný test či odborná diskusia, ale aj preverenie jazykových zručností kandidátov.

Na pracovný pohovor by mal prísť kandidát vhodne oblečený a s dostatočným časovým predstihom. V prípade, že sa nemôže náhle dostaviť, je vhodné neúčasť oznámiť písomne alebo telefonicky aj s uvedením dôvodu. Ak totiž uchádzač neuvedie dôvod, považuje sa to za stratu jeho záujmu o danú pracovnú pozíciu.

Ako v Schaeffler Kysuce prebieha prijímacie konanie?

Priebeh pohovoru je individuálny, ale vo všeobecnosti vždy začíname s krátkym rozhovorom o spoločnosti, uchádzač sa nám profesijne predstaví, nasleduje odborné preskúšanie či diskusia a na záver vedieme rozhovor týkajúci sa pracovno-právnych záležitostí.

Popíšte nám kandidáta, ktorý by zaručene prešiel prijímacím pohovorom

Mal by byť dobre odborne pripravený, nielen THP kandidáti, ale aj kandidáti pre prácu vo výrobe u nás absolvujú odborné pretestovanie. Súčasťou skoro každého pohovoru je čítanie odbornej technickej dokumentácie. A keďže sme veľká spoločnosť, cení sa aj tímový duch.

Čím si vás uchádzač na pohovore získa?

Uchádzač nás najviac zaujme svojou odbornou pripravenosťou, spoľahlivosťou a osobnostným prejavom.

Ktoré záludné otázky zvyknú kandidátov na pohovore zaskočiť?

Je ťažké špecifikovať najzáludnejšiu otázku, niekoho zaskočia odborné otázky a cítia sa ako v škole pri skúške, iní zas nie sú pripravení rozprávať o svojich silných alebo slabých stránkach. Taktiež vedia zaskočiť aj rôzne modelové situácie týkajúce sa danej pracovnej náplne a otázka o očakávanom nástupnom plate.

Akými benefitmi sa líši Schaeffler Kysuce od ostatných firiem v strojárskom priemysle?

Ponúkame kariérny rast zamestnancov – viac ako 99% riadiacich zamestnancov vzišlo práve z interných zdrojov. Máme aj vlastný duálny systém vzdelávania stredoškolákov. Medzi benefity obľúbené medzi zamestnancami patrí 13. a 14. plat, príspevok do III. piliera dôchodkového zabezpečenia, odmeňovanie za zlepšovacie návrhy, 37 a pol hodinový pracovný čas, odborné vzdelávanie zamestnancov, používanie cudzích jazykov pri práci, jazykové vzdelávanie alebo bohatý sociálny program.

Máte nejaký zaujímavý zážitok, ktorý Vám z pohovoru utkvel v pamäti?

Zážitky sú rôzne, záleží od výberovej komisie a aj od jednotlivých uchádzačov. Ako výberová komisia sa snažíme o pohodový priebeh pohovoru, ak je uchádzač v strese alebo je tichší, často zavtipkujeme, aby sa uvoľnil.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Aké vlastnosti ti pomôžu k úspechu v práci?

Kto by nechcel byť úspešný? Nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Tvrdá práca je samozrejme jedným z bodov, ktoré tvoria základ úspešnej kariéry. Rovnako ako vedomosti a skúsenosti, tak aj charakter a osobnosť sú dôležitými vlastnosťami.

Aké sú vaše slabé stránky?

Prišli ste na pohovor a zrazu na vás vybalia otázku o vašich slabých stránkach? Žiadny strach. Táto otázka je celkom bežná. Pripravte sa na otázku o vašich slabých stránkach na pohovore.

Ďalšie články