Aké vlastnosti ti pomôžu k úspechu v práci?

Kto by nechcel byť úspešný? Nie len v osobnom živote, ale aj v práci. Tvrdá práca je samozrejme jedným z bodov, ktoré tvoria základ úspešnej kariéry. Rovnako ako vedomosti a skúsenosti, tak aj charakter a osobnosť sú dôležitými vlastnosťami.

Možno ste si všimli, alebo ste niekde čítali, rozdiely medzi úspešnými a neúspešnými ľuďmi. Väčšinou je to najmä správanie, ktoré určuje rozdiel, ale aj návyky či osobnosť. Čo vás teda delí od úspešnej kariéry? Aké sú vlastnosti, ktoré sú dôležité pre úspech?

Ako byť úspešný v práci?

S každou prácou prichádza aj úloha, ktorá vám ako zamestnancovi pripadne. Máte nové možnosti ako ukázať, že ste dobrý. Okrem pracovných skúseností vám v tom pomôžu aj osobnostné vlastnosti. Ste dobrý poslucháč alebo ste empatický či trpezlivý? Existuje niekoľko vlastností, ktoré vám pomôžu k úspechu.

1. Trpezlivosť

Jedna z najcennejších vlastností v práci. V určitých zamestnaniach sa stretnete s množstvom stresových situácií a práve vtedy musíte zachovať chladnú hlavu. Trpezlivosť vám s tým pomôže. Nikto nechce vidieť ako vybuchnete. Pracujte na trpezlivosti.

2. Empatia

Byť empatický je veľkou výhodou. Ak disponujete touto vlastnosťou, viete, ako sa vcítiť do pocitov druhých, byť im oporou a podporiť ich. Práve empatia je jednou z tých vlastností, ktoré vám dokážu zlepšiť vzťahy na pracovisku a predvídať reakcie iných.

3. Úprimnosť

Nie vždy sa vám vyplatí hrať na všetky strany. A v práci to platí rovnako. Ak budete úprimný, ľudia si vás budú viac vážiť a budú k vám rovnako otvorený. Získate si ich dôveru. Poctivosť je základ. Aj v práci.

4. Komunikačné schopnosti

Vedieť dobre komunikovať je v dnešnej dobe kľúčové. Komunikácia patrí k základným schopnostiam, ktoré odhaľujú vašu osobnosť. Viete dobre a zaujímavo rozprávať? Alebo píšete skvelé príbehy? Skvelé, udržte si to.

Dnes je veľa vecí založených práve na komunikácii. Venujte sa jej, rozvíjajte svoje komunikačné vlastnosti a používajte ich.

5. Záujem o iných

Ak si viete zapamätať mená vašich spolupracovníkov, kolegov alebo klientov, máte pravdepodobne prirodzený záujem o druhých. Možno si nemyslíte, že mená sú dôležité, ale ak idete už desiaty krát za rovnakou osobou a stále neviete ako sa volá, asi si práve dobrý obraz nevytvoríte.

Záujem nepredstierajte. Ak vás to nezaujíma, bude to na vás poznať.

6. Flexibilita

Nemusí byť všetko vždy podľa vašich pravidiel. Nebojte sa prijať aj názory a nápady iných. Nebuďte za každým tým, čo pretlačí len svoje nápady a ostatným nedá žiadny priestor. Ľahko sa tak môže stať, že buď v práci skončíte vy alebo vaši kolegovia či podriadený.

7. Vytrvalosť

Každý, kto dosiahol úspech, vám potvrdí, že je to beh na dlhú trať. Niekedy poriadne dlhú. Buďte preto vytrvalý a nevzdávajte sa pri každom náznaku problému či sklamania. Húževnatosť je základom pre to, aby ste mohli byť úspešný. A to nie len v práci. Pokračujte, prekračujte prekážky, a ak aj nevidíte plody svojej práce hneď, nezúfajte. Ani Rím predsa nepostavili zo dňa na deň.

8. Spoľahlivosť

Jedna z dôležitých vlastností cenená nielen v pracovnom živote. Ak sa na vás nedá spoľahnúť, nikto vám nezverí dôležitejšie úlohy. Nebudú vám dôverovať. Nepokazte si preto svoju cestu nahor tým, že si nevybudujete dôveru. Pracujte na nej, na budovaní vzťahov, dôvery aj spoľahlivosti.

Ak budete spoľahlivý, môže to byť záruka vašej profesionality. Vďaka tomu sa môžete rýchlejšie vyšvihnúť nahor po kariérnom rebríčku.

9. Kreativita

Vidíš svet inými očami než ostatní? Si vynaliezavý a vieš prísť s novými nápadmi a riešeniami? Kreativita je jednou z vlastností, ktoré sú dnes veľmi cenné a žiadané. Ak máte veľkú fantáziu, ste tvorivý, neváhajte sa ozvať a navrhovať nové riešenia, myšlienky. Nebojte sa robiť veci inak – lepšie.

10. Majte radosť z práce

Asi ste už počuli, že ak vás práca nebaví, len ťažko v nej môžete byť dobrý a nieto úspešný. Ak vás to nebaví, tak sa nedokážete ani ďalej vzdelávať v danom obore. Môžete dosiahnuť na vyššie pozície, ale v určitom bode sa zastavíte a už sa nepohnete. Svoju prácu totiž budete robiť skôr monotónne a roboticky. Len vtedy, keď máte radi to, čo robíte, môžete dosiahnuť úspechu.

Náš TIP na záver?

Buďte odvážny a nebojte sa riskovať. Nikto neprišiel k bohatstvu, sláve a úspechu bez toho, že by v určitej časti života neriskoval. Musíte si uvedomiť, že na ceste k úspechu vás čaká množstvo prekážok. Možno viackrát padnete. No musíte sa znova zdvihnúť a pokračovať ďalej. Poučiť sa z chyby, napraviť ju, prísť s niečím lepším. V úspechu nám často bráni aj iracionálny strach. Zbavte sa ho. Nebojte sa zlyhania. Ak by nikto z dnes najúspešnejších ľudí nikdy nezobral odvahu a neurobil krok vpred, myslíte si, že by boli, tam kde sú?


No a ak ešte hľadáte to pravé miesto, kde by ste sa mohli realizovať a kde by ste pracovali naozaj radi, prezrite si ponuku voľných pracovných miest. Alebo nám povedzte o vašom zamestnávateľovi a ohodnoťte ho.

Chcete mať prehľad o aktuálnych trendoch v oblasti dovoleniek? Prečítajte si článok ktorý popisuje cestovanie v roku 2022 .

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Je váš kolega psychopat? Ako to spoznáte?

Vzťahy na pracovisku sú rôzne. Máte super šéfa a skvelých kolegov? Môžete sa považovať za šťastlivca. Nie všetci majú toľko šťastia. Niekedy dokonca môžu aj pochybovať o duševnom zdraví svojich kolegov. Ako spoznať, či váš kolega nie je z druhej skupiny?

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Ďalšie články