Slovnaft hľadá do svojho tímu nových ľudí. Ako sa pripraviť na pohovor?

Vybrať si tých najlepších spolupracovníkov nie je ľahké. Ako to robia v Slovnafte? Tatiana Vojkovičová, manažérka oddelenia partneri Ľudských zdrojov v spoločnosti Slovnaft nám prezradí viac.

Spoločnosť Slovnaft poskytuje svojim zamestnancom pestrú škálu finančných i nefinančných benefitov. K tým najnovším patrí nové športovo-relaxačné centrum Slovnaft RELAX, kde má v rámci balíka firemných benefitov každý zamestnanec k dispozícii kredit v hodnote 50 eur ročne, a tiež zľavy na vybrané služby a aktivity nielen pre seba, ale aj pre ďalších troch rodinných príslušníkov.

Okrem toho sú vo Vlčom hrdle našim zamestnancom bezplatne k dispozícii aj ďalšie športoviská, ku ktorým patrí napríklad bazén, telocvične, multifunkčné ihrisko a bežecká dráha. Už sme vás presvedčili, že práca v Slovnafte sa oplatí? Tak sa pozrite, ako prebieha prijímací pohovor.

Čo by ste na začiatok poradil tým, ktorých čaká pohovor v Slovnafte?

Jednou zo základných vecí je zistiť si informácie o spoločnosti a najmä, opäť si prečítať, aké úlohy a zodpovednosti vyplývajú z obsadzovanej pozície. Sme si vedomí, že pozícií, o ktoré kandidát prejavil záujem, môže byť niekoľko a v rôznych spoločnostiach, no pri odpovedi na otázku, prečo reagoval práve na našu ponuku, by nemal váhať.

Našou ambíciou je nájsť ľudí, ktorí sú vnútorne motivovaní pre danú pracovnú pozíciu, pretože je to jeden z nevyhnutných predpokladov ich spokojnosti.

V Slovnafte nie je našou ambíciou klásť záludné otázky, naopak, snažíme sa viesť celý pracovný rozhovor v príjemnej a uvoľnenej atmosfére. Zo skúseností ale vieme, že najťažšie sa rodia odpovede na otázky, ktoré sa dotýkajú hodnôt človeka, jeho vnútorných motívov. To sú práve tie oblasti, ktoré sú pre nás, popri odborných znalostiach a skúsenostiach, najdôležitejšie.

Do našej komunity hľadáme slovnaftárov, ktorí vyznávajú rovnaké princípy, zdieľajú rovnaké hodnoty ako my, jednoducho tých, ktorí zapadnú do našej firemnej kultúry.

Aký by mal teda byť pravý „slovnaftár”?

Sme spoločnosť, ktorá kladie bezpečnosť ľudí na prvé miesto, spoločnosť, ktorá si cení odbornosť, profesionalitu a otvorenú spoluprácu svojich zamestnancov, spoločnosť, ktorá je orientovaná na zákazníkov. Hľadáme ľudí, ktorí sa vedia za všetky tieto hodnoty postaviť, ľudí, ktorí nám ich pomáhajú napĺňať svojou každodennou prácou.

Ako sa môžu záujemcovia uchádzať o prácu v Slovnafte?

O výbery na všetky pozície v našej spoločnosti sa stará tím recruiterov, ktorý má nastavený štandardizovaný proces. Všetci kandidáti sa prihlasujú cez náš e-recruitingový systém. Počet kôl, a teda dĺžka výberu závisí od typu pozície. V prípade tých administratívnych je štandardnou súčasťou aj osobnostné on-line testovanie, ktoré nám dokáže povedať veľa nielen o schopnostiach kandidáta, ale aj o jeho pracovných motívoch a preferenciách.

Pri operátorských pozíciách je nevyhnutnou podmienkou úspešnosti preukázanie nielen fyzickej, ale aj psychickej spôsobilosti na prácu. Vzhľadom na charakter prostredia sme pri výbere ľudí na tieto pozície naozaj veľmi striktní, keďže bezpečnosť našich zamestnancov je pre nás prvoradá.

Čím Vás kandidát pri rozhovore zaujme?

Uchádzači dokážu zaujať rôzne, pozitívne aj negatívne. V každom prípade sa riadime základnou zásadou, a tou je rešpekt.

Každý kandidát disponuje kvalitami, ktoré môže ponúknuť. Našou úlohou je klásť tie správne otázky a viesť rozhovor tak, aby sme na jeho konci zistili, či dokážeme vzájomne spolupracovať.

Nervozita vie s ľuďmi občas zamávať. Boli ste na pohovoroch svedkom úsmevných momentov?

Iste. Všetci sme len ľudia a veľa kandidátov je navyše nervóznych z toho, čo ich bude čakať. Hneď od prvých momentov sa snažíme, aby sa kandidáti uvoľnili, aby sa s nami cítili príjemne – aj preto sme z recruiterských slovníkov vypustili slovo „pohovor“ a nahradili ho výrazom „rozhovor“ – pretože tak naozaj chceme viesť stretnutie s potenciálnym zamestnancom, ako obojstranne užitočný a príjemný rozhovor.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pripravte sa na pohovor a zvýšte šancu na úspech

Desiatky rozoslaných životopisov. Odmietavé e-maily. A zrazu to príde. Pozvanie na pohovor. Srdce vám búši. Neviete popadnúť dych. Čo teraz? Čo by ste mali spraviť? Ako zvládnuť pohovor? To vám hneď prezradíme. A nie je to nič zložitého.

Chcete byť šťastný? Poradíme vám ako na to

Máte pocit, že vám nič nevychádza? Nič vás neteší? Šťastie vás obchádza oblúkom? Aby ste boli šťastný a spokojný, musíte preto aj niečo urobiť. Ak budete len čakať, kedy na vás príde rad, môže sa stať, že to nebude nikdy. Ako teda byť šťastný?

Práca snov? Ako sa naozaj pracuje v Google?

Pracovať pre Google je snom mnohých ľudí. Takmer každý študent IT si svoje budúce povolanie predstavuje práve v takej firme ako je Google. Je však práca v Google taká skvelá ako vyzerá?

Ďalšie články