Najlepší recept ako zažiariť na pohovore

Čaká vás pohovor na vaše vysnívané miesto? Šanca na to, aby ste urobili dobrý dojem je len jedna. Nepremrhajte ju. Tu je niekoľko osvedčených rád, ako sa odlíšiť od stovky ďalších uchádzačov a vyniknúť u personalistu.

Nakloňte si personalistu na svoju stranu a ukážte, že práve vy ste ten, koho hľadajú. Ako? Nie je to až také zložité. Odhoďte stres. Práve ten mnohým zväzuje na pohovore ústa a veľakrát z nich vypustia niečo, čo by naozaj nemuseli. Vyskúšajte nasledujúce triky a personalista vám bude razom ležať pri nohách.

30 sekúnd

Mnohé vedecké články tvrdia, že si okolie o vašej osobnosti vytvorí názor len do 30 sekúnd. Dajte si teda záležať, aby váš prvý dojem stál za to. Nepodceňte outfit na pohovor. Nie nadarmo sa hovorí, čím sme lepšie oblečení, tím sa k nám okolie lepšie správa. Dajte si záležať aj na správnom výbere parfému. Zaujať sa dá aj inak ako na oko.

Telo držte vzpriamene a nezabúdajte na úsmev. Ten zachráni každú situáciu.

Pripravte sa na všetko

Zistite si všetko o firme, o oddelení a o pracovnej pozícii kam sa hlásite. Takto Vás nič neprekvapí a budete vedieť rýchlo reagovať. Pripravte si aj zoznam otázok, ktoré sa spýtate vy. Ak sa vás personalista opýta, či by vás niečo zaujímalo, neodpoviete len rezignovaným „nie”. Zaujímajte sa.

Dôležitá je aj vaša úvodná reč. Tou môžete nastaviť pohodové tempo celého rozhovoru.

Mnoho firiem reaguje na otázku „Ako zažiariť na pohovore?” slovami, nepodceňte prípravu a buďte spontánny. Tieto dva prístupy sa ale trochu odlišujú, však? Zrozumiteľnejšie by bolo povedať, pripravte sa, aby sme videli, že máte motiváciu u nás pracovať, ale zároveň buďte sami sebou a nehrajte sa na niečo čo nie ste, ak vám položíme otázku.

Zavtipkujte

Ak si s humorom veríte a vycítili ste svoju príležitosť, pokojne skúste využiť silu situačného humoru. Ak dostanete zákernú otázku a nebudete sa vedieť vymotať, vtipom môžete celú situáciu obrátiť vo svoj prospech. Uvoľnite sa, ako pri rozhovore s priateľmi. A keď vám personalista položí typickú Microsofťácku analytickú otázku, ako napríklad – Prečo sú poklopy na kanáloch okrúhle, kľudne odpovedzte slovami – Preto, že sú kanály okrúhle tiež.

Reagujte pohotovo

Pohovor je dialóg medzi dvoma alebo viacerými osobami. Udržiavajte komunikáciu v určitom tempe a nebuďte tuctoví naučené odpovede z internetu zakopte hlboko pod zem. Personalista už ich za svoju dlhoročnú kariéru určite niekoľkokrát počul. Buďte unikátni a na najčastejšie kladené otázky si pripravte niečo vlastné.

Buďte zdvorilí a poďakujte

Na vec, ktorá je nám vtĺkaná odmalička, mnoho ľudí zabúda ešte aj v dospelosti. Odlíšte sa od ostatných a skúste sa vryť personalistom do pamäti poďakovaním na konci pohovoru. Podajte mu ruku a poďakujte sa za jeho čas.

Pokojne môžete pridať zdvorilostné formulky, ako Rád som vás spoznal, Teším sa na ďalšie stretnutie/ e-mail či Majte pekný zvyšok dňa.

Trénujte pred zrkadlom

Zlepšíte si tak svoju gestikuláciu aj mimiku. Vaše gestá aj reakcie začnú byť po chvíli prirodzenejšie. Zistíte, čo na vás vyzerá dobre a na čom treba popracovať. Pokojne požiadajte aj niekoho iného, aby vás počúval. Ľahšie tak zistíte, kde robíte chyby a čo máte zmeniť. Dajte do svojho prejavu energiu. Nechcete predsa pôsobiť ako uspávač hadov. Jedine, že by ste sa hlásili na pozíciu jogína alebo relaxačného maséra.

Veľké gestá

Na tie pozor. Lepšie je pôsobiť umiernenejšie, než si zabrať celú miestnosť. Ak sedíte za stolom, nevykladajte si naň lakte. To sa považuje ako porušenie manažérskej etikety. Neprekrižujte si ruky a vyhýbajte sa častým dotykom svojej tváre či vlasov.

Psychológovia tvrdia, že na človeka lepšie zapôsobíte, ak raz za čas zopakujete jeho gestá. Malo by to v ňom vyvolať pocit, že ste si podobný.

Tak čo, idete do toho? Pozrite sa, čo na pohovoroch vyžadujú najznámejší slovenský zamestnávatelia a aké otázky na ich pohovoroch bežne padajú.

Aká bola vaša skúsenosť v poslednej práci? Podeľte sa s verejnosťou o skúsenosti s vašim bývalým zamestnávateľom. Zlý kolektív? Nepríjemný prístup nadriadených? Sem s tým. Ohodnoťte svojho zamestnávateľa a uľahčite tak ďalším ľuďom hľadanie dokonalej práce.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako zvládnuť pohovor v angličtine?

Rozposielali ste životopisy a odpovedali na kopec pracovných ponúk a inzerátov? Možno hľadáte prácu v zahraničí. Pohovor tak bude v cudzom jazyku. Aké sú najčastejšie otázky na pohovor v angličtine? A ako sa pripraviť?

Pripravte sa na pohovor a zvýšte šancu na úspech

Desiatky rozoslaných životopisov. Odmietavé e-maily. A zrazu to príde. Pozvanie na pohovor. Srdce vám búši. Neviete popadnúť dych. Čo teraz? Čo by ste mali spraviť? Ako zvládnuť pohovor? To vám hneď prezradíme. A nie je to nič zložitého.

Aké sú vaše slabé stránky?

Prišli ste na pohovor a zrazu na vás vybalia otázku o vašich slabých stránkach? Žiadny strach. Táto otázka je celkom bežná. Pripravte sa na otázku o vašich slabých stránkach na pohovore.

Ďalšie články