Práca snov? Ako sa naozaj pracuje v Google?

Pracovať pre Google je snom mnohých ľudí. Takmer každý študent IT si svoje budúce povolanie predstavuje práve v takej firme ako je Google. Je však práca v Google taká skvelá ako vyzerá?

Prácu v Google nezískate len tak. Boj je tvrdý a výberové konanie ešte tvrdšie. Len ten, kto je vytrvalý a najlepší prejde cez šesť kôl výberka. Ak sa mu to podarí, aj tak nie je isté, že bude robiť práve tú vysnívanú prácu. Keďže už len prejsť cez výberové konanie je ťažké, je jasné, že tu budú pracovať len tí najlepší s bystrou hlavou plnou vedomostí.

Práca snov s benefitmi od výmyslu sveta

Zo všetkých strán počujete o skvelých benefitoch, ktoré na zamestnancov Google čakajú. Jedlo, pitie a služby zadarmo, odpočívacia miestnosť, masáže alebo šlofík priamo v práci. Už len kvôli tomu musia byť zamestnanci Google šťastní. Veď prečo by nemali byť, keď sa podieľajú na inováciách a vývoji technológií budúcnosti?! Samojazdiace autá sú tu denným chlebom.

Podľa viacerých Slovákov, ktorí v Google pracujú, sú pracovné podmienky skutočne skvelé a naozaj také, ako sa prezentujú. Je vidieť, že Google si na výbere svojich zamestnancov dáva záležať, ale tiež ich aj náležite odmieňa.

Priestor pre vlastné nápady

To, že Google zamestnáva tých najlepších už vieme. Aj to, že o svojich zamestnancov sa stará a poskytuje im kopec benefitov. Avšak okrem toho, majú zamestnanci možnosť pracovať aj na vlastných nápadoch a projektoch. Môžete osloviť svojich kolegov a pracovať na tom spolu.

Benefity od Google

Na čo by ste chodili domov, keď všetko potrebné máte v práci? A zadarmo. Jedlo aj nápoje majú zamestnanci zadarmo sústavne, fungujú tu jedálne s bohatým výberom jedál ako aj kuchynky, ktoré spájajú jednotlivé kancelárie. Flexibilný pracovný čas, kedy sa bežne začína o desiatej alebo jedenástej hodine a na obed si môžete zájsť kedykoľvek. Navyše máte k dispozícii aj telocvičňu, bazén alebo volejbalové ihrisko. Využiť môžete relaxačné miestnosti aj masáže a nezaostane ani váš štvornohý miláčik, ktorého si samozrejme môžete do práce zobrať so sebou.

Všetko svetlo vrhá tieň

Áno, práca v Google je naozaj skvelá a v mnohých veciach je naozaj prácou snov. Vždy sa však nájde niečo, čo všetko dobré trochu sťahuje dole. A Google nie je výnimkou. Niektorí zamestnanci prezradili, čo je na práci v Google najhoršie a čo sa im nepáči.

1. Niečo za niečo

Ani tá najlepšia práca na svete vám nedokáže dať všetko, čo by ste chceli. Vždy je treba niečo obetovať. V Googli sa síce pracuje naozaj skvelo, ale na druhej strane tomu často aj veľa obetujete. Väčšinu života strávite s Googlom.

2. Možno vám nebudú veriť

Všetci si myslia, že pracovať v Googli je to najlepšie, čo vás mohlo stretnúť. Preto vám nemusia uveriť, keď im poviete, že to vlastne nie je také ružové, ako sa zdá. Alebo ak nedajbože chcete odísť, veď kto by si nechal ujsť takú skvelú prácu a dobrovoľne ju vymeniť?!

3. Až priveľká kvalifikácia

Google si môže vybrať kohokoľvek. Aj preto tu pracujú len tí najlepší. Avšak vysoké kritéria pre prijatie zamestnanca spôsobujú aj to, že mnohí sú prekvalifikovaní a často ten, kto má 20 ročnú prax robí to isté alebo menej ako ten, kto do Googlu príde rovno zo školy len s minimálnou praxou.

4. Priestor nado všetko

Videli ste tie fotky s úžasnými priestormi, ktoré Google má? Prezentujú to naozaj dobre, ale väčšina zamestnancov, pracujúcich v niektorej z hlavných budov, sa o stôl delia s ďalšími 3 alebo 4 kolegami. Nájsť si vlastný kúsok priestoru tu naozaj nie je jednoduché.

5. Zo startupu korporát

Google už dávno nie je startup. Dnes už je to obrovský korporát s tisícom a desaťtisícom zamestnancov. Dostať sa tak na vyššiu pozíciu alebo kariérny rast je preto dnes oveľa ťažší než v začiatkoch.

Google z domu

Bonusovým bodom je aj to, že Google nepodporuje prácu z domu. Všetko musíte robiť z priestorov firmy. To ste asi nečakali, však? Medzi všetkými tými úžasnými a pre niekoho nepredstaviteľnými benefitmi chýba ten, ktorý je u nás jedným z najviac cenených. A to možnosť home-office, teda práce z domu.


Čo myslíte? Je práca v Googli naozaj taká skvelá? Možno je a možno nie je. Vnímanie je veľmi subjektívne a často sa stáva, že práci tu obetujete celý život. Je treba myslieť aj na to, že niečo budete musieť obetovať. Či to bude voľný čas, rodina alebo zábava. Niečo z toho jednoducho pôjde preč.

Áno, pracovať v Google musí byť skvelé. A ak sa tam raz dostanete, určite sa toho miesta tak ľahko nevzdáte. Dostali sa medzi špičku a späť sa vám zliezať nebude chcieť. Myslite však na to, že každá práca, aj tá najlepšia, má svoje muchy.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Budú za nás pracovať roboti? Najžiadanejšie povolania budúcnosti

Nahradia nás naozaj roboti? Nebudeme v budúcnosti mať dostatok pracovných miest pre ľudí? To sú otázky, na ktoré zatiaľ odpovede nepoznáme. Aké sú najžiadanejšie povolania budúcnosti?

Preradenie na inú prácu: Kedy a ako?

Máte zdravotné problémy, ktoré vám nedovoľujú ďalej pracovať na rovnakej pozícii? Alebo si neviete rady, keď vás zamestnávateľ zrazu pridelí na inú prácu ako máte v zmluve stanovené? Aj preradenie na inú prácu má svoje podmienky a pravidlá.

Akú hudbu počúvať pri práci?

Hudba je určite nepostrádateľnou súčasťou života. Počúvame ju všade. V aute, v práci, v kuchyni či pri cvičení. Dokáže meniť naše emócie a zdvihnúť nám náladu. Vďaka nej dokážeme byť produktívnejší. Čo je ale najlepšie počúvať pri práci?

Ďalšie články