Sociálne siete v pracovnej sfére

Nájsť si dnes prácu nie je ťažké, ak viete, kde hľadať. No ťažšie môže byť nájsť si takú prácu, ktorá vás bude baviť a napĺňať. Sociálne siete dnes vládnu svetu a aj keď pracovné portály nenahradia, majú miesto aj v pracovnej oblasti.

Chcete mať úspešný inzerát? Nájsť si super prácu, ktorá vás bude baviť? Sociálne siete sú v tomto v dnešnej dobe naozaj skvelým pomocníkom. Poznáte frázu „Kto nie je na Facebooku, ako by ani nebol?“ Dnes už tak celkom neplatí a dôležitou súčasťou života sa stávajú aj ďalšie sociálne siete. Napríklad LinkedIn, ktorý je priamo vytvorený pre pracovné prostredie.

Facebook

Facebook patrí k najväčším a najrozšírenejším sociálnym sieťam Aj keď ho využívame najmä na zábavu, tak si tu dnes už viete aj nájsť prácu. Firmy Facebook často využívajú na prezentáciu firemnej kultúry na vlastnej stránke, ale tiež zverejňujú inzeráty na pracovné ponuky.

Facebook to vie, a preto nedávno zaviedol funkciu pracovných ponúk, ktorú môžete vidieť priamo na facebookovej stránke firmy. Práve tu nájdete výpis aktuálnych pozícií.

Ak však firma nevypíše vlastnú pracovnú ponuku, môže ju sprostredkovať pre iných. S týmto pomáhajú kampane, resp. cielené reklamy, ktoré môžete vidieť na vlastnej nástenke. Ak patríte do cieľovej skupiny, pracovná ponuka sa vám zobrazí. Po jej rozkliknutí vás zavedie na stránky danej firmy a priamo na pozíciu, ktorú ste videli. A už ide všetko tak, ako to poznáte, teda stačí odpovedať na pracovnú ponuku. Pracovné ponuky môžete nájsť aj v skupinách, ktoré sú na to určené a v ktorých členovia zverejňujú pracovné ponuky. Rovnako, ak niekto z vašich priateľov ponúka prácu, dozviete sa to.

Nevýhodou je to, že si tu inzeráty neviete nijako filtrovať a vybrať si tie, ktoré by vás zaujímali najviac.

LinkedIn

Sociálna sieť vytvorená pre účely, ktoré sa týkajú kariéry. Združuje desaťtisíce personalistov z rôznych firiem a rovnako tiež špecialistov v odbore. Ak si tu hľadáte prácu, mali by ste si vyplniť svoj profil, získať nejaké kontakty a skúsiť niekoho priamo osloviť. Určite nezaškodí, keď oslovíte niekoho z firmy, v ktorej by ste radi pracovali.

LinkedIn vlastne nahradil vizitky a je to najlepšia sieť, kde získavať pracovné kontakty a kde hľadať prácu.

Môžete si pridať svojich spolužiakov, bývalých kolegov a vytvoriť si tak sieť cenných kontaktov. Okrem toho môžete diskutovať s odborníkmi a získavať tipy z rôznych príspevkov. LinkedIn ponúka tiež možnosť recenzií, ktoré nahrádzajú klasické papierové referencie od zamestnávateľa. Väčšinou obsahujú vaše hodnotenie alebo hodnotenie vašej zručnosti, ktorú ste v profile uviedli. Rovnako sa tu môžu vaši kolegovia zmieniť o tom, ako sa s vami spolupracovalo a podobne.

LinkedIn patrí k najrýchlejším spôsobom, ako niekomu dáte najavo, že práve pracujete na zaujímavom projekte alebo stúpate po kariérnom rebríčku. Je tu totiž uvedená vaša kariérna história. A v profile toho môžete uviesť omnoho viac.Toto sú dve najväčšie siete, kde si hľadať prácu. LinkedIn je vlastne online CV, ktoré môžete mať vždy pri sebe, stačí si uložiť odkaz alebo stiahnuť aplikáciu. Facebook zase pravdepodobne nikdy nevymrie a stále tu bude čo hľadať. Najmä možnosti platenej reklamy sú pre firmy veľmi výhodným spôsobom, ako nájsť skvelých uchádzačov. Mnoho z mladých dnešnej generácie reaguje na pracovnú ponuku práve vďaka Facebooku či LinkedInu, alebo inej sociálnej sieti.

Pracovné portály sú však stále populárne. Najmä vďaka obrovskému výberu a možnostiam, kedy si môžete zobraziť len ponuky napríklad z vášho odboru alebo okolia. Rovnako je tu možné si ponuky filtrovať podľa platu, benefitov alebo hodnotenia. Jednoducho, pracovné portály tu boli a vždy budú. Práve vďaka možnostiam, ktoré sociálne siete, zatiaľ, ponúknuť nevedia.

Tak čo, ako si budete svoju budúcu prácu hľadať vy?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Hľadáte prácu? Vsaďte na sociálne siete

Nájsť si prácu v dnešnom svete nemusí byť také jednoduché ako sa zdá. Pracovné portály prekypujú inzerátmi a vybrať si spomedzi toho množstva to pravé pre vás je ťažké. Skúšali ste to už cez sociálne siete?

Hľadáme prácu, zn. Moderne

Hľadáte si prácu? A hľadáte na internete? Časom, kedy sme prehľadávali všetky noviny s pracovnými inzerátmi, už odzvonilo. Na rad prišiel internet. Ten má pri hľadáte práce naozaj veľa predností. Prečítajte si aké.

Ďalšie články