Hľadáte prácu? Vsaďte na sociálne siete

Nájsť si prácu v dnešnom svete nemusí byť také jednoduché ako sa zdá. Pracovné portály prekypujú inzerátmi a vybrať si spomedzi toho množstva to pravé pre vás je ťažké. Skúšali ste to už cez sociálne siete?

Význam sociálnych sietí je vo svete čím ďalej tým vyšší. A svoje miesto má aj pri hľadaní práce. Navyše medzi dnešnou generáciou X a Y, ktorá v online svete vyrastala a žije. Na sociálnych sieťach strávime väčšinu svojho času a ich potenciál tak vieme využiť aj pri hľadaní práce. Slováci sú však stále voči tomuto spôsobu celkom skeptický a nie všetci si takto dokážu hľadať prácu.

Ktorá sociálna sieť je na hľadanie práce najlepšia?

Vo svete svoju obľubu prežíva LinkedIn, sociálna sieť priamo prispôsobená kariérnemu životu a hľadaniu práce. Firma tu môže mať svoj profil a vy napríklad svoj životopis. Rovnako vám LinkedIn ponúka možnosť nájsť si ľudí z danej firmy alebo rovnakého odboru a pridávať sa do skupín.

LinkedIn slúži na profesionálny networking, pomôže vám získať odporúčania, naviazať kontakty, nájsť novú prácu, zapojiť sa do diskusií alebo si vytvoriť životopis.

Na Slovensku však na celej čiare vyhráva Facebook, a nemôžeme sa čudovať. Je to najobľúbenejšia platforma, kde sa ľudia stretávajú, diskutujú, zdieľajú svoje zážitky. A firmy to pochopili aj v našich končinách. Je potrebné sa prispôsobiť dobe, preto dnes nájdete takmer každú firmu na Facebooku s ich vlastnou stránkou.

Napriek tomu, že Facebook sa, na rozdiel od LinkedInu, chápe skôr ako zábavná platforma, tak tu už čoraz častejšie nájdete aj ponuky práce. Či už na stránkach samotných firiem alebo v kampaniach kariérnych portálov.

Sociálne siete sa môžu stať skvelým sprievodcom na ceste k novej práci. Avšak je treba sa zamyslieť aj nad tým, čo zdieľame a čo sa o nás môžu ostatní dozvedieť z nášho profilu.

Skontrolujte si nastavenie súkromia

Ak sa rozhodnete hľadať si prácu cez Facebook, určite sa pozrite na to, či máte správne nastavené súkromie. Máte svoj profil verejný? Je fajn vedieť, že nemáte a nechcete nič skrývať, na druhej strane však všetko uvidí aj váš budúci zamestnávateľ. A toho nemusí váš život na tejto sociálnej sieti zaujať tak, ako by ste chceli.

Je lepšie mať súkromie nastavené tak, aby váš profil videli len priatelia a nemať ho verejne. Verte, že každý zamestnávateľ si svojich budúcich kolegov preklepne aj na sociálnych sieťach.

Nemusíte zverejňovať všetko

Svoje osobné informácie by ste si mali chrániť. A najmä na sociálnych sieťach si dávať pozor na to, čo o sebe komunikujete a ako sa chcete prezentovať. Nechcene tak môžete zverejniť niečo, čo vás v očiach zamestnávateľa môže posunúť nižšie.

Na LinkedIn máte možnosť vytvoriť si váš životopis. Neberte to však postupne ako podľa vzoru životopisu. Na sociálnych sieťach by ste nemali zverejňovať celý jeho obsah, stačí, ak uvediete napríklad, kde ste študovali alebo pracovné skúsenosti.

Dôveruj, ale preveruj

Okrem toho, čo zverejňujete, si určite dajte pozor aj na to, koho si na sociálnej sieti pridávate do priateľov a kontaktov. Je lepšie pridávať si len ľudí, ktorých poznáte. Ak vám niekto napíše, že ponúka prácu, ale niečo sa vám na tom nezdá, neskočte na návnadu. Môže sa stať, že z vás len vytiahne nejaké peniaze a už o ňom nikdy nebudete počuť. A samozrejme žiadnu prácu nedostanete.


Práve dnešná generácia si často nachádza prácu práve vďaka kampaniam na sociálnych sieťach. Je však dôležité dbať aj na to, čo o sebe na Facebooku a iných sociálnych sieťach uverejňujete. V žiadnom prípade nikde a nikomu nedávajte osobné informácie ako občiansky preukaz alebo číslo účtu. Tieto veci určite nikto nepotrebuje, ak vám chce ponúknuť prácu.

Nie je na škodu si prejsť nastavenia súkromia a nemať celý svoj súkromný život a párty fotky ako na tanieri pre každého, kto si vás vyhľadá.

LinkedIn je veľmi dobrý pomocník pri budovaní networkingovej siete a kontaktov. Takisto sa môžete dostať do komunity vo svojom odbore, viesť diskusie a vytvoriť si životopis online.

Už ste hľadali prácu na sociálnych sieťach? A našli ste svoje vysnívané miesto?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Hľadáme prácu, zn. Moderne

Hľadáte si prácu? A hľadáte na internete? Časom, kedy sme prehľadávali všetky noviny s pracovnými inzerátmi, už odzvonilo. Na rad prišiel internet. Ten má pri hľadáte práce naozaj veľa predností. Prečítajte si aké.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ďalšie články