Tieto povolania už nenájdete. 10 najbizarnejších povolaní minulosti

Takého okultistu, alchymistu alebo kovboja, by ste dnes už na svete hľadali márne. V minulosti existovali povolania, ktoré sa v dnešnej dobe javia ako veľmi zvláštne. Niektoré z nich by ste veru robiť nechceli.

Dnes už ich nepotrebujeme, ale v minulosti boli žiadané. Pre nás už patria do kategórie bizarností a zvláštnych povolaní. Niektoré z nich možno poznáte, napríklad alchymistu, okultistu alebo aj kovboja či dohadzovačku, najmä z rozprávok. A tieto zamestnania ste kedysi mohli dokonca aj študovať.

Čo minulosť vzala, budúcnosť nenavráti

Asi ste si všimli, že mnohé povolania z minulosti dnes už neexistujú. Niektoré zanikli úplne, niektoré ešte existujú, ale sú veľmi vzácne. Tento proces je prirodzený. V budúcnosti zase zaniknú povolania, ktoré máme dnes, a ktoré dnes považujeme za úplne normálne. V budúcnosti ich však už nebudeme potrebovať. Zatiaľ nevieme, či a kedy nás prípadne nahradia roboti a my nebudeme musieť nič robiť, ale isté je, že mnohé z dnešných povolaní jednoducho za pár generácií už ľudia budú, rovnako ako my tie z minulosti, radiť ku kategórii najbizarnejších povolaní.

Vývoj jednoducho nezastavíte, a preto sa nemôžeme čudovať, keď aj to naše povolanie v budúcnosti nebude existovať. Zostane len pár dôkazov o tom, že raz ich niekto robil.

Bizarné povolania minulosti

Minulosť nám poskytuje pohľad na rôzne zvláštne veci, ktoré dnes už nepoznáme. Nie sú to len bizarné povolania, ale aj bizarné situácie a udalosti. Stačí sa pozrieť na udalosti, ktoré svet priviedli do 2. svetovej vojny. Ale tieto udalosti odložme nateraz bokom a poďme sa pozrieť na zaniknuté a tie najbizarnejšie povolania minulosti.

Lovec mŕtvol

V storočiach, kedy sa lekárska veda len formovala, potrebovali profesori a lekári na fakultách na niečom, alebo na niekom, svoje poznatky ukázať, predviesť a v neposlednom rade potrebovali skúmať a bádať. Pre také prípady existovali Resurrectionisti, ktorí vykopávali mŕtve telá a následne ich predávali lekárskym fakultám.

Lapač krýs

Že bol stredovek plný myší a krýs, už vieme. Nejako sa ich však museli aj zbavovať, preto existovalo povolanie chytača krýs, ktorý mal veľmi jednoduchú náplň práce. Chytal krysy a iné hlodavce, aby sa zabránilo šíreniu chorôb. Alebo sa riziko prenosu aspoň trochu znížilo. Povedzte úprimne, kto z vás by chcel robiť túto prácu?

Zberač pijavíc

Ešte chvíľku zostaneme pri práci, ktorú by dnes asi veľa ľudí nechcelo. Púšťanie žilou bolo v minulosti jedným z najmodernejších zázrakov medicíny a kvôli tomu sa pijavice stali vzácnym a nedostatkovým tovarom. Úlohou zberača pijavíc bolo tieto tvory hľadať, nalákať na zviera a predať lekárom.

Pijavice sa na lekárske účely využívajú aj dnes, ale patria skôr do kategórie alternatívnej medicíny a liečiteľstva.

Zdvíhač koliek

V dobe, keď vznikol bowling, dnes veľmi obľúbená hra, ešte samozrejme neexistovali technológie a mechanizmy, ktoré dnes už automaticky postavia bowlingové kolky späť na dráhu ako by sa nič nestalo. V minulosti túto prácu robili najmä mladí chlapci, ktorí po zhodení kolky opäť poskladali na miesto.

Rezač ľadu

Poznáte animovanú rozprávku Ľadové kráľovstvo? Veríme, že áno, veď kto by odolal milému sobovi a vtipnému snehuliakovi. A možno si aj pamätáte, že v jednej scéne chlapi rezali ľad. Verte alebo nie, táto práca kedysi naozaj existovala a vyzerala úplne rovnako.

Keď v zime zamrzli vodné hladiny, rezači ľadu si zobrali píly s veľkými zubami a začali ľad rezať na kocky. Tie potom vytiahli, naložili a predávali v meste.

Keďže na mrazničku v tej dobe ľudia ešte ani len nepomysleli, kupovali si ľad, ktorý sa používal na chladenie potravín po celý rok.

Svetlonos

Až do chvíle, kedy vzniklo elektrické osvetlenie, museli lampy na noc rozsvietiť sami ľudia. Používala sa k tomu dlhá palica a stretnúť týchto rozsvecovačov ste mohli naozaj všade. Ráno ich chodili zase zhasínať. Takýto rozsvecovači existovali nielen na uliciach mesta, ale aj v každom väčšom dome a zámku. Rozsvietiť na noc stovky lámp určite nebolo jednoduché. No, buďme radi, že dnes stačí cvaknúť vypínačom.

Sadzač

Než vznikla dnešná tlačiareň, museli ľudia jednotlivé knihy a texty najprv prepisovať ručne a neskôr jednotlivé písmená vysadiť na dosku, ktorá sa potom otlačila na papier. Jednoduché to však naozaj nebolo. Písmená sa vysádzali zrkadlovo, rovnako ako celý text, preto musel mať sadzač nielen trpezlivosť a presnú a pevnú ruku, ale aj dobré oko. Ak urobil chybu, musel všetky písmená vytiahnuť a od danej chyby začať znova.

Vysádzať jednu stranu často zabralo aj viac ako jeden deň. Trpezlivosť teda bola namieste.

Vyhadzovač

Možno ste si teraz povedali, že predsa vyhadzovačov máme aj dnes. To je pravda, ale tí v minulosti boli úplne iní. Ich prácou nebolo vyhadzovať ľudí z klubov, ale túlavých psov z kostolov v dobách kráľovnej Alžbety.

Kráľovský sprevádzač

Znie to vznešene, nemyslíte? Práca na kráľovskom dvore vám v minulosti zaistila určité postavenie. Bohužiaľ, v tomto prípade to nemusí byť úplne pravdivé. Tento sprevádzač totiž sprevádzal kráľa, alebo kráľovnú a iných členov kráľovskej rodiny, na toaletu. Prečo? Predstavte si napríklad barokového kráľa, oblečeného v niekoľkých vyčačkaných vrstvách, ako sa sám snaží vyzliecť zo šiat, aby mohol ísť na záchod. No, práca to bola zaujímavá. Veď kto mal tú česť vidieť kráľovské pozadie?

Profík v trúchlení

Pohreby nie sú veselou záležitosťou ani dnes. V minulosti existovalo povolanie profesionálneho smútiaceho, ktorého si ľudia alebo pohrebný ústav zaplatili, aby na pohrebe plakal a smútil. Jednoducho akoby vyjadril ich emócie namiesto nich.

Toto povolanie ešte v niektorých dedinkách nájdete, napríklad v Grécku, kde tzv. plačky boli naozaj veľmi uznávané. Dnes ich už veľa nie je a táto tradícia sa už vytratila.


Chceli by ste niektoré z týchto zamestnaní robiť? Možno tak vyskúšať na jeden deň, ale pravdepodobne by ste ani jedno nechceli vykonávať celý život. Priznajme si, že dnešné povolania máme omnoho radšej. Koho už by bavilo sprevádzať kráľovnú na toaletu alebo chytať po meste hlodavce. A náš zoznam takýchto povolaní určite nezhŕňa všetky tieto zvláštne zamestnania.

Neunáhlime sa ale, pretože aj my v súčasnosti máme v niektorých krajinách povolania, ktoré sa ostatným javia zvláštne. Taký zatláčať ľudí v tokijských vlakoch alebo rátač labutí v grófstvach Anglicka. Veď napokon, prečo nie?!

A čo nám prinesie budúcnosť? Na to si ešte budeme musieť počkať. Chceli by ste si vyskúšať niektoré z povolaní, ktoré už dnes neexistujú? A aké povolania by ste chceli, aby nám priniesla budúcnosť?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Založte si startup. Jednoduchý návod ako na to

Máte super nápad, ktorý dokáže pomôcť tisíckam ľudí? Problém je v tom, ako ho medzi tých ľudí dostať. Rozmýšľali ste už nad založením startupu? Nie je to také ťažké ako sa môže zdať.

Práca, ktorá ťa baví: Sen či realita?

Možno ste práve skončili školu a hľadáte si prácu. Rozosielate životopisy, ale akosi to stále nejde? Radi by ste našli prácu, ktorá vás bude baviť a budete sa v nej cítiť dobre. Ako na to?

Chcete byť šťastný? Poradíme vám ako na to

Máte pocit, že vám nič nevychádza? Nič vás neteší? Šťastie vás obchádza oblúkom? Aby ste boli šťastný a spokojný, musíte preto aj niečo urobiť. Ak budete len čakať, kedy na vás príde rad, môže sa stať, že to nebude nikdy. Ako teda byť šťastný?

Ďalšie články