Tieto suveníry kolegom nenoste

Darčeku z dovolenky sa poteší snáď každý. Dáme tak ľuďom najavo, že nám nie sú ľahostajní. Avšak nie všetko prejde colnou kontrolou. Prezradíme Vám zoznam rizikových suvenírov, ktoré sa prevážať nesmú. Ktoré z nich ste už v minulosti priviezli ilegálne?

Čas dovoleniek je opäť tu a s ním aj ideálna príležitosť na obdarovanie svojich kolegov v práci nezvyčajnými suvenírmi. Každý si túži priniesť z dovolenky niečo na pamiatku alebo sa len pochváliť tým druhým, kde bol. Náramky, ozdoby, cigary, exotické rastliny alebo tamojšie údené špeciality. Výber je naozaj široký. Prispôsobte darček k osobnosti Vášho kolegu. Zaručene ho potešíte a môžete zakrátko čakať aj Vy darček od neho.

Dajte si ale pozor. Vaše nadšenie z pekného darčeka v stánku so suvenírmi môže pominúť na letisku, pri colnej kontrole. Niektorý tovar sa preclieva a na iný je zase stanovený presný počet kusov na vývoz. Odísť môžete aj s pokutou a ďalšími nepríjemnosťami, ktoré vedia pekne pokaziť dojem z celej dovolenky. A to všetko pre jeden suvenír?

Chránené suveníry

Verte, či nie, takéto suveníry Vás môžu dostať aj za mreže. Ak sa chystáte do destinácie mimo Európskej únie, mali by ste si overiť, ktoré suveníry si nesmiete preniesť. Niektoré krajiny zakazujú výrobky zo slonoviny alebo mušle a hviezdice. Pre tieto artikle existuje medzinárodný dohovor CITES so zoznamom rizikových suvenírov. Rizikom sú najmä chránené druhy zvierat ale aj starožitnosti.

Chystáte sa do Ameriky?

Vyškrtnite zo svojho zoznamu suvenírov orchidey a ich sadenice, mahagónové predmety, kaktusy aj rôzne typy kožušín. Najčastejšie robia cestovatelia chyby v tom, že sa snažia priniesť si kožušinu z medveďa alebo indiánske čelenky z peria chránených vtákov. Hadia koža na kabelkách, topánkach a peňaženkách sa zakazuje tiež.

Pri výbere bižutérie majte oči otvorené, koraly a ozdoby z pancierov korytnačiek si priniesť nemôžete. Ak na ne teda nevlastníte povolenie, tieto suveníry Vám zabavia. Bez povolenia by ste si nemali vziať ani mušle, ale povedzme si pravdu, jedna mušlička predsa nikomu neuškodí.

Afrika má tiež svoje ohrozené druhy

V Afrike sa nedá získať povolenie na prevoz slonovinových výrobkov ani rohov z nosorožcov. S povolením si ale môžete dožičiť trochu radosti a priniesť kolegom alebo priateľom pravý africký sukulent či výrobky z hadej kože alebo pancierov korytnačiek. Dokonca aj na prevoz chameleónov a jašteríc sa povolenie dá získať.

V Ázii pozor na toto

Priniesť si z Číny tradičnú medicínu si rozhodne môžete. Pozor si ale dávajte na tú, ktorá obsahuje naložené hady. Zavítali ste do Indie? Žije tam druh antilopy tibetskej, zvanej Čiru. Rozhodne si nekupujte šál z jej vlny. Mohlo by Vás to vyjsť draho.

Koľko tovaru si môžete preniesť?

V rámci Európskej únie

V Európe si môžete vziať cez hranice 4 kartóny cigariet, čo je 800 kusov. Pokiaľ však hovoríme o cigarách, tých si môžete previezť 200 kusov. Na víno je stanovená kvóta 90 litrov. Pričom piva si môžeme doniesť až 110 litrov.

Mimo Európskej únie

Do lietadla Vás pustia s maximálne desiatimi škatuľkami cigariet a 50 kusmi cigár. Máte známeho, ktorý zbiera pivá z rôznych krajín sveta? Výborne, doniesť sa dá až 16 litrov piva, ale pri víne pozor. Priniesť si môžete len 4 litre.

Ale ako je to s parfémami?

Tie by Vašu kolegyňu potešili. Máme pre Vás dobrú správu. Do lietadla si môžete parfémov vziať koľko chcete, bez obmedzenia. Pokiaľ chcete obdarovať známych exotickou odrodou kávy alebo čaju, majte na pamäti, že s viac ako 500 gramami kávy a 100 gramami čaju do lietadla nesmiete.

Tipy na darčeky z dovolenky

Prekvapte kolegov niečím kvalitným, napríklad kaviárom alebo tradičnými čínskymi paličkami na sushi. Určite nedajte prednosť otrepaným kúskom ako mini Eiffelovke alebo magnetke na chladničku. Buďte kreatívnejší. Siahnite po zmesi exotických korenín alebo tamojšej soli s bylinkami do kúpeľa alebo pokojne vezmite niečo šialené, samozrejme, ak sa to k danej osobe hodí. Matrioška s podobizňou Donalda Trumpa z Ruska alebo skôr lízanka so sušeným škorpiónom vo vnútri z Egypta? Čo by ste prijali skôr?

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Krátenie dovolenky. Kedy o ňu môžete prísť?

Nastala u vás niekedy situácia, kedy ste zistili, že vaša dovolenka bude krátená? Viete prečo? A viete kedy vám dovolenku môže zamestnávateľ krátiť? Alebo ste zostali dlho práceneschopný? Kedy a ako sa kráti dovolenka sa dozviete v tomto článku.

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Neznesiteľné horúčavy. Na čo máte nárok v práci?

Teploty sa v lete menia ako na hojdačke. Jeden deň chodíme v šortkách a tielku a ďalší takmer v zimných kabátoch. Ani jedno nie je príjemné a vždy si pri jednom budeme želať druhé a naopak. Ako je to s horúčavou na pracovisku?

Ďalšie články