Týmto zabíjate svoj životopis. Čo do životopisu nepatrí?

Personalistovi trvá len pár sekúnd než rozhodne o vašom osude. Životopis je vašou vstupenkou do sveta. Chcete urobiť dobrý dojem a získať pozvanie na pohovor? Tieto veci do životopisu určite nepatria.

Dobre napísaný životopis vám môže priniesť šancu získať skvelú prácu. Na základe neho sa zamestnávateľ rozhoduje, či vám dá šancu a spozná vás na osobnom pohovore. Preto by ste si na napísaní životopisu mali dať záležať. Čo má životopis obsahovať? A čo doňho naopak nikdy nepísať?

Čo napísať do životopisu?

Životopis je vašou vizitkou. Určite by mal obsahovať vaše kontaktné informácie. Vynechať by ste nemali ani informácie o vzdelaní a pracovných skúsenostiach. Uviesť môžete aj zručnosti, schopnosti, jazykové a iné znalosti. Vzdelanie aj pracovné skúsenosti píšte od tých najnovších, teda chronologicky od posledného zamestnania alebo školy, kde ste študovali naposledy.

Na začiatok životopisu môžete dať aj krátke predstavenie, ktoré vás personalistovi priblíži. Stačia 3 vety.

Najčastejšie chyby v životopise

Robíme ich všetci. Chyby. Nič nie je dokonalé, preto nikdy nebude dokonalý ani váš životopis. Napriek tomu existuje niekoľko chýb, ktoré sa v životopise objavujú veľmi často. Aj keď sa už toľko popísalo, ako napísať životopis. Čo teda do životopisu nepatrí?

Priveľká kreativita

Ak sa hlásite na pozíciu kreatívneho marketéra, trocha kreativity nezaškodí. Ale dajte si pozor, aby ste to neprehnali. Vyhnite sa ozdobným fontom písma, ktoré nikto nebude vedieť prečítať, aj obrázkom, šípkam alebo smajlíkom. Len tým v životopise urobíte neporiadok a v personalista sa v takom chaose ani nebude snažiť vyznať.

Tiež zabudnite na kreatívne texty alebo názvy pozícií. Držte sa radšej osvedčenej klasiky štruktúrovaného životopisu. A myslite na to, na akú pozíciu sa hlásite a či si tú trochu kreativity môžete dovoliť.

Iné je, ak budete žiadať napríklad o miesto grafika alebo kreatívneho človeka v nejakej reklamnej agentúre. Ani tu to však nesmiete preháňať. Menej je viac.

Zbytočné informácie

Písať do životopisu, čo radi robíte vo voľnom čase, je už celkom prežitok a mali by ste túto sekciu zo životopisu vypustiť. Môžete to spomenúť v motivačnom liste. Rovnako aj vaše vlastnosti sa už v životopise neuvádzajú.

Zbytočné je aj uvádzať informácie o jazykoch, ktoré sú samozrejmé. Ak ste Slovák, ktorý hľadá prácu na Slovensku a posiela životopis na pozíciu do slovenskej firmy, je naozaj zbytočné písať medzi jazykové znalosti aj slovenský jazyk na úrovni rodeného hovorcu. Rovnako aj jazyky, ktorými sa nedohovoríš. Je síce pekné, že sa učíš čínsky, ale tvoja úroveň ti zatiaľ nedovoľuje viesť konverzáciu.

Iné je, ak žiadate o prácu v zahraničí. Vtedy môžete uviesť aj svoj rodný jazyk.

Žijem online

Sociálne siete vládnu svetu. Do životopisu ich však naozaj uvádzať nemusíte a ani by ste nemali. Nie je potrebné medzi zručnosti písať Facebook či Instagram, ak sa teda nejedná o pokročilé znalosti, ktoré sa vyžadujú napríklad v online marketingu. Uviesť môžete svoj LinkedIn profil.

Pripojiť môžete aj Instagram, ale len v prípade, že vám nahrádza vaše portfólio.

Každá práca sa počíta

Nie. Naozaj nemusíte písať ako ste dva mesiace pracovali ako maskot reštaurácie a chodili po ulici v obleku hamburgeru či iného jedla. Ani do pracovného životopisu nepíšte brigády, ktoré ste robili, keď ste mali 14 alebo 15 rokov. Takéto pracovné miesta často nemajú s prácou, o ktorú sa uchádzate, nič spoločné.

Aj keď ťa prvé brigády niečo naučili, očko si s nimi u personalistu neurobíš. Miesto tu radšej zaplň relevantnými pracovnými skúsenosťami.

Emailový mág

Odoslali ste svoj životopis z emailovej adresy somborec@domena.sk? Takto to určite nepôjde. Personalistu s tým síce pobavíte, ale vo väčšine prípadov sa vám neozve. Ak nemáte aspoň jednu profesionálnu emailovú adresu, rýchlo si ju vytvorte. Mala by mať tvar menopriezvisko@domena.sk.

Boli ste jednotkár

Vaše známky zo školy ani z maturity naozaj nikoho nezaujímajú. Ani to, na akú známku ste zložili štátnice alebo či máte červený diplom. Áno, je super, že ste boli skvelý študent a viedli ste si v škole výborne, ale to neznamená, že si dobre budete viesť aj v práci.

V životopise svoje známky zo základnej školy ani z maturít neuvádzajte. Personalistu zaujímajú pracovné skúsenosti a aktivity pri štúdiu.

Selfie radšej nie

Ak chcete k životopisu pripojiť fotku, zvoľte radšej profesionálnu fotku z ateliéru. Ak takú nemáte, nechajte sa vyfotiť. Selfie alebo fotku na občiansky k životopisu nepripájajte. Môžu len pokaziť dojem z inak dobrého životopisu.

Investujte do profesionálnej fotky. Vyplatí sa vám to aj do budúcnosti.


Priznajte sa, ktoré z týchto chýb máte v životopise vy? Určite sa tam aspoň jedna nájde. A ak nie, tak vám blahoželáme ku skvelému životopisu. Teraz už nezostáva nič iné len ho rozoslať do firiem. Budeme vám držať palce, aby ste, s teraz už bezchybným životopisom, získali svoje vysnívané miesto.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Píšeme životopis: Čo všetko v ňom uviesť?

Ak si hľadáte prácu, určite potrebujete životopis alebo curriculum vitae. Práve ten je vašou vizitkou, na základe ktorej vás môžu vybrať. Preto je dobré mať v ňom všetko potrebné. Čo všetko v životopise uviesť sa dočítate na ďalších riadkoch.

Ako na životopis v angličtine?

Chceš získať prácu v zahraničí? Alebo tam študovať? Angličtina je dnes základ, ktorý sa očakáva takmer všade. Ako správne napísať životopis v angličtine, ti povie tento článok. Tak čítaj ďalej.

Ako si hľadať prácu?

Ste absolvent a hľadáte uplatnenie? Alebo vás už vaša práca nebaví? Chcete zmenu? Alebo sa vám jednoducho nedarí získať prácu? Možno robíte niečo zle. Prezradíme vám, ako si nájsť prácu. Čítajte ďalej.

Ďalšie články