Ušetrite si dovolenku: Máte nárok až na 22 dní plateného voľna

Chystáte sa k lekárovi alebo na pohreb? Väčšina týchto udalostí sa odohráva v bežný deň. A aj keď zamestnávateľom sa to nie vždy páči, máte v tieto dni nárok na platené voľno.

Objednali ste sa k lekárovi, ale ten vám dal termín počas vašej pracovnej doby? Určite teraz riešite otázku, či si zobrať dovolenku. Alebo sa chystáte na pohreb blízkej osoby či svadbu, vlastnú alebo niekoho z rodiny? Odpoveď na tieto otázky a dilemu dovolenky, vyrieši platené voľno. Nie v každom z týchto prípadov ho ale dostanete. Kedy máte nárok na platené voľno podľa zákonníka práce?

Ak chcete získať pracovné voľno, teda platené voľno, budete musieť zamestnávateľovi všetko náležite preukázať potrebnými dokladmi. Myslite na to!

Až 2 mesiace bez práce

Teraz si asi hovoríte, že sme sa museli zblázniť. Zákonná dovolenka je 20 dní, žiadny zamestnávateľ by vám predsa nedal ďalšie dni dovolenky a ešte vám ich aj preplatil, len ak by to bol jeden z benefitov, ktoré poskytuje. Ale je to pravda. Podľa zákona máte nárok až na 22 dní voľna naviac. Samozrejme, musíte splniť nejaké podmienky, ako je riadne preukázanie sa dokladom, že ste napríklad boli na pohrebe alebo u lekára.

Priepustku k lekárovi, ak teda nie je možné si k nemu zájsť po pracovnej dobe, si môžete zobrať až počas 14 dní. A tento čas je zamestnávateľ povinný vám preplatiť ako platené voľno.

Prečo je to až 22 dní? Vyššie už sme spomenuli, že za návštevu lekára si môžete vybrať pracovné voľno až 14 dní. Ďalej máte možnosť plateného voľna na svadbu, a rovnako získate až 3 dni plateného voľna na pohreb. Narodilo sa vám dieťa? Preplatia vám 2 dni. Sťahujete sa? Máte rovnako nárok na pracovné voľno na 2 dni, tu ho však zamestnávateľ nie vždy preplatí.

Pracovné voľno s peniazmi či bez nich?

Áno, mať ďalších 22 dní k dobru je skvelé, ale nie v každom prípade máte všetky dni aj preplatené. Tu už záleží na rôznych okolnostiach, ako napríklad či idete na svoju vlastnú svadbu alebo svadbu príbuzného.

V rámci ďalších 22 dní voľna máte nárok na voľno s náhradou mzdy aj bez nej. Záleží v akom vzťahu ste k danej osobe v prípade úmrtia a svadby, aj koľko dní na platené voľno na lekára ste si už vyčerpali.

Návšteva lekára

Na návštevu lekára si môžete vybrať ďalších 14 dní voľna naviac. Bohužiaľ, nie všetky budete mať aj preplatené. Platené voľno na lekára máte len 7 dní, za ostatných 7 už vám náhrada mzdy nenáleží. Návšteva lekára je jeden z najčastejších faktorov, kedy si v práci zoberiete priepustku, pretože po pracovnej dobe sa k nemu už zväčša nedostanete, ide tak o dôležitú osobnú prekážku v práci.

Nezabudnite si však u lekára nechať potvrdiť priepustku, ktorá slúži ako doklad pre zamestnávateľa.

Preplatených môžete mať aj ďalších 7 dní, ak k lekárovi idete s deťmi, manželom či manželkou alebo inými rodinnými príslušníkmi. Zamestnávateľ vám takto preplatí až 14 dní.

Na čo si dať pozor pri návšteve lekára?

Mnohí z nás stihnú lekára vybaviť za krátky čas, no do práce sa im už veľmi nechce. Veď na čo by sme tam chodili, keď máme potvrdenie na celý deň, no nie? Pozor! To, že máte potvrdenie od lekára neznamená, že máte automaticky voľno celý deň a ešte aj zaplatené.

Platené voľno na lekára máte na celý deň len v prípade, že vám lekár potvrdí celodenné ošetrenie.

Svadba

Ako je to so svadbou? Ako svadobný deň je častokrát stanovená sobota, preto si možno toho voľna veľmi neužijete. Platené voľno na svadbu máte len v prípade vlastnej svadby a len v deň svadby, teda ak sa koná v bežný pracovný deň. Ak idete na svadbu svojim deťom alebo rodičom, nárok na deň voľna v deň svadby máte tiež, no už vám nenáleží náhrada mzdy.

Nezabudnite, že na svadbu máte jeden deň voľna a len v deň konania svadby. A je potrebné ho preukázať, napríklad sobášnym listom. Je však možné, že získate aj deň voľna pred svadbou, to však už záleží na dohode so zamestnávateľom.

Narodenie dieťaťa

U matiek to asi nemusíme rozoberať, keďže doma v kľude je už niekoľko týždňov pred pôrodom. U otcov to je však iné. Môžu získať materskú aj rodičovskú dovolenku, dokonca aj materské, ale môžu dostať aj platené voľno? Áno, môžu. Ak ste muž, pri narodení dieťaťa máte nárok na platené pracovné voľno, avšak len na nevyhnutný čas prevozu matky.

Čoskoro si však môžete polepšiť až 10 dňami plateného voľna pri narodení dieťaťa.

Sťahovanie

Vedeli ste, že aj v prípade, že sa sťahujete, máte nárok na voľno? Už to však nie vždy musí byť aj voľno platené a záleží na firme samotnej. Zákonník stanovuje povinnosť zamestnávateľovi dať vám jeden deň voľna, ak sa sťahujete v rámci mesta. Ak sa sťahujete do iného mesta, voľné dni dostanete dva.

Kedy vám voľno za sťahovanie preplatia?

Je tu možnosť, keď dostanete na sťahovanie platené voľno. A to v prípade, že sa sťahujete v záujme zamestnávateľa. Dostať môžete 1 – 2 dni plateného voľna.

Pohreb

Na pohreb môžete získať až 3 dni voľna naviac. Záleží však na tom, aký ste mali k zomretému vzťah a či organizujete pohreb. Ak idete na pohreb manželovi či manželke alebo dieťaťa, máte nárok na 3 dni plateného voľna na pohreb. Na pohreb rodiča, súrodenca, svokry či svokra, dostanete jeden deň plateného voľna. Ak pohreb aj zabezpečujete, máte nárok na ďalší deň plateného voľna.

Štúdium

Chcete sa v rámci kariéry vzdelávať? Ak je to v záujme zamestnávateľa, môže vám poskytnúť študijné voľno s náhradou mzdy aj na 40 dní. Záleží však na tom, či budete potrebovať čas len počas výuky, na skúšku, záverečnú skúšku alebo na štátnice.

Pri obyčajnej skúške máte nárok na 2 dni plateného voľna, pri príprave na záverečnú skúšku alebo maturitu je to 5 dní a na štátnice až 40 dní. 10 dní dostanete aj na spracovanie a obhajobu bakalárskej alebo diplomovej práce.


Odteraz si ušetríte dovolenku za lekára alebo pohreb. A nezabúdajte vždy zamestnávateľovi priniesť všetky potrebné doklady o tom, že ste naozaj boli u lekára alebo ste mali svadbu. Napríklad potvrdenú priepustku či sobášny list.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dovolenka a ako ju vypočítať

Či už v zime alebo v lete, každý túži po odpočinku a čase strávenom s rodinou či priateľmi. Bez práce a bez stresu. Najlepšie je zobrať si v práci dovolenku. Čo sa môže stať a môže vám ju zamestnávateľ neschváliť? Čo by ste mali vedieť o dovolenke?

Krátenie dovolenky. Kedy o ňu môžete prísť?

Nastala u vás niekedy situácia, kedy ste zistili, že vaša dovolenka bude krátená? Viete prečo? A viete kedy vám dovolenku môže zamestnávateľ krátiť? Alebo ste zostali dlho práceneschopný? Kedy a ako sa kráti dovolenka sa dozviete v tomto článku.

Flexibilná pracovná doba: Je dôležitejšia než vyššia mzda?

Flexibilná pracovná doba je dnes benefitom, ktorý často láka mnoho ľudí. Pre niekoho je dokonca dôležitejší než vyšší plat. Flexibilnú pracovnú dobu oceňujú najmä mamičky, ale aj študenti.

Ďalšie články