Úspešný kandidát by sa mal vedieť na pohovore v Unicorne dobre predať

Aké otázky padajú na pohovore v Unicorne, ako vyzerá samotný priebeh prijímacieho konania a ešte oveľa viac nám prezradila Denisa Farkasová, Recruitment Consultant pre firmu Unicorn.

Software je dnes všade. Sprevádza nás na každom kroku. Je vo všetkom, s čím sa stretávame, uľahčuje nám prácu, zjednodušuje nám život. Unicorn je jednou z fabrík na software, ktorá v tejto oblasti zohráva výraznú úlohu nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Pôsobí na trhu už od roku 1990 a za tú dobu vytvorila rad špičkových a rozsiahlych riešení.

Unicorn je spoľahlivý IT partner pre viac ako 300 významných firiem v 25 krajinách sveta. Spája skúsenosti v IT a znalosti odvetvových vertikál v bankovníctve, energetike, utilitách, výrobe a obchode.

Dlhodobo sa sústredíme na vysokú pridanú hodnotu a konkurenčnú výhodu v prospech našich zákazníkov. Najvýznamnejšou súčasťou skupiny Unicorn je Unicorn Systems, súkromná vysoká škola Unicorn College a internetová služba Plus4U.

Unicorn na Slovensku pôsobí ako Unicorn Systems SK od roku 2000. Svoje sídlo má v bratislavskej Petržalke a od roku 2016 je v prevádzke vývojové centrum v Prešove.

Čomu by sa mal uchádzač venovať pri príprave na pohovor?

Celé sa to začína už pri reakcii na ponuku, jednoznačne zapôsobí dobre pripravené, originálne CV, ktoré by malo obsahovať iba tie najdôležitejšie a najrelevantnejšie informácie.

Je potrebné vedieť sa "predať", prísť na osobné stretnutie s dobrou náladou a na čas.

Na úvod sa kandidáta vždy pýtame, či pozná Unicorn a prečo sa rozhodol pre našu ponuku. Je preto dobré, aby si pozrel informácie o spoločnosti, firemnej kultúre, akú má firma víziu, hodnoty firmy, s ktorými by sa mal stotožniť.

Čím Vás môže uchádzač na pohovore dostať na svoju stranu?

Predovšetkým by mu nemal chýbať drive, preukázateľné vedomosti a skúsenosti.

Kandidát sa nám vryje do pamäti bezprostrednosťou a zmyslom pre humor. Záleží aj na celkovej osobnosti kandidáta a na tom, čo z neho vyžaruje. Jeho reakcie by mali byť pohotové a mal by aktívne komunikovať.

Pýtate sa na pohovore otázky, ktoré vedia kandidátov zaskočiť?

Očakávaný plat (smiech). Technický garanti sa zvyknú pýtať otázky na preverenie logického myslenia uchádzača, napríklad: Prečo sú niektoré kryty na kanáloch okrúhle a iné štvorcové? Často sa pýtame aj na dôvod odchodu uchádzača z predošlého zamestnania.

Nie je našim cieľom kandidátov zaskočiť. Myslím si však, že úprimný a pripravený kandidát sa vždy vynájde.

Pri akom kandidátovi si poviete, že sa medzi vás bude hodiť?

Hlavne hľadáme niekoho, koho bude práca u nás a s nami baviť. Kolegu, ktorý bude v pohode, vie dobre robiť software, chce sa vzdelávať, no nezabúda na svoju rodinu, priateľov, koníčky a dohovorí sa aspoň jedným cudzím jazykom. Snažíme sa nájsť fajn ľudí, ktorým IT nie je cudzie, sú prospešní nielen sebe, svojej firme, ale aj okoliu. Každému takému človeku dávame možnosť rásť spolu s firmou.

Ako u Vás prebieha prijímacie konanie?

Štandardný priebeh je takýto:

  • Naše voľné pracovné pozície zverejňujeme na pracovných portáloch a sociálnych sieťach. Taktiež využívame odporúčania kolegov, zúčastňujeme sa kariérnych dní na univerzitách a pracovných veľtrhov, kde sa s uchádzačmi vieme neformálne porozprávať a môžu nám nechať svoje CV, vymeniť si s nami kontakt.
  • Ak nás kandidát, ktorý reagoval na pozíciu, zaujme, pozveme ho na pohovor. Ten bude prebiehať u nás, alebo, ak to okolnosti inak nedovolia, vieme sa porozprávať aj na diaľku videokonferenčným hovorom.
  • Osobné stretnutie so sebou samozrejme prináša množstvo výhod. Uchádzač si napríklad môže dopriať skvelé občerstvenie vo free zóne. Kávičku či radšej cappuccino?

Snažíme sa, aby rozhovor prebiehal v priateľskej, uvoľnenej atmosfére. Radi si s kandidátom úprimne pokecáme pri výbornej kávičke.

Pohovor sa skladá z dvoch častí – všeobecnej a technickej

Vo všeobecnej časti kandidátovi predstavíme firmu a zoznámime sa. V technickej časti sa potom porozprávame o skúsenostiach kandidáta, potrebných technológiách, povieme si viac o pracovnej pozícii a projekte. Na pohovore je skoro vždy prítomný aj kolega z projektu, ktorý našich uchádzačov preverí aj po technickej stránke, prípadne túto časť zastrešíme testom.

Na konci pohovoru si väčšinou dohodneme ďalší postup - a to v prípade pozitívnej, ako aj negatívnej spätnej väzby, aby každý z nás vedel, na čom je.

Pamätáte si nejaký vtipný zážitok, ktorý sa stal na pohovore?

Áno a pamätám si to dosť živo. Rozpadol sa nám stôl. Viete si to predstaviť? Viedli sme s kolegom pohovor v zasadačke s veľkým stolom, ktorého nosná kovová konštrukcia je obložená drevenými krytmi. Podarilo sa mi jeden z tých ťažkých krytov, ktorý drží na konštrukcii magnet, skopnúť tak, že nám to spadlo na nohy. Na pohovore sme tak okrem kandidáta, preverili aj svoje vlastné manuálne zručnosti.

Asi teraz rozumiete našej požiadavke na všestrannosť uchádzača. (smiech)

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Pracovné ponuky cez LinkedIn –⁠ ako si vytvoriť žiadosť o prijatie do zamestnania

To, že sociálne siete sú dnes veľkým pomocníkom pri získavaní práce nie je žiadnou novinkou. LinkedIn je práve takou sociálnou sieťou. Pomôže vám vytvoriť si online životopis a nájsť prácu. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

10 najčastejších otázok na pohovore

Dostali ste pozvánku na pohovor? Gratulujeme. Nemusíte byť nervózny. Stačí, ak sa naň dobre pripravíte. A my vám s tým, samozrejme, pomôžeme. Povieme vám, aké otázky sa na pohovore pýtajú personalisti najčastejšie.

Ďalšie články