Veľa peňazí a málo stresu? Toto sú najlepšie platené zamestnania

Prebehlo vám hlavou, že práca, kde zarobíte veľa a zároveň sa vyhnete stresu neexistuje? Tak týchto 10 pozícií vám povie presný opak. Inšpirujte sa najlepšie platenými pozíciami s nízkym obsahom stresu. Znie to výhodne, nie?

Vaša práca už vás nebaví. Nezarábate veľa a naviac ste v neustálom strese? Šéf na vás tlačí a ide mu len o výsledky? Možno je na čase poobhliadnuť sa po práci, kde si nielen lepšie zarobíte, ale naviac znížite stres. Že taká práca neexistuje? Tak to ste na omyle. Vedci dokonca spísali zoznam povolaní, ktoré tieto požiadavky spĺňajú na jednotku.

Stres a vysoký plat idú ruka v ruke

Myslíte si to aj vy? Áno, vo väčšine prípadov sa nám práca spája so stresom a neustálym tlakom, či už z množstva povinností alebo zo strany šéfa. A nízka mzda tomu naozaj nepridáva.

Stresu sa v práci asi nikdy nevyhneme na 100 %, ale môžeme si zvoliť takú prácu, kde je stres limitovaný na minimum.

Nová doba je už tu

Súčasných zamestnancov pomaly ale isto nahrádzajú ľudia z generácie Y, teda mileniáli. A s nimi prichádzajú aj nové možnosti a zmeny v pracovnom živote. Zatiaľ čo v dobách minulých ľudia bežne pracovali aj 12 hodín denne, dnešná generácia chce v práci stráviť, čo najmenej času a nechať si viac času pre seba a svoju rodinu. Mladí ľudia chcú cestovať, užívať si život a venovať sa priateľom. Uvedomujú si, že môžu. V dnešnej dobe už to je iné ako kedysi, keď sa ľudia dostali na dovolenka len tak tak aspoň raz do roka.

Dnešná generácia zamestnancov si poľahky vie predstaviť pracovať len 4 dni v týždni alebo 6 hodín namiesto 8. Základom je work-life balance.

Prečo je voľný čas dôležitý?

Z pohľadu staršej generácie sa môže tá dnešná javiť ako lenivá, príliš sebavedomá a s nereálnymi požiadavky, čo často predstavuje vysoký plat a rýchly kariérny rast. Prečo? Mnoho mileniálov pracuje ako freelancer, teda na voľnej nohe, popri tom cestujú a dokážu si užívať život. A preto sa môže zdať, že sú lenivý, pretože veľmi často pracujú z pohodlia domova alebo po kaviarňach či všade, kde sa vedia pripojiť k internetu.

Keďže mileniálov často vidíme v kaviarňach, parkoch, na cestách alebo aj doma, môže sa zdať, že nič nerobia a javiť sa ako lenivci. Opak je však pravdou, pretože mnohí pracujú viac ako 8 hodín denne, len v prostredí a čase, ktorý si sami vyberú.

Dnešná generácia má iné požiadavky, kladie väčší dôraz na to, aby mali dostatok voľného času na svoje koníčky, rodinu a priateľov. Uvedomujú si jeho hodnotu a nechcú prácou stratiť to najcennejšie, čo majú – čas. A požiadavky vyššieho platu a rýchleho kariérneho rastu ide zase s dobou, v ktorej sa nachádzame. Jednoducho si to môžu dovoliť.

Vysoká mzda a minimum stresu

Povedzte sami, kto by nechcel prácu, kde si zarobí veľa peňazí a naviac sa takmer nebude stresovať? No dobre, stresu sa naozaj nikde nevyhneme úplne – ak teda nebudeme robiť vôbec nič, ale peniaze nám na účet budú chodiť aj tak, no to je asi dosť utopická predstava. Niekoľko povolaní však existuje.

Práca v laboratóriu a výskum materiálov

Podľa prieskumov je toto povolanie s najmenšou mierou stresu. Naviac tu zarobíte cez 80 tisíc eur ročne. To už stojí za tých niekoľko rokov trápenia v škole, no nie? A povedzme si úprimne, ak vás to baví a radi sa hráte na alchymistu, určite vám nebude vadiť prázdne laboratórium a ticho pri práci. Skúmať môžete napríklad materiály na atómovej a molekulárnej úrovni a ich reakciu s inými materiálmi. Poznatky a informácie, ktoré týmto získate, sa budú využívať v ďalších produktoch a vo vývoji.

Matematike zdar

Nech zdvihne ruku ten, koho matematika v škole bavila. Veľa rúk sa pravdepodobne nezdvihlo, veď koho už len bavilo počítanie rovníc, ktoré aj tak nikdy v živote nevyužijete. A viete čo? Všetci sme urobili chybu. Taký matematik si dnes zarobí aj viac ako 90 tisíc eur za rok a naviac veľa stresu v práci tiež nemá.

Hlavná úloha matematikov je vo fundamentálnej a najmä aplikovanej matematike, kde aplikujú techniky a postupy a riešia problémy vedy pomocou matematiky. Do vesmíru by sme sa bez matematikov počítajúcich dráhu letu veru nikdy nedostali.

Pozdrav z povrchu zemského

Geografia je ďalšou z oblastí, kde, ak sa tu zamestnáte, dokážete s prehľadom zarobiť 65 tisíc eur ročne. Geografi skúmajú prírodu, zemský povrch a jeho využitie a tiež fyzikálne aspekty a využitie priestoru pre ľudí. Hladina stresu je tu tiež celkom nízka.

Fyzikári nie sú obľúbení

Neveľká obľúbenosť fyzikárov sa objavila už na základnej škole. Väčšina z nich je totiž vo vlastnom svete. Rovnako ako matematici sa však venujú výskumom a výpočtom, bez ktorých by sme sa ďalej z miesta nepohli. Výška mzdy v tejto oblasti dosahuje až 100 tisíc eur a keďže často pracujú sami za seba na vlastným výpočtoch vo vlastnom svete, miera stresu je tu tiež celkom v normále.

Biomedicínske zázraky

Tu sa hladina stresu trošku zvyšuje, stále je však miera nižšia než inde. Mzda je tu tiež pekná a ročne si prídete na 80 tisíc eur. A čomu sa v tejto oblasti zamestnanci venujú? Skúmajú a analyzujú problémy a riešenia v biológii a medicíny tak, aby zvýšili kvalitu aj efektívnosť v starostlivosti o pacientov.

Ekonómom navždy

Áno, aj ekonómovia, aj keď ich veľa ľudí nemá rado, patria na zoznam povolaní s vysokou mzdou a nízkou hladinou stresu. Prečo? Ich prácou je najmä výskum trhu, produkcie a distribúcie tovaru alebo prognózy vo vývoji ekonomiky.

Či chcete alebo nie, ekonómov potrebujeme. Naviac, ak si toto povolanie vyberiete, zarobíte si 130 tisíc a viac eur ročne.

Štatistika je najlepší priateľ

Všimli ste si, že na zozname je takmer každé povolanie, spojené s číslami? Vsadíme sa s vami, že ani štatistika nepatrila medzi vaše obľúbené predmety. No zamestnanci, ktorí v tejto oblasti pracujú si zarobia aj 70 tisíc eur ročne. Podieľajú sa najmä na zhromažďovaní a vyhodnocovaní údajov a tak prispievajú k riešeniu problémov v rôznych oblastiach.

Objaviteľ nových svetov

Láka vás objavovanie života mimo našej planéty? Alebo chcete nájsť zatiaľ neobjavenú planétu alebo hviezdu? Vyberte si povolanie astronóma. Stres sa dá zvládnuť a peniaze sú viac než dobré. Veď 90 tisíc eur vám za rok nedá len tak každý.

Ako astronóm nemusíte len objavovať mimozemský život, ale vaše poznatky a astronomické objavy dokážete využiť aj v praktických oblastiach.

Umelecká duša

Máte kreativitu v malíčku? Možno pracujete ako kreatívny alebo umelecký riaditeľ. Tu si totiž veľmi pekne zarobíte a obmedzíte aj stres. Úlohou umeleckého riaditeľa je najmä dohľad a zodpovednosť za vizuál napríklad časopisu alebo iných propagačných materiálov. Ročne si dokáže zarobiť okolo 90 tisíc eur.

Naprogramuj robota

Oblasť IT je už asi celkom známa svojou vysokou mzdou, ktorú si tu ľudia vedia zarobiť. Ak ste šikovný, vytiahnete to kľudne aj na 130 tisíc eur ročne. A potrebný budete naozaj vždy a všade. A v budúcnosti ešte viac. Už dnes je táto oblasť najžiadanejšia vôbec, ale nedostatok kvalifikovaných zamestnancov v tejto oblasti spôsobuje bohužiaľ aj to, že stres je tu už viac znateľný ako inde. Najmä tlak na to, aby všetko fungovalo tak, ako má, je občas priveľký, najmä ak pracujete na voľnej nohe pre viac klientov a firiem.

Napriek tomu je oblasť IT jednou z najlepšie platených a najmenej stresových. Zo začiatku to môže byť ťažké, ale ak sa vypracujete, môžete si už len pískať.

A čo vzdelanie?

Pravdou je, že bez riadneho vzdelania sa v žiadnom z týchto povolaní neobídete. Takže dlhé roky v skriptách vás neminú. Na druhú stranu sa vám do nich vyplatí investovať, už len preto, koľko si dokážete zarobiť.

Na všetky tieto pozície potrebujete vysokoškolské vzdelanie. Je pravda, že programovať sa dokážete naučiť aj bez školy, ale zaberie vám to viacej času, než keď vám informácie niekto naservíruje priamo pod nos.

Ako sme na tom na Slovensku?

Na Slovensku nám, bohužiaľ, veľa kvalifikovanej pracovnej sily odchádza do zahraničia. A nemôžeme sa im čudovať, keďže rozdiel medzi priemernou mzdou u nás, čo je asi 900 eur, a iných krajinách Európy, je veľký. Veľa peňazí sa investuje najmä do automobilového priemyslu a mnoho mladých ľudí nemá záujem pracovať vo výrobe, ale mieri na vyššie pozície, ku ktorým sa v zahraničí vedia dostať omnoho lepšie.

Najlepšie si u nás zarobia lekári, pracovníci vo financiách, poisťovníctve a IT alebo niektoré pozície v marketingu a reklame. Tu si zarobíte aj viac ako 2 000 eur mesačne.


Aj keď na zahraničné mzdy ešte ani zďaleka nedosahujeme, aj u nás si viete prísť na pekné peniaze. Aj keď sa môže zdať, že je to skôr výnimka než pravidlo. Napriek tomu veríme, že sa situácia bude zlepšovať.

Vybrali by ste si niektorú z pozícií na zozname? Veríme, že veľa z nich z nie zaujímavo a od veľa z nich vás môže odradiť „odpor“ k číslam. Nenechajte sa ale zastrašiť a skúste to. Určite sa vám to v budúcnosti vyplatí. A naviac, kto by po sebe nechcel napríklad pomenovať novú hviezdu alebo planétu alebo prísť s objavom nového revolučného lieku?!

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Na Island za prácou aj dobrodružstvom

Premýšľate nad prácou alebo brigádou v zahraničí? Možno vám napadli krajiny ako Nemecko, Rakúsko či Veľká Británia. Ale čo takto Island? Chceli by ste spoznať krásy prírody, teplé kúpele a život na tomto nádhernom ostrove?

Vyššia minimálna mzda v roku 2018

Od nového roku sa mení výška minimálnej mzdy. Tá sa zvyšuje hneď o niekoľko desiatok eur. Možno sa vám to nezdá veľa, ale každé euro tu robí rozdiel. Koľko si teda po novom môžeme zarobiť?

Práca snov? Ako sa naozaj pracuje v Google?

Pracovať pre Google je snom mnohých ľudí. Takmer každý študent IT si svoje budúce povolanie predstavuje práve v takej firme ako je Google. Je však práca v Google taká skvelá ako vyzerá?

Ďalšie články