Viete, čo všetko vyčítate z výplatnej pásky?

Či už pracujete alebo brigádujete, pravdepodobne ste sa s výplatnou páskou stretli. Nie všetci jej však rozumejú a niekedy potrebuje aj výplatná páska vysvetlenie. Neobsahuje len správnu výšku mzdy, ale vyčítate z nej oveľa viac.

Možno ste v práci už dlho a možno ste práve získali svoje prvé zamestnanie. S prvou výplatou, a každou ďalšou, získate aj výplatnú pásku. Mali by ste sa však pozerať na viac údajov než len na to, či máte správne spočítanú čistú mzdu. Čo všetko sa z výplatnej pásky dozviete?

Často počujeme pojem hrubá mzda, čistá mzda alebo odvody či daň z príjmu. Na výplatnej pásky ich však uvidíte vo forme rôznych skratiek, ktorým nie všetci musia rozumieť a možno ich ani nezaujímajú. Predsa len, najdôležitejšie je, či máte správnu čiastku práve pri čistej mzde, teda sume, ktorá vám aj reálne príde na účet. A všetky ostatné skratky a percentá prehliadate.

Čo z výplatnej pásky zistíte?

Okrem už spomínanej čistej mzdy, z výplatnej pásky zistíte aj výšku základnej mzdy, z ktorej sa po odčítaní všetkých odvodov stane suma na vašom účte. Dokonca sa z výplatnej pásky dozviete aj to, koľko máte dní dovolenky, koľko dní už ste si vyčerpali alebo koľko ste presúvali z minulého roku.

Vďaka výplatnej páske budete vedieť, aká suma pristane účte vám a aká štátu a poisťovniam.

Základné informácie

Hneď v úvode výplatnej pásky sa dozviete základné informácie, ktoré sa týkajú zamestnanca, firmy, úväzku a pracovnej doby. Čo to znamená? Uvidíte svoje meno, údaje zamestnávateľa, a aj napríklad počet odpracovaných hodín a dní.

Okrem toho v tejto časti nájdete aj informácie o dovolenke (P), priemere na dovolenku (Priem. nah.) a výšku nezdaniteľnej časti základu dane(Úprava zákl. dane).

Z informácií o dovolenke tu nájdete počet dní dovolenky v aktuálnom roku, či a o koľko dní máte dovolenku skrátenú, koľko dní už ste si vyčerpali a koľko vám zostáva. Nemusíte si teda počítať a zapisovať, kedy pôjdete na dovolenku. Každý mesiac vám to výplatná páska prinesie na zlatom podnose, stačí sa len pozrieť.

Čo sa týka priemeru na dovolenku, ide o pojem, ktorý nám stanovuje sadzbu, podľa ktorej dostaneme mzdu za dni strávené na dovolenke, u lekára alebo počas štátneho sviatku. Počíta sa ako priemer mzdy za posledný štvrťrok a nemusí byť preto stále rovnaký. Záleží aj na tom, koľko dní dovolenky ste v poslednom štvrťroku čerpali, či ste dostali odmeny alebo ste boli práceneschopný.

Výška nezdaniteľnej časti základu dane je suma, ktorú si u zamestnávateľa môžete uplatniť. V roku 2018 bola táto suma určená vo výške 319,17 €. Čo to znamená? Táto suma sa nijako nezdaní. Teda, ak by ste mali napríklad hrubú mzdu, už po odčítaní odvodov, vo výške 700 €, daň z príjmu zaplatíte len zo sumy 380,83 € (700-319,17).

Pozor by ste si však mali dať na to, keď pracujete pre viacerých zamestnávateľov. Nezdaniteľnú časť základu dani si môžete uplatniť len u jedného z nich.

Teraz to dôležité – mzda, odvody a dane

Z výplatnej pásky sa dozviete viac než len výšku hrubej mzdy a následnú čistú mzdu. O mzde je tu toho oveľa viac. Keď sa na výplatnú pásku pozriete, uvidíte, že zamestnávateľ vám za prácu platí omnoho viac, než by ste predpokladali. Jeho náklady totiž nie sú len vo výške vašej hrubej mzdy. Čo tu nájdete?

  • Základná zložka mzdy – teda to, čo ste si so zamestnávateľom dohodli v pracovnej zmluve.
  • Superhrubú mzdu nájdete vo výplatnici ako Celkové náklady na zamestnanca. To sú všetky náklady, ktoré na vás zamestnávateľovi vznikajú. Práve z tejto sumy potom platí odvody poisťovniam aj daň, nie však len vaše ale aj tie, ktoré idú na vrub zamestnávateľa (ten platí odvody vyššie než vy ako zamestnanec).
  • Hrubá a čistá mzda, alebo len brutto a netto. Tieto dva pojmy sú skloňované asi najčastejšie. Hrubá mzda je tá, ktorú máte uvedenú v zmluve a k nej sa aj prirátavajú prípadné odmeny a príplatky. Bez týchto príplatkov sa zhoduje so základnou zložkou mzdy. Čistá mzda už je tá čiastka, ktorú vy reálne dostanete na účet. Teda mzda „očistená“ o všetky odvody a dane.

V časti, kde sa hovorí o mzde, nájdete aj údaje o tom, koľko percent a akú sumu za vás zamestnávateľ odvádza do poisťovne. O ne sa vám zníži hrubá mzda. V týchto odvodoch je zahrnuté zdravotné poistenie (ZP), nemocenské poistenie (NP 1,4 %), starobné poistenie (DP 4 %), invalidné poistenie (DPI 3%), poistenie v nezamestnanosti (PvN 1%) a daň zo mzdy (19 %).

Ak si uplatňujete daňový bonus, bude v tejto sekcii uvedená aj jeho výška.

A posledná vec, ktorú na výplatnej páske nájdete, sú odvody, ktoré platí sám zamestnávateľ, teda rozdiel medzi hrubou a superhrubou mzdou. Zamestnávateľ odvádza za zamestnanca 35,2 % do Sociálnej poisťovne.

Hrubá mzda je dôležitá

Prečo by ste sa mali pozerať aj na výšku hrubej mzdy a nielen na tú čistú? Práve z hrubej mzdy sa vypočítavajú všetky dávky zo Sociálnej poisťovne, napríklad nemocenské, rodičovský príspevok alebo aj pn-ka. Rovnako na nej záleží aj výška vášho dôchodku. Preto by ste si vždy mali dať pozor aj na to, či sa hrubá mzda zhoduje s tou, ktorú máte uvedenú v zmluve.

Nikdy nepristupujte na nižšiu čiastku v zmluve a zvyškom mzdy vyplateným na ruku. Zamestnávateľ síce ušetrí na odvodoch, no zbytok vám dáva načierno, a to sa nemusí vyplatiť ani jednému z vás.


Nabudúce sa teda pozorne pozrite na to, čo všetko z výplatnej pásky zistíte. Možno vám aj odpadnú starosti s tým, že neviete, koľko dní dovolenky si ešte môžete zobrať alebo to, koľko vlastne zaplatíte na odvodoch.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Aké zmeny si rok 2018 prichystal v daňovej oblasti?

Rok 2018 prináša jednu zmenu za druhou. Okrem rekordného zvýšenia minimálnej mzdy alebo dôchodku, sa zmeny dotknú aj oblasti daní. Čo všetko je po novom inak? Pozrite si zmeny v daňovej oblasti.

Spočítaj si čistú mzdu v roku 2018: Čo treba odčítať od hrubej mzdy?

Väčšina zamestnancov na svojej výplatnej páske vidí číslo, ktoré je menšie než to, ktoré majú napríklad uvedené v zmluve. Prečo? Hrubá mzda zahrnuje niekoľko položiek, ktoré musíte odrátať, aby ste dostali čistú mzdu. Ako čistú mzdu vypočítate?

Sociálne poistenie v roku 2018

Rovnako ako u zdravotného poistenia alebo minimálnej mzdy sa mení aj výška sociálneho poistenia. Koho sa zmeny dotknú? A koľko teda budeme na sociálne odvádzať? Pozrite si aké sú odvody za sociálne poistenie.

Ďalšie články