Zdravotné poistenie 2018: SZČO majú od nového roku vyššie odvody

Zdravotné poistenie si musí platiť každý z nás. Alebo lepšie povedané každý zamestnanec. Aká je jeho výška? A koľko zaplatíme na odvodoch do zdravotnej poisťovne?

Či už ste zamestnanec, živnostník alebo SZČO, musíte platiť zdravotné poistenie. Ako zamestnancovi ich za vás platí zamestnávateľ, a to tak, že vám strhne určité percento z hrubej mzdy. Aké zmeny prináša rok 2018?

Rovnaká výška zdravotného poistenia

Na rozdiel od predošlých rokov je v roku 2018 stanovená rovnaká percentuálna výška pre zdravotné poistenie. Či už zarábate minimálnu mzdu alebo tisícky eur, zdravotnej poisťovni odvedie rovnaké percento každý. Túto zmenu je možné predvídať aj do budúceho roku.

Výška zdravotného pre zamestnanca a zamestnávateľa

Ako zamestnanec budete odvádzať na zdravotné poistenie 4 % z vašej hrubej mzdy. Zarábate minimálnu mzdu 480 €? Na zdravotné si odpočítajte 4 %, teda 19,20 €. Zarábate 100 €? Za zdravotné poistenie odvediete 40 €.

Zamestnávateľ má o niečo vyššie odvody. Mnohí z nás netušia, že za nás okrem už spomínaných 4 % odvádza ďalších 10 % z hrubej mzdy. Túto časť musí zamestnávateľ odviesť poisťovni navyše. Vás sa to však nedotkne, pretože hrubá mzda sa vám už neznižuje o týchto 10 %.

Zamestnávateľ za vás celkovo odvedie zdravotné poistenie vo výške 14 % z vašej hrubej mzdy.

A čo zľavy?

Aj u zdravotného poistenia existujú zľavy na odvodoch, ktoré si môžu niektorí z nás uplatniť. Ide najmä o osoby so zdravotným postihnutím. Osoby ZŤP tak na odvodoch ušetria a zaplatia len 2 %. Rovnako tak aj zamestnávateľ za nich odvedie menšiu časť, konkrétne 5 % z hrubej mzdy.

Zmeny pre SZČO a živnostníkov

Ste samostatne zárobkovo činný alebo ste živnostník? Zmeny v odvodoch vás asi nepotešia. Rok 2018 prináša zvýšenie odvodov nielen živnostníkom, ale tiež napríklad daňovým poradcom, advokátom, umelcom alebo autorom. Za zdravotné poistenie budete odvádzať 14 % z mesačného vymeriavacieho základu.

Na zdravotné poistenie, spolu s tým sociálnym, odvediete 215 €. To predstavuje nárast o takmer 7 €. Na preddavkoch za zdravotné poistenie prídete o sumu 63,84 €. Na rok 2018 bol stanovený minimálny mesačný vymeriavací základ 456 € pre SZČO. Strop pre tento rok už určený nie je. Živnostník však maximálne poisťovni zaplatí 2 116 eur.

Ako zistíte vymeriavací základ?

Výpočet je jednoduchý. Zoberiete si čiastku, ktorú ste na zdravotné a sociálne odviedli v roku 2016 a pripočítate ju k dani z podnikania. Výsledok potom stačí vydeliť číslom 1,486. U zdravotného poistenia je mesačný vymeriavací základ pre platenie preddavkov vypočítaný ako ročný vydelený počtom mesiacov od začiatku podnikania. Počítate len celé kalendárne mesiace. Ak ste začali podnikať uprostred mesiaca, napríklad 14. februára, budete brať v úvahu len 10 mesiacov od 1. marca.

Kedy platíte odvody?

Ak ste samostatne zárobkovo činný, zdravotné poistenie platíte odo dňa, keď ste začali svoje podnikanie, napríklad ste ohlásili živnosť. Kto má výnimku? Ak ste zároveň študent, dôchodca či napríklad zamestnanec, nemusíte platiť preddavky a doplatíte ich budúci rok.

NEZABUDNITE!

Odvody musíte stihnúť zaplatiť do 8. dňa nasledujúceho mesiaca. Takže odvody na sociálne a zdravotné poistenie za január je treba zaplatiť najneskôr do 8. februára 2018. V tejto platbe už budú zohľadnené aj zmeny. V januári zaplatíte ešte odvody po starom.


Zdravotné poistenie si musí platiť každý. Ako zamestnancovi ho za vás vyrieši a zaplatí zamestnávateľ. Nemusíte sa teda o nič starať. Viac starostí so sebou prinášajú prípady, kedy ste živnostník alebo SZČO. V tomto roku sa, bohužiaľ, odvody na zdravotné aj sociálne poistenie zvýšili a vy tak zaplatíte viac. Zdravotné poistenie si môžete platiť aj sami, a to v prípade, že ste osoba bez zdaniteľných príjmov, teda nie ste zamestnaný ani nepodnikáte.

Ustrážte si aj lehotu na zaplatenie odvodov, ktorá je vždy najneskôr do 8. dňa nasledujúceho mesiaca po tom, za ktorý odvody platíte. No ak sa vám nechce neustále myslieť na lehoty, skúste si nájsť novú prácu. Alebo ohodnoťte svojho zamestnávateľa a povedzte ostatným ako ste spokojný alebo naopak nie.

Potrebujete sa dať poistiť a neviete, aké poistenie je pre vás to najvhodnejšie? Prečítajte si náš článok, ktorý rozoberá životné poistenie .

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Nemocenské dávky a náhrada mzdy na PN

Ste chorý? Nemusíte sa báť, že zostanete bez príjmu. Máte nárok na nemocenské dávky. Kto vám ich vyplatí a čo všetko k tomu potrebujete sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.

Prehľad zmien pre rok 2018: Polepšíme si?

Rok 2018 je plný zmien. Predovšetkým k lepšiemu. Dochádza k zvyšovaniu. Či sa jedná o minimálnu mzdu, životné minimum alebo prídavky na deti. Zvyšuje sa však aj sociálne poistenie alebo dôchodkový vek. V akej oblasti si prilepšíme a kde naopak nie?

Vstupná lekárska prehliadka do zamestnania

Nastupujete do nového zamestnania, ale musíte mať vstupnú lekársku prehliadku? Ste povinný si ju vybaviť? Kedy a kto musí mať lekársku prehliadku do zamestnania? Čítajte ďalej a dozviete sa to.

Ďalšie články