Výhoda vo vyjednávaní o mzde? Aj to prinesie povinné zverejnenie platu v inzeráte

Už ste počuli o povinnom zverejnení platu v pracovných inzerátoch? Novela zákona, ktorá túto novinku prinesie, začne platiť už od 1.5.2018. Prináša výhody alebo nevýhody? A kto bude mať navrch?

Už sme písali o povinnom zverejnení platu v pracovných inzerátoch. Nie je to však tak úplne novinka, keďže zamestnávatelia o nej vedia už od 15. februára tohto roka. Uvedený plat ste v inzeráte mohli nájsť už pred tým, avšak bol to skôr príjemný bonus, ktorým zamestnávateľ prilákal uchádzača. Od mája to však bude povinnosť každého zamestnávateľa. Tí budú musieť v každej pracovnej ponuke zverejniť aj výšku základnej mzdy.

Čo je základná mzda?

Plat dohodou - uvedenie platu, ktoré je skôr mätúce ako objasňujúce, už v ponukách práce nenájdete. Okrem toho sa bude jednotne uvádzať základná mzda. Čo to je?

Základná mzda je dohodnutý plat za prácu alebo odpracovaný čas. Je to teda hrubá mzda bez odmien a akýchkoľvek príplatkov. Dalo by sa povedať, že je to minimum, ktoré zamestnávateľ ponúkne.

Firmy však budú mať aj naďalej možnosť uviesť plat v rozmedzí minima a maxima. Je tu tak väčší priestor pre vyjednávanie a prispôsobenie platu schopnostiam jednotlivých uchádzačov.

V zmluve nesmie byť nižšia mzda

Zákon po novom zakazuje zamestnávateľovi uviesť v pracovnej zmluve nižšiu mzdu než uviedol v inzeráte. No naopak to už neplatí, stále je tu možnosť a priestor vyjednať si vyššiu mzdu. Aj v prípade, že v inzeráte je mzda stanovená rozmedzím, v zmluve sa nesmie objaviť mzda pod minimálnou uvedenou mzdou.

Na čo sa zamerať?

Dodnes všetci na pohovore čakáme, kedy padne otázka o plate. A ak máte len malé alebo žiadne skúsenosti, neviete si stanoviť svoju cenu, preto sa často podceníte alebo dokonca aj preceníte. Vďaka uvedenej mzde sa tomuto vyhnete. Už viac nemusíte mať stres z toho, o aký plat by ste si mali povedať. Riziko, že sa podceníte sa znižuje a uvedená mzda už v inzeráte pre vás bude silným argumentom. Ľahšie nájdete kompromis vyhovujúci obom stranám.

Ak sa pripravujete na pohovor, určite ste si často lámali hlavu práve nad otázkou o plate a hľadali v prieskumoch platov vo vašom obore alebo regióne, v ktorom sa chystáte pracovať. To, že budete vidieť plat už v inzeráte, ale neznamená, že vám táto aktivita odpadne. Aj napriek tejto novinke, je dobré si spraviť menší prieskum, tým nikdy nič nepokazíte.

Ako vyjednávať?

Ak si na pohovore budete chcieť vyjednať vyššiu mzdu ako v inzeráte uviedol zamestnávateľ, zamerajte sa na svoje schopnosti, skúsenosti, prax aj vzdelanie. Dôležitá je aj oblasť, kde prácu hľadáte alebo aj to, či je firma už zavedená a môže si dovoliť dať vám vyšší plat alebo je to naopak začínajúci projekt, ktorý sa len rozbieha. Dôležité je mať v rukách argumenty, prečo by vám mal potenciálny zamestnávateľ ponúknuť vyšší plat.

Okrem základnej mzdy nezabudnite na bonusy

Určite sa na pohovore nezabudnite opýtať aj na variabilnú časť mzdy ako bonusy alebo provízie. Najmä ak sa jedná o pozície v obchode, bankovníctve alebo poisťovníctve, kde sa často využíva práve provízny systém odmien. Rovnako sa tiež nezabudnite spýtať najmä na to, aké sú podmienky získania.

Aj v práci na zmeny môžete okrem základnej mzdy počítať s príplatkami, napríklad za sviatky, víkendy alebo nočnú či nadčasy. Mzda tak reálne môže byť vyššia ako uvedená základná mzda.

Ako to bolo doteraz?

Zbytočný stres, hra na telepatiu a cestovanie. Ak ste našli ponuku práce, ktorá vás zaujala, poslali ste životopis a pozvali vás na pohovor, pravdepodobne ste zažili situáciu, kedy ste boli v strese z toho, o aký plat si môžete povedať. Často sa tak s personalistom len hrala hra na telepatiu, kedy ste sa snažili uhádnuť koľko vám je zamestnávateľ ochotný ponúknuť a odpovedať tak, aby ste sa trafili do daného rozmedzia.

Tiež si často uchádzač musel zobrať deň dovolenky, kvôli pohovoru, kde nakoniec zistí, že platovo sa so zamestnávateľom úplne rozchádzajú, keď mu ako seniorovi, ponúkli plat juniora.


Nezabudnite, že aj keď sa dohodnete a chystáte sa na podpis pracovnej zmluvy, vždy si ju ešte poriadne skontrolujte. Zamerajte sa na to, či zamestnávateľ dodržal to, čo ste si dohodli. Skontrolujte si aj výšku mzdy, či je správna. Nemala by byť v zmluve nižšia než bola v inzeráte. Zamestnávateľovi by v takom prípade hrozila pokuta až 33 000 eur.

Je však povinné zverejnenie platov v inzerátoch naozaj správnym krokom? Naozaj je možné, aby sa vďaka tomu zvýšili platy? Niektorí zastávajú názor, že by sa obsah inzerátov nemal riešiť zákonom, niekto túto zmenu víta. Čo si myslíte vy? Napokon, v Rakúsku funguje povinné zverejnenie platov už od roku 2011 a zaviedlo sa najmä na ochranu znevýhodnených zamestnancov. A funguje to.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Žiadate o vyšší plat? Argumenty a načasovanie sú dôležité

Kto z nás by nechcel vyšší plat. Možno vás aj napadlo si oň požiadať, ale nevedeli ste ako? Mysleli ste si, že by vás šéf nepočúval? Alebo že by si o vás dokonca myslel niečo zlé? Ako si správne požiadať o zvýšenie platu vám povieme v tomto článku.

Povinnosť uvádzať v pracovných inzerátoch mzdu bude platiť už od mája 2018

Od začiatku roku už máme veľa zmien - vyššiu minimálnu mzdu alebo novinky v daňovej oblasti. Od mája k nim pribudne aj povinné zverejnenie platu v pracovných inzerátoch.

Prehľad zmien pre rok 2018: Polepšíme si?

Rok 2018 je plný zmien. Predovšetkým k lepšiemu. Dochádza k zvyšovaniu. Či sa jedná o minimálnu mzdu, životné minimum alebo prídavky na deti. Zvyšuje sa však aj sociálne poistenie alebo dôchodkový vek. V akej oblasti si prilepšíme a kde naopak nie?

Ďalšie články