Výpoveď a hodinová výpoveď. V čom je rozdiel?

Dostal som padáka, vyhadzov, šlus, koniec. Vyhodili ma. Dostal som výpoveď. Poznáme to každý. Už nie sme pre firmu dôležitý, znižuje stavy alebo ste sa s niekým nepohodli. Ale vedeli ste, že je rozdiel medzi výpoveďou a hodinovou výpoveďou?

Možno sa nepohodnete so šéfom a vypadne z vás, že dáte hodinovú výpoveď. No šéf sa vám len vysmeje. Možno si myslí, že to neurobíte. Alebo vám stačí normálna výpoveď. Prečo?

Čo je to výpoveď?

Výpoveď je ukončenie pracovného pomeru. Môžete ju podať z akéhokoľvek dôvodu. V tomto prípade existuje výpovedná doba, ktorá je dlhá väčšinou 2 mesiace. Rovnako máte v niektorých prípadoch nárok na odstupné.

Pracovný pomer sa končí uplynutím výpovednej doby.

Výpoveď môžete podať vy aj váš zamestnávateľ. V prípade zamestnávateľa však musí byť vymedzený dôvod. Musí byť písomná a doručená. A samozrejme sú aj prípady, pre ktoré je stanovené, kedy vám zamestnávateľ môže dať výpoveď.

Letíš na hodinu

Ak sa vám niekto bude vyhrážať, že vám dá hodinovú výpoveď, pokojne sa zasmejte. Alebo ak to niekomu poviete vy, tak sa nečudujte, ak vás napokon len vysmeje.

Pojem „hodinová výpoveď“ neexistuje. Môžete len okamžite skončiť pracovný pomer.

Keď sa povie „hodinová výpoveď“ takmer všetci vedia, o čom je reč. Ide však len o hovorový výraz a právny poriadok tento termín nepozná. Aby ste mohli dať výpoveď na hodinu, musíte svoj pracovný pomer skončiť okamžite. Ale aj tu existuje niekoľko úskalí, kvôli ktorým sa z práce nedostanete tzv. na hodinu.

Pracovný pomer sa skončí, až keď bude doručené písomné vyhotovenie druhej strane. Ide o jednostranný akt a nie je potreba súhlas oboch strán.

Kedy môžem dostať okamžitú výpoveď?

Zákonník práce vymedzuje niekoľko dôvodov, pre ktoré s vami váš zamestnávateľ môže pracovný pomer ukončiť okamžite.

Dôvody pre okamžité skončenie PP

Existujú dôvody, pre ktoré je možné ukončiť PP okamžite. Väčšinou sa jedná o závažné porušenie pravidiel a pracovnej disciplíny alebo keď ste boli odsúdený pre úmyselný trestný čin. Samozrejmosťou je aj to, ak v práci požívate alkohol alebo iné omamné látky či pod vplyvom nich do práce prídete.

V každom prípade musí byť presne vymedzený dôvod a deň, kedy napríklad prišlo k porušeniu pracovnej disciplíny. Dôvod musí byť vždy vymedzený tak, aby ho nebolo možné zameniť s nejakým iným. Nemožno ho ani dodatočne meniť.

Mám čas než dostanem oznámenie?

Oznámenie o okamžitom skončení musíte dostať najneskôr dva mesiace odo dňa, kedy sa o ňom zamestnávateľ dozvedel a najneskôr do roka od vzniku takéhoto dôvodu.


Dostali ste výpoveď a hľadáte si novú, lepšiu prácu? Pozrite si ponuku voľných miest a začnite kariéru na mieste, kde si vás budú vážiť. Alebo môžete ohodnotiť svojho zamestnávateľa a povedať svoj názor ostatným.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Výpovedná doba, ak výpoveď podal zamestnanec

Stojíte pred rozhodnutím, či zostať alebo odísť? Rozmýšľate, či sa podmienky zlepšia alebo nie? Súčasná práca už vás nenapĺňa? To sú otázky, ktoré by vám mali napovedať, že je čas na zmenu.

Ako napísať výpoveď alebo dohodu o skončení PP?

Rozhodli ste sa v práci skončiť. Či vás už nebaví práca alebo vám vadia kolegovia či prostredie, je na vás. Ale viete ako napísať výpoveď? A nechcete radšej skončiť dohodou? Všetko, čo potrebujete vedieť sa dočítate v tomto článku.

Okamžité skončenie pracovného pomeru. Ako na to?

Našli ste si novú prácu, ale nastúpiť musíte hneď? Alebo to už jednoducho v práci neviete vydržať? Aké máte možnosti pri okamžitom skončení pracovného pomeru. A môžete vôbec podať okamžitú výpoveď? Hneď vám to povieme.

Ďalšie články