Vysoká fluktuácia zamestnancov? Takto si s ňou poradíte

Fluktuácia zamestnancov sa dnes týka mnohých firiem. Týka sa najmä ľudí do 30 rokov a dnešnej generácie Y. V čom je problém? Finančná situácia na trhu práce určite mladých ľudí nepoteší, rodinkárstvo a zlé pracovné prostredie tiež nie.

Verte, či nie, ale fluktuácia sa stáva naozaj problémom. Niektoré firmy majú až 100% fluktuáciu zamestnancov ročne. Priemerne však na Slovensku mám fluktuáciu zamestnancov v rozmedzí 14 – 16 %, čo je dvakrát viac ako odporúčané hodnoty 5 – 7 %. Čo všetko na fluktuáciu zamestnancov vo firme vplýva? A ako ju môžete zmierniť?

Čo je to fluktuácia?

Fluktuácia zamestnancov je obrat zamestnancov vo firme. V praxi je nevyhnutná a líši sa firma od firmy. Zjednodušene môžeme povedať, že je to počet zamestnancov, ktorí sa vo firme vystriedajú počas roka.

Nepoužívajte rovnaký meter na všetky firmy. Vo výrobnej firme sa môžu zamestnanci "točiť" častejšie než vo firme, ktorá sa zaoberá IT.

Pozitíva a negatíva

Fluktuácia zamestnancov so sebou samozrejme nesie veľa negatívnych faktorov. Jednou z najväčších môže byť strata zaškoleného zamestnanca, do ktorého sme vložili nejakú počiatočnú investíciu, ktorá sa nám jeho odchodom zdvojnásobí, keďže budeme hľadať nového uchádzača a rovnako ho zaškolovať. Zvýšené náklady idú s fluktuáciou tiež ruka v ruke. Určite sa s fluktuáciou spája aj znížená produktivita, strata znalostí či obchodného tajomstva a v neposlednom rade aj demotivácia a strata dobrej image firmy.

Napriek tomu všetkému so sebou fluktuácia nesie aj pozitíva, a to najmä v prípadoch, kedy je fluktuácia vo firme v dobrých číslach a prináša nám prospech. Čo tým myslíme? Áno, odíde nám zamestnanec, ale s príchodom ďalšieho môžeme získať nové znalosti, skúsenosti, vytvoríme nejakú vnútornú konkurenciu (samozrejme v rozumnej miere) a tiež zredukujeme počet neefektívnych zamestnancov.

Fluktuácia na Slovensku

Na Slovensku máme dnes fluktuáciu asi 14 – 16 %. Najčastejšie menia prácu mladí ľudia, absolventi alebo tí, čo majú málo skúseností či krátkodobé pracovné skúsenosti. Dnes aj na Slovensku zažívame vysokú mieru zamestnanosti, preto si ľudia častejšie vyberajú, kam pôjdu pracovať a majú viac odhodlania prácu aj častejšie meniť.

To môžeme napokon sledovať aj u generácie Y, ktorá chce pracovať, ale nie na úkor voľného času. A chce aj získavať viac skúseností z rôznych odborov a firiem. Preto môže byť ich životopis každý rok zaplnený inou prácou. Je to zle? To záleží aj na okolnostiach, prečo človek často mení prácu, či je to kvôli získaniu nových skúseností alebo že si nerozumie s kolektívom.

Najvyššiu fluktuáciu máme na Slovensku v odbore Marketingu, reklamy a PR, nasleduje Žurnalistika aj Cestovný ruch, gastro či hoteliérstvo. Naopak najmenej zažívajú fluktuáciu odbory ako Poisťovníctvo, Chemický priemysel či Vrcholový manažment.

Ako zmierniť fluktuáciu zamestnancov?

Mať spokojných a lojálnych zamestnancov by chcela každá firma. Ale väčšina z nich pre to, bohužiaľ, veľa nerobí. Benefity sú dôležité, no ak budete mať v inzeráte to isté, čo každý druhý, veľa ľudí si nezískate. Veľký dôraz by sa mal klásť na pracovné prostredie a atmosféru. Určite potom spoznáte rozdiel medzi šťastným a nešťastným pracovníkom. A práve s tým súvisí aj firemná kultúra. Nepodceňujte ju.

Firemná kultúra vám nielenže vie získať nových zamestnancov a uľahčiť ich nábor, ale tiež dokáže zvýšiť výkonnosť zamestnancov aj úspech firmy. Vedeli ste, že šťastní zamestnanci sú až o 12 % produktívnejší?

Ak budete mať nespokojných a nešťastných zamestnancov, budú robiť len nutné minimum a napokon odídu. Dbajte preto na firemnú kultúru, firmy, ktoré sa o ňu nestarajú majú takmer 50% fluktuáciu svojich zamestnancov.

Mileniáli, ktorí sa dnes dostávajú do pracovného procesu, si prácu veľmi dlho vyberajú. Láka ich zaujímavá práca, nové benefity a najmä voľnosť a príjemná pracovná atmosféra. Kladú teda dôraz na iné aspekty než len na peniaze. Často práve takú prácu, ktorú vzali kvôli peniazom, rýchlo opustia. Pracovné podmienky a možnosť stotožniť sa s firemnými hodnotami rastie a je stále aktuálnejšia. Firma by sa dnes preto mala sústrediť na budovanie firemnej kultúry a príjemného pracovného prostredia.

Ktoré benefity využiť a znížiť fluktuáciu vo firme?

Pracovné podmienky sú dôležité pre udržanie si zamestnancov. K nim patria aj benefity, ktoré firma ponúka a ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou firemnej kultúry. Ale aké benefity využiť? Okrem samozrejmého bodu zvýšenia mzdy je na druhom mieste voľnosť. Poskytnite svojim zamestnancom pružnú pracovnú dobu alebo možnosť home office. Rovnako poteší aj dovolenka navyše či kvalitný work-life balance.

Nepodceňujte komunikáciu a otvorenosť manažmentu voči zamestnancom. Je dôležité sa spolu rozprávať a zdieľať úspechy aj neúspechy firmy. Vybudujete si tým u zamestnancov väčšiu dôveru a znížite tak fluktuáciu zamestnancov.


A čo chcú zamestnanci najviac? Jazykové kurzy, možnosti vzdelávania a 13. a 14. plat. Nebojte sa preto opýtať svojich zamestnancov, aký benefit by v práci privítali a využili. Ale nezabúdajte ani na to, že najdôležitejšia je komunikácia a otvorenosť. Budujte firemnú kultúru a pracovné prostredie tak, aby ste mali spokojných zamestnancov.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Benefity v práci: Po ktorých sa u zamestnancov zapráši?

Nízka nezamestnanosť dnes spôsobuje, že firmy medzi sebou o uchádzačov musia bojovať. A využívajú k tomu rôzne prostriedky. Jedným z najvyužívanejších sú benefity a zamestnanecké výhody. Ktoré benefity sú u zamestnancov najobľúbenejšie?

Chránená dielňa: Príspevok na zriadenie v roku 2018

Chránená dielňa alebo chránené pracovisko slúžia najmä na podporu zamestnávania osôb so zdravotným postihnutím. Viete, ako ju zriadiť? A aký v roku 2018 dostanete príspevok na zriadenie chránenej dielne?

Flexibilná pracovná doba: Je dôležitejšia než vyššia mzda?

Flexibilná pracovná doba je dnes benefitom, ktorý často láka mnoho ľudí. Pre niekoho je dokonca dôležitejší než vyšší plat. Flexibilnú pracovnú dobu oceňujú najmä mamičky, ale aj študenti.

Ďalšie články