Biznis etiketa - cesta k úspešným vzťahom na pracovisku

Prečo sa oplatí dodržiavať spoločenské pravidlá na pracovisku? Ako sa chovať v spoločnosti nadriadeného, kolegov, či obchodných partnerov? Ako sa správne predstaviť a komu navrhnúť tykanie? Kedy môžete bez vyzvania vstúpiť do priestoru cudzej kancelárie?

Biznis etiketa alebo Základy slušného chovania

Tí, ktorí vykonávajú prácu z domu na PC, si s pracovnou, teda biznis etiketou nemusia robiť príliš veľké starosti. Čo by ale mali vedieť zamestnanci, ktorí dennodenne merajú cestu do práce? Aké vlastne sú spoločenské pravidlá v práci a ako sa chovať v pracovnom prostredí? Niektorí zamestnanci absolvujú prednášku o etikete už na úvodných školeniach o firemnej kultúre. Firmy tým nastavujú od začiatku určité pravidlá, ktoré sa musia na pracovisku dodržiavať.

Ak vám však nikto prvé dni v novej práci neprezradil, ako by ste sa mali chovať podľa zaužívanej firemnej kultúry, aby ste mali dobré vzťahy na pracovisku, máme pre vás niekoľko všeobecných pravidiel. Predstavíme vám základné spoločenské pravidlá v pracovnom prostredí, ktoré odporúčajú odborníci na etiketu.

Nebolo vám v rámci úvodného školenia o firemnej kultúre prezentované, aké sú pravidlá pracovnej etikety? Pozrite sa s nami na niekoľko všeobecných pravidiel.

Načo sú nám pravidlá etikety?

Máte dojem, že vám základy pracovnej etikety v ničom nepomôžu? Potom ste na omyle. Do práce musí väčšina z nás dochádzať veľkú čať svojho života. Keď máte to šťastie, že ste iný prípad, potom aj tak musíte občas navštíviť rôzne úrady a verejné inštitúcie.

Vedieť, kedy je vhodné zaklopať, komu navrhnúť tykanie a ako sa chovať na pohovore či pracovnom obede sa nám jednoducho môže vyplatiť. Pomôže nám to napríklad vyriešiť otázku, ako požiadať o zvýšenie platu a kedy sa uchádzať o vedúcu pozíciu. Pokiaľ totiž váš šéf ocení formálne vystupovanie, môžete svoje bezchybné spôsoby premeniť na plusové body pre vás. Alebo jednoducho chcete zapracovať na sebaprezentácii? Potom vám nasledujúce rady prídu vhod!

Osvojiť si základy pracovnej etikety môže byť pre vás prínosom. Napríklad si vás obľúbi šéf, ktorý dá na formálne vystupovanie.

Ešte si nesadajte: Etiketa predstavovania

Aj vo chvíli, keď je súčasťou firemnej kultúry tykanie, je naozaj dôležité mať povedomie aspoň o základných prvkoch etikety, súvisiacej s predstavovaním. Ako sa chovať v spoločnosti nadriadeného, kolegov alebo obchodných partnerov a ako sa im predstaviť? To môže byť niekedy skutočná veda. Občas prílišná neformálnosť môže zrážať pozíciu vášho nadriadeného. Prirodzený rešpekt a úcta by mala byť pre spokojnosť všetkých jasne daná.

Keď navštívite cudziu miestnosť, pozdravte sa ako prvý (najskôr tak urobte smerom k ženám a vekovo starším) a počkajte na vyzvanie k usadeniu. Bez ohľadu na to, či ide o pracovný pohovor, schôdzku, či len návštevu kancelárie alebo úradu. O vypnutom telefóne sa snáď ani nemusíme zmieňovať.

Všetky vyššie uvedené pravidlá platia aj pre šéfa, ktorý ide do kancelárie za svojimi podriadenými. Bezpochyby má zo svojej pozície právo na usadenie sa aj bez vyzvania, napriek tomu to mnohí považujú za zdvorilosť. "Obyvatelia" kancelárie by sa mali zdvihnúť zo stoličky a pozdraviť bez ohľadu na to, či do nej vstúpil nadriadený, alebo iná návšteva.

Pred vstupom do cudzej kancelárie vypnite svoj mobilný telefón. Zaklopte, vstúpte, pozdravte a počkajte na vyzvanie k usadeniu. A to aj napriek tomu, že ste šéf.

Prvý kontakt a predstavenie

Ako by mal prvý kontakt vyzerať? Budúceho nadriadeného pozdravte a predstavte sa celým menom. Podanie ruky je však výsadou spoločensky vyššie postavenej osoby, čo je v pracovnom svete samozrejme šéf. Pokiaľ tak ale z nejakého dôvodu neurobí, podajte nadriadenému ruku ako prvý. Ako sa predstaviť, pokiaľ ide o rovnocenného kolegu a nie vyššie spoločensky postavenú osobu?

Zapamätajte si, že keď sa stretne výrazne starší muž so ženou, žena ho vždy musí pozdraviť ako prvá. Ak však ide o stretnutie staršej ženy a muža, potom by sa mal pozdraviť prvý muž, a to dokonca bez ohľadu na spoločenské postavenie.

Výrazne staršieho muža pozdraví žena ako prvá, staršiu ženu naopak muž pozdraví bez ohľadu na spoločenské postavenie.

Je vhodné navrhnúť tykanie? Kto navrhuje tykanie?

Skúste položiť sami sebe otázku, či je vhodné navrhnúť svojmu spoločníkovi tykanie? Správne vykanie medzi kolegami, či podriadenými a nadriadenými donúti mnohých k zachovaniu určitého rešpektu a vzájomnej slušnosti. Tykanie jednoducho pôsobí dojmom neformálneho chovania a spôsobuje, že máme nutkanie si dovoliť veci, ktoré by sme si bežne napríklad k šéfovi nedovolili. Ste si ale istý profesionálnym chovaním v akejkoľvek situácii? Stále existujú pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať.

Tykanie navrhuje vždy nadriadený. Medzi kolegami platí nasledujúce: starší ponúka tykanie mladšiemu, žena mužovi, služobne starší kolega novému kolegovi a nováčikovia si môžu vybrať. Nie ste na tykanie pripravený? Zdvorilo ho odmietnite aj s opodstatneným odôvodnením. Startupy berú tykanie ako samozrejmosť, naopak v štátnej sfére je na mieste skôr vykanie.

Tykanie ponúka vždy nadriadený podriadenému, starší mladšiemu, žena mužovi, služobne starší kolega novému kolegovi.

Buďte gentlemani

Pred vstupom do miestnosti je slušnosť zaklopať. Pokiaľ vstupujete do miestnosti k osobe, ktorá vás očakáva, alebo s ktorou ste v pravidelnom kontakte, potom nemusíte čakať na vyzvanie. Ak vstupujete ku kolegovi či osobe, ktorú vidíte prvýkrát, potom sa opýtajte, či môžete vstúpiť. Na vyzvanie počkajte aj u spoločensky vyššie postavených osôb.

Vstupujete do miestnosti v sprievode inej osoby? Dvere by mal otvárať a podržať vždy muž žene. Pustiť ju ako prvú je známkou gentlemanstva. A v iných prípadoch platia rovnaké pravidlá ako pri ponuke tykania, teda dvere otvorí mladší staršiemu a podriadený nadriadenému. Pozor si dajte vo chvíli, keď idete dolu alebo hore schodmi. V takej situácii pôjde prvý vždy muž a ponúkne žene pomoc, keby ju náhodou potrebovala.

Nevstupujte bez vyzvania do miestnosti spoločensky vyššie postavenej osoby. Ak vstupujete do dverí v sprievode inej osoby, riaďte sa pravidlami správneho gentlemana.

Vždy zachovajte dekórum

Ste si vedomý niektorých svojich negatívnych vlastností? Zapracujte na nich. Chystáte sa na pracovný obed či schôdzku do reštaurácie a máte chuť na vychladené pivo či pohár vína? Objednanie si týchto nápojov nemusí byť medzi kolegami považované za najlepší nápad. Pokiaľ si šéf ale alkohol počas schôdzky objedná, môžete si aj vy bez výčitiek dopriať tiež jeden pohár. Pokiaľ viete, že to "pri jednom" nikdy neskončí, potom sa radšej alkoholu vyhnite.

Uvidíte, že dodržiavanie spoločenských pravidiel na pracovisku prinesie svoje ovocie.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Work-Life balance: Nájdi v práci rovnováhu

Prijali Vás do práce, kde sa medzi pracovnými benefitmi nachádza pojem Work-life balance? Čo si pod týmto cudzím pojmom máme vlastne predstaviť?

Aký je postup pri podaní výpovede?

Chcete podať výpoveď a rozbaliť to na lepšom mieste? Alebo začať podnikať? V tom prípade vás čaká podanie výpovedi. My vám poradíme, ako postupovať pri podaní výpovede a na čo nezabudnúť.

Ako sa obliecť na pracovný pohovor?

Pozvali vás na pohovor? Gratulujeme. Ešte však nemáte vyhraté. Po domácej príprave na vás čaká ešte jedna ťažká skúška. Ako sa obliecť na pohovor? Možností je priveľa. Nebojte sa, my vám poradíme.

Ďalšie články